• yönetmelik, yönerge, kanun hatta anayasaya dahil edilmeli. yoksa inşaat sahibine ruhsat verilmemeli. insan ve aile doğası gereği gürültü yapar. az ya da çok. asgari bir ses yalıtımı koşulu şart olmalı. toplum zaten gergin, patlayacak yer arıyor. özellikle yeni binalarda durum felaket. ev eskiden huzurun sembolüydü. onu da aldılar elimizden. yazık. insan bu topraklarda ne zaman değer görecek?
  • görsel sunumlarını çatır çatır yaptırıp, prestij kazanıp, dev reklamlar veren firmaların bile gözünden kaçan(!), ihmal edilen yapılara dair olumsuzluklardan biri.

kendisinden başkasına saygı duyan ve kendini ona göre ayarlayan insan sayısının oldukça az olduğu bir toplumda bir de yalıtımsız apartmanlarda ikamet etmek tam bir işkence. hadi geçtim kösele terlik tabanı sesini, topuk sesini, telefon konuşmalarını işitmeyi, komşunun tırnak keserken makasından çıkan sesi duyuyoruz arkadaş. en ufak bir çıtın bile en uç köşeye ulaşmasını sağlayacak konser salonu mu yapıyorsunuz? zaten kar marjınız çok yüksek. yalıtımın en iyisini, en verim alınabileceğini kullansanız bir şey kaybetmezsiniz. aksine ilerde yapılacak projelerle alakalı itibarınızı yükseltmiş olursunuz.
  • yeni binalarda hiç yok sanırım. deprem yönetmeliği nedeniyle güvenlik malzemesinden çalamayınca bundan çalıyor kodumun insanları.

2 senelik eve çıktım. yok ya yalıtım. yan dairede kız telefonla konuşuyor, telefonun diğer ucundaki şahsı duyabiliyorum. böyle saçmalık mı olur.

salondayım üst kattakinin diğer uçtaki konuşmasını duyuyorum.

bir daha kiraya çıkarken cidden hem kışın çıkacağım hem de cidden yan daireden izin isteyip geçip bir bağıracağım.

hele şu günlerde evde olunca iyice dert oluyor böyle saçmalıklar.
  • ev alırken en az lokasyonu kadar önemli olan etmen. ben hayatımda şu anda yaşadığım ev kadar kötü yalıtımı olan başka bir ev görmedim. ya allah aşkına üst katın ışık kapatma sesi nasıl benim odamda yankılanır aklım almıyor ya.
  • ülkemizde hala pek dikkat edilmeyen ama çok önemli bir konu. benim gibi alttaki komşunun inlemelerinden, yandaki komşunun flüt egzersizinden illallah etmiş insanlar için bir öğrenilmiş çaresizlik nedeni.

maalesef piyasadaki insanların bu konudaki malzeme bilgisi çok kısıtlı. hemen herkes ya camyünü, ya taşyünü tavsiye ediyor. ancak nerede, ne kadar işe yarayacağını kimse kestiremiyor.

bu işten tek anladığım ses yalıtımının ses kaynağının bulunduğu bölümde yapılması. bu durumda benim örneğimde alt komşunun veya yan komşunun kendi evinde ses yalıtımı yapması gerekiyor. bu da tabii pek mümkün değil. adama parasını ben vereyim siz yaptırın dedim onu bile kabul etmedi. çaresizlik içinde izocamın bir ürününü kullanarak kendi daireme içeriden yalıtım yaptırdım. ama sonuç sıfır. paramızla rezil olduk.
  • yeni binalarda ileri derecede yetersiz olan şey. sanırım maliyeti çok yüksek olduğundan firmalar yanaşmıyor bunu yapmaya. fakat gerçekten hayatı çekilmez kılan bir şey bu. şikayet de edemiyorsun çünkü adam gürültü yapmıyor ki. efendi efendi evinde çocuklarıyla konuşuyor, eşiyle kavgasını ediyor. ama duvarlar duvar değil, bildiğin kağıt. insanın mahremiyeti de kalmıyor haliyle. keşke bu konuya yasal bir düzenleme getirilse
  • düşünün bütün gün ofistesiniz, kafanız sikilmiş eve gelip biraz kafa dinlemek istiyorsunuz. akşam 10, sokağa çıkma yasağı var, etraftan çıt çıkmıyor, sessizlik içerisinde arabanızı park ediyorsunuz ve eve doğru yürüyorsunuz sonra kapıya gelip anahtarı takıyorsunuz, kapıyı açıyorsunuz veeeeee.... ve sizi ilk karşılayan şey beyaz tenli, sarı saçlı rus bir hatun değil üst kattaki orospu çocuğunun konuşma gürültüsü oluyor. 5 yaşındaki binada kulaklık takmadan uyuyamıyorum, evde ne kitap okuyabiliyor ne de kafamı yaslayıp sessizlikte duvarı izleyebiliyorum. herif daima konuşuyor lan, daima. müzik dinliyorum, bi şarkı bitip diğerine geçerken ki oluşan sessizlikte direkt bu amcığın sesi gelyior. birader bu binalar bir şaka olmalı, iğrenç, kafayı yiyeceğim.

tanım:
    türkiye'deki binaların ezici çoğunluğunda olmayan şey.
  • sıklıkla yumurta kolisi, gazbeton, strafor, foamboard gibi çeşitli bir takım malzemelerle sağlanmaya çalışılır fakat tabii ki başarısız olunur. dünya kadar para harcandıktan sonra yanlış yapılan işi düzeltmesi için profesyonellere başvurmak zorunda kalınır ve yanlış uygulamalardan dolayı iyice küçülmüş kullanım alanı, en az iki kat uzamış tadilat süresi ve yok yere harcanan iki kat para ile sonuçlanır.

ses yalıtımı ve akustik düzenleme başlı başına bir meslek koludur. uygulama yerine, kullanım şekline, bütçeye ve ihtiyaçlara göre yapılacak uygulamalar değişkenlik gösterir. farklı durumlar için yapılan ölçümler ve projelendirmeler sonucunda optimum sonuç alınacak uygulamaya karar verilip tek seferde doğru şekilde gerçekleştirilmelidir.

yumurta kolisi denen malzeme kağıttan ibarettir, strafor, foamboard ve gazbeton ise ısı yalıtım malzemeleridir. tabii ki her materyal gibi bu malzemelerin de akustik etkileri bulunsa da bu etkiler akustik ıslahta kullanılamayacak kadar azdır.

akustik yalıtım, ancak çok düşükten* çok yükseğe* kadar değişkenlik gösteren yoğunluklarda farklı malzelemerin doğru yerlerde ve doğru şekilde uygulanması ile tam olarak gerçekleştirilebilir. hava iletimi, katı iletim, rezonans, standing wave gibi bir çok etkenin hesaplanmadığı amatör uygulamalar çok yüksek yüzde ile hüsranla sonulanacaktır.
  • kötü yapılmışı yan komşuyla aynı evde yaşıyor hissi uyandıran, evleri gürültüden uzak tutma işlemi. iyi yapılmışına ise ancak evi kendiniz yaptırdıysanız ulaşabilirsiniz. yoksa yan komşu hapşırsa siz çok yaşa dersiniz.
  • turkiye'de buyuk günahtır, bir "mutayit" binasina yalitim yaparsa alemde adi i*neye cikiyor sanirim, ondan yapmiyorlar galiba. ozellikle yeni evlerde daha buyuk sorundur. 20 yasindaki evde olmayan ses ve hatta titresim gecirgenligini 3 senelik evde yasiyorum. bu arada buyuk sesleri gecin onlar zaten devgenc gibi beynimde patliyor, ufak sesler dahi tirmaliyor. bir de yuksek tavan diye bir sey buldular sagolsunlar yankiyi artirmaktan baska bir ise yaramiyor. kefen paraniz olsun hirsiz oc'lari. saygilarimla.
hesabın var mı? giriş yap