• saygı duyulması gereken bir eylemdir. nasıl onlar sigara içmeyen insanlara saygı duyup rahatsız olmamaları için dikkat etmesi gerekiyorsa, biz içmeyenler de onların bu isteklerine saygı duymalıyız. bu onların seçimi ve bildiğim kadarıyla da hakları.

geçen gün bir psikologtan "sigara içmek devletler tarafından yasaklanmalı!" lafını duyduğumda kanım dondu. gerçi orada öğrencileri deniyordu; ama ne olursa olsun böyle bir şeyi duymak sinir bozucu.

ben ki sigara dumanı alerjimi azdırıyor ve kendimi gerçekten kötü hissediyorum, sigara içen insanların düzgün koşullarda sigara içmesi gerektiğine inanıyorum.

hele her yerde yasaklanması ve soğuklarda dışarıya sürülmeleri. bazı durumlarda dışarıya çıkamadıkları için kabinimsi yerde hem ifşa edilip hem de 1m2'lik alanlarda içmeye zorlanıp aşağılanmalarına sinir oluyorum. ya da sokakta önünden geçerken birazcık duman geldi diye düşmanca ve saldırgan tavırlara maruz kalmalarına da.

inanın sigara dumanından nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmiyorum. sağlığa zararlı olduğunun da farkındayım; ama bu o insanların tercihi. sanki hepimiz sağlığımıza zararlı bir sürü şey yapmıyor muyuz?

sigara içmek için düzgün odalar yapılmalı ve iyi bir havalandırma sistemiyle havalandırılmalı. insanlar iş yerlerinde, havaalanlarında, garlarda dışarı çıkmaya zorlanmamalı. vapurlarda dışarıda içmek bile yasak, bari bir köşe yapsınlar... ya da restorantlar sigara içilebilen salonlar yapmalı ve sigara içmek isteyen insanlara saygı duymalı. evet belki biraz daha pahalı olacaktır; ama en azından herkese saygı duyulduğunu gösterir bu.

sigara içmedim ve içmeyeceğim; ama sigara içme eylemine ve içen insanlara olan bu nefreti, bu tutumu anlamıyorum ve kabul de edemiyorum.
  • yalnız başına gitmiyor.

bu yüzden, sigara içerken kendimi videoya kaydettim. artık kendimle karşılıklı yakıyoruz sigaraları, videoda bir iki kez de "evet, haklısın, tabi" filan dedim, bi derdimi anlatacak olursam, cevap versin, odun gibi durmasın karşımda diye.

sonuç başarılı, tavsiye ediyorum.
  • azerilerin dalga geçtiği fiil.
    sigara içmek deyince gülmeye başlıyorlar. niye diye sorunca: "su içilir, eyran içilir, sigara çekilir.." dediler. haklı gibiler..
  • valla soyle soyleyeyim. ben buna bir son verebilmissem, herkes verebilir. benim icin sigara icmek kadar siirsel bir eylem daha yoktur.

sahane sigara icerdim, bana cok yakisirdi. sakalli adamlarin sigara ictigi gibi sigara icerdim. [gerci, sakalli bir adam olmamdan kaynaklaniyor olabilir bu durum.] bir insan sigarayi bu kadar mi guzel tutar, agzina bu kadar mi guzel goturur, dumani icine bu kadar mi sahane ceker, dumani bu kadar mi guzel uflerdi.. valla hepsiydi. ben sigara ictigimde icmeyenin dahi icesi gelirdi.

musaadenizle soyle yurekten bir "hasiktir" cekmek istiyorum kendime afedersiniz. sigara icmeyi cok severdim, orasi dogru. siirsellestirdigim de dogrudur, sairlerimiz sagolsunlar. ama kendini sigara uzerinden tanimlamak, sigarayi sanki bir ben iciyormusum da baskasi hic icmiyormus gibi dusunmek -hatta sanki benim sigara icmem sigara icme eylemine bir guzelleme imis, sanki ben sigara icmek istemiyormusum da sigara icme eylemi varliginin idamesi icin bana muhtacmis gibi dusunmek- de ne oluyor derseniz, soyleyeyim. bok yemek oluyor.

burada bahsetmek istemedigim ozel bir durum daha var, ona ragmen sigarayi birakmamistim. cok acayip bir duygu bu sigara icmeme duygusu. yani ders bitene kadar icmeme, metrodan cikana kadar icmeme, yemek bitene kadar icmeme degil. hic icmeme. uyaninca icmeme, bira icerken icmeme, yemekten sonra icmeme, okurken icmeme, yazarken icmeme, cay icerken icmeme.. cok zor yahu. yani aklim hafsalam almiyor. gerci henuz 24 saat oldu. zamanla alisiyor herhalde insan, soylenenlere bakilacak olursa. ben de alisirim herhalde.

yalniz sigarayi birakmanin bir faydasi var: evden ciktigimda kafam rahat olacak artik anasini satayim. sigarayi dondurdum mu sondurmedim mi diye dusunme derdi yok bundan kelli! hehe :)

hamis: 48 saat esigini de asmis bulunmaktayim :)

ikinci hamis: dumansiz 1 hafta! :)

ucuncu hamis: dun itibariyle ucuncu haftami geride birakmis bulunmaktayim. canim fena halde sigara icmek istiyor bazen [misal, simdi]
    fakat bir manasi yok sigara icmenin. icsen ne olacak yani simdi diye dusunerek kendimi yola getiriyorum. yarayacak herhalde. du' bakalim. gerci uc hafta icmedigime gore artik icmem. kesin.

aralik 2012 itibariyle dorduncu hamis: .mini siktiimin mereti! :(
  • sigara içmek, unutmak gibidir deniyordu, izlediğim bir filmde: ateşi yakarsın, içine çekersin ve çeneni kaparsın... *
  • yasami ice cekip, olume dogru uflemektir.
  • "cagimizin gunah kecisi" diye dandik bir giri$ yapmak istiyorum izninizle. vazgectim lan, izin mi isticem $u ya$ta. aman.

tipki icki icmek, sushi yemek, sanat filmi izlemek, sergi gezmek gibi "kultur" normlari dahilinde olu$an bir kavram bu da. ilk biranizi ictiginiz gunu hatirlayin, tadi nasil gelmi$ti? bok gibi degil mi hahaha, niye devam ettik o zaman, neden her cuma o izbe bara gidip cok super bi$i yapiyomu$casina "bana bi ellilik" dedik?

ayni $ekilde cig balik yemek, damak tadini degi$tirmek, icinde minimum diyalog olan siyah-beyaz sikici filmler izlemek, kanvasin ortasina tek bir siyah cizgi koymu$ adamlarin tablolarina bakip "hmm, i$te uretim anini imgesiyle somutla$tirmi$" demek de kulturle alakali. o yuzden "para verip kendine zarar veriyorsun", "tadi bi boka benzemiyor" argumanlari burda gecmiyor cicim. gozunu acip evine bak en basitinden, fight club misali mulkiyetinin sana sahip oldugunu anlatacak degilim, zaten onu coktan cozmu$ olman lazimdi ya, bir yatak bir televizyon bir masa yetecekken neden ikea kataloguna benzeyen bir salon ihtiyaci, neden cicili bicili kitapliklar, mutfak e$yalari, o kadar dvd/cd/kitap, kiyafetler filan? bunlari alabilmek adina canin cikana dek cali$iyorsun da takdir ediliyorsun, kimse kalkip "bunlar sana zarar veriyor, bunlari almak icin bu kadar cali$acagina daha az cali$ip daha saglikli bir hayat surebilir, bunlari da almayabilirsin" demiyor? cunku kultur oyle gerektiriyor. sen ba$ka bir $eylerden kisip o cok istedigin ps3'u aliyorsun, birileri sagligindan kisip bir sigara yakiyor. sana ne kismini gectim, zen master filan degilsen kimsenin sagligi ve tercihleri konusunda bikbik etmeye zerre hakkin yok. yok, o kadar.

cevredekilere zarar vermek de ne ola zaten? hangimiz cevremizdekilere zarar vermeden ya$iyoruz lan ($air burada boktan retorikler yapti). ben senin ayagindaki adidasi cekip kopariyor muyum "cocuk i$cilerrrr" diyerek, sen neden benim alanimi kisitliyorsun ve bir de otmeye devam ediyorsun? cep telefonunu mu kirayim "onun i$inlari bana zararli" diye, oksurursen agzina mi vurayim "mikrop saciyorsun pislik" diyip? seni bir odaya kapatip suratina suratina sigara dumani uflemiyorsak derdin nedir anlamiyorum. ahlakciligin neden bir tek sigaraya söküyor, "icmiyorum" diyip gecmek neden bu kadar zor, neden ille "para verip kendinizi zehirliyorsunuz, kokuyor, zararli, this, that"? ben senin para verip kendini uyu$turmana laf ediyor muyum? digiturk alip mal gibi futbol izlemenden bana ne? sifir spor yapmandan, sifir hareket etmenden bana ne? yagli yiyor olu$undan, gelsin iskenderler gitsin kizartmalar deyi$inden, ictigin asitli iceceklerden, hormonlu meyve sebzelerden, monosodyut glutamat dolu yapay yiyeceklerden bana nedir? hepsini kafana mi vurmaliyim herrr dakika, "anlamiyorum yane para verip nasi burger king yiyosun yaneeee" mi demeliyim ba$inda durup? kac senedir sikilmadin mi lan? ben baydim cok feci.

yedigimiz, ictigimiz, soludugumuz, hatta giydigimiz, dokundugumuz her halt bu kadar zararliyken bunun en azindan keyif veren bir ornegine butun kini kusup da gerisine bakmadan yola devam etmek ne bicim bir iki yuzluluktur. entrynin ba$ina donersek, kultur i$idir bu da demi$tim. evet, kulturle beraber bir alan acar bize sigara icmek. nasil ilk sergi gezdiginizde bir bok anlamiyorsaniz ilk sigaraniz da pek tabi "oeoeohohohogue" $eklinde olur. birkac sefer sonra size actigi yeri gorursunuz, getirileriyle goturulerini kar$ila$tirip bu halttan vazgecmeyeceginizi du$undugunuzde olay bitmi$tir. alkol, kahve, yemek sonrasi hep sigaradan faydalanir, arkada$la icilen, arkada$tan otlanilan, ders arasinda iki nefes cekilen, insanin cani deli gibi sikilmi$ken yakilan, aglarken kullukte unutulan, sevinc icinde keyifle tutturulen, ders cali$irken anksiyeteye yardimci olan, bazen biraz daha sabretmenize yarayan bazen sabrinizin odulu olandir sigara icmek. her $ey gibi cok abartildiginda anlamsizla$ir, diger her $eyi yok eder sizle birlikte. ama tercih, karar, irade sizindir yahu, ba$kasinin degil.

on sene olmu$ bir bar ko$esinde* ilk sigarami iceli, her gun ictigim, haftalarca icmeyip aramadigim, sikilip yillarca tek tuk yaktigim, sonra eski tadini bulup yeniden sik sik ictigim, delirip paket paket tukettigim, sakinle$ip kahve yaninda bir tane yaktigim, slimleri, uzunlari, kisalari, softlari, lightlari, marlboro'su, camel'i, eve'i, winston'i, kirmizisi, mavisi, pall mall'i, samsun 216'si, lucky strike'i, bitlis tutunu, djarum'u, salem'i, meltem'i, karanfillisi, cikolatalisi... hepsinin yeri, uzuntusu, sevinci, keyfi, umudu, boktanligi, depresyonu ayri bunlarin; sen kalkmi$ "para verip kendini zehirlemek" cumlesiyle ozetledim saniyorsun, bilmeyene lost anlatmak gibi oldu bu, cok zor hakikaten.

hicbir $ey oyle siyah beyaz degil. valla bak, renkli paketlerde.
  • insanin metabolizmasinin alacagi uc kuru$luk zevk ugruna ba$kalarina* saygisini, empati yetisini sifirlamasina sebep olan lanet olasi ali$kanlik. abd ba$ta olmak uzere bircok bati ulkesinde (edit: artik turkiye'de de) son yillarda yurutulen fa$izan sigara kar$iti kampanyalar elbette uzucu ama artik bu bokun kokunu kazimanin ba$ka yolunun bulunmadigina inanmi$ bulunmaktayim. onumuzdeki yuz yilda sigara icenlerin abluka altina alinmasiyla, onlarin yuzlerce yildir icmeyenlere gostermedikleri sayginin onlara da gosterilmemesiyle bu yilanin ba$i ezilecek. ke$ke boyle $eylere gerek kalmasaydi, ke$ke amerikan yerlileri hic tutun bitkisini toplayip icmeye ba$lamasa, ke$ke sir walter raleigh ya da bir ba$ka avrupali bu ali$kanligi avrupa'ya ta$imasaydi ama bu saatten sonra buna dovunmenin anlami yok, sahip olanlari insanliktan cikaran bu ali$kanlik seve seve olamadigina gore s**e s**e bu gezegen yuzeyinden silinecek.
  • sigara içmek 5 duyuyu birden ayağa kaldırır

yeni açılan paketteki çiğ sigaranın uçuk kokusu
    bişeyler anlattığı sırada ağzına bi sigara alıp onu yakmaya çalışırken de konuşmaya devam eden insanın, dudaklarının yamulmasından ötürü yamulan ve karıncalanan kelimeleri
    zippo nun açılış sesi
    kibritin sürtünüp alevlenmesi sesi
    yakmak için öne eğilip eliyle rüzgarı kesmeye çalışan birinin çöken avurtları ve elmacık kemikleri
    yakarken ve nefes çekerken sigaranın korlanarak cızırdaması
    sönen kibritin nefis yanık kokusu ve dumanın tribal dövmeler gibi karanlıkta kıvrılarak uzaması
    ağızdan kendiliğinden çıkan dumanın dudakları yalayarak geçiş hissi
    burundan çıkan dumanın yakışı
    izmaritin ucundaki kırmızı ruj lekesi

hepsi son derece uyarıcı, bazı bazı delirtici olaylardır.. sinir uçlarını diken diken ederler..
  • tom robbins, still life with woodpecker (ağaçkakan) adlı romanında bu eylemi şöyle nedenselleştirir:

dört elementten üçü tüm yaratıklar tarafından paylaşılır ama ateş yalnızca insanoğluna bağışlanmış bir hediyeydi. ateşe, canımız o anda hiç yanmadan en çok sigara içerek yakın olabiliriz. sigara içenler, tanrıların ateşini çalıp evine götüren prometheus'un cisimleşmiş halidir. güneşin gücünü elde etmek, cehennemi etkisiz kılmak, o ilk kıvılcımla özdeşleşmek, yanardağın iliğini emmek için sigara içeriz. peşinde olduğumuz, tütün değil, ateştir. sigara içerken bir ateş dansını, yıldırım kadar eski bir ritüeli icra ederiz. sigara içen kişinin akciğeri, ateş tanrısına kurban edilmiş çıplak bir bakiredir.
hesabın var mı? giriş yap