• ulan insan bir müzik grubunu daha fazla özleyemez sanırım ya .

gerçekten iki ayda bir filan gaza geliyorum , açıyorum danalar gibi dinliyorum , ville'ye küfrediyorum , güzelim grubu sikip , şarkı yazan adam olacam diyerek poisonblack'e ağırlık verdiği için . miika 'ya küfrediyorum , erken gittiği için . millete küfrediyorum , alelade bir şey dinliyorlarmış gibi tükettikleri için .

ya bir insan aika multaa muistot'ı , nasıl serdar ortaç dinlermiş gibi dinleyebilir ki ?

dünya üzerinde pek çok mükemmel grup var , muhteşem sözler , muazzam duygusal şarkılar yazmışlar ama ben insanın hisleriyle bu kadar rahat oynayabilen , bu kadar rahat etkisi altına alabilen bir grup olacağını sanmıyorum şahsi kanaat olarak .

açık ara dünya tarihinin en underrated metal grubudur .
  • bu grubu seven herkesi selamlayarak baslayayim, cünkü cok özel bir baglanti var aramizda bence, farketmesek de.
    en güzel yillarin grubuydu benim icin. benim arabeskimdi, ilacimdi sentenced.
    önce 2005'te dagilmalariyla üzdüler, sonra 2009'da miika tenkula'nin talihsiz bir hastalik dolayisiyla hayatini kaybetmesinden sonra kült mertebesine ulastilar.
    özellikle frozen albümü benim icin altin degerinde, o kadar hatiram var ki her dakikasinda, lise yillarindan bu yana. o albümden bir sarkisini lisede intihar eden bir kiza adayip, ayni yerde icra etmistik. unutamadigim nice anilarima ortak oldular.
    simdi sentenced yok, ve bir araya gelseler de, hicbir zaman eski sentenced geri gelemeyecek, cünkü o gitarist yok artik.
    hepimiz sentenced'iz :)
  • bugün fark ettim ki, "en sevdiğin grup hangisi?" sorusuna verdiğim cevap hala kendileri. yanına eklediklerim var tabii ki ama bunlar bir başkaydı.

bugün dinledim de üniversite yıllarım geldi aklıma. en büyük aktivitemin müzik dinlemek olduğu, non serviam'da mı, hbr maymun'da mı ne arka arkaya haftanın albümünün frozen olduğu yıllar. gidemediğim istanbul konserinde ville'nin sahneden düşmesi. tekrar gelirler nasıl olsa avuntusu. miika'nın hasta olduğunun haberi. verdikleri o son mütevazi konserin görüntüleri. miika'nın son solosu, grubu dağıtmaları, ertesi yıl miika'nın ölümü. tüm bunlara paralel iyi kötü işleyen kendi hayatım. grup için kritik her anın bende de bir anıya denk gelmesi...

iş bu giri, yıllardan sonra gelen bir the funeral album ve üç beş tekrar yapılmış end of the road seansı sonrası girilmiştir.

gözlerim dolmadı, fena yağmur var.
  • yıl sanırım 2002 idi. sokakta yere serdiği örtü üzerinde metal albümleri satan bir abi vardı. yine otobüse binmek yerine kulağımda kulaklıklar ile uzun bir yürüyüş sonrası eve gitme arifesinde iken uğradım kendisine. ne var ne yok diye konuşurken bunlar baya iyiymiş dedi ve cold white light albümünü uzattı. sonradan hepsinin sözlerini ezberleyeceğim şarkıların isimlerini hızlıca inceledim. yok ki anasını satayım spotify, youtube filan. zaten olsa korsan peşinde koşmayız. orijinal bulmak da ayrı çile.

( zamanında orijinal olduğu iddia edilen iron maiden albümünden megadeth çıktığına şahit olmuş adamım. lan acaba eski vokalist mi diye bir süre emin olmaya çalıştım filan ayrı bir hikaye. o zamanlar ortaokulda idim.)

neyse aldım albümü dinlemeye başladım. bu yaşıma kadar kaç yüz defa dinledim hatırlamıyorum. ilk zamanlar bir yandan da diğer albümlerdeki şarkıları malum ortamların atasından(bkz: kazaa idi sanırım) bulmaya çalışıyorum derken baya bir sentenced arşivim oldu. zaten o aralar çok depresif bir herifim. çok bira içtim dinlerken, her hayalkırıklığı her hüzün sonrası düzenlenen bir ayine dönmüştü uzun bir süre. sonra malum vefat ve funereal albümü sonrası çok seyrekleşti.

dünden dolapta bira vardı. şansa da evde tek başımayım hanımla çocuk ailesinin yanında kalıyor haftasonu ve ben balkonda bir elimde bira bir elimde sigara sentenced dinliyorum. çok yaşlı hissediyorum. garip bir huzur veriyor ama hala o depresif şarkıları dinlemek.

insan buna sevinir mi amk diyenler olabilir. iyi ki o gün yürüyerek eve dönmeye karar verdim. iyi ki o abi bana o gün o albümü uzattı. benim bir parçam artık sentenced. her parçada bir hatıra, ayrı bir duygu.

alkol etkisi ile biraz dağınık yazmış olabilirim yarın toplarız artık.

kiitos!
  • 90'lar sonu üniversite yıllarımız, iskandinav melodik death metali ile sarmaş dolaşız, hayvanlar gibi in flames, dark tranquillity dinlediğimiz yıllar, kazara akmar'da ya da moda'da tanıştığımız rock'cı hatunlara ne dinliyorsunuz diye sorduğumuzda aldığımız cevaptı bu grup. genelde kafası sert müzikle sikilen hatunlar dinlerdi. biz chuck schuldiner'la, dimebag'le yoğrulurken bunlar crimson albümünü dinlerdi. arada sırada shuffle'da denk gelince o günleri hatırlatır. fütursuzca akmar'da bira içtiğimiz, alt kemancı'da mirc laneth tayfasıyla goygoylarımız. yaşlandık be sözlük.
  • spotify'da en çok dinleneni finlandiya ve memleketimizden olan grup. büyük başarılarımızdan bir tanesi. şukela görsel
  • yeri kolay kolay dolmayacak olan gruptur.

yıllar yıllar öncesiydi. bana kalsa tarihini hayatta hatırlamazdım da allahtan sözlük var, tek bir aramada karşınıza çıkıyor: 21 ekim 2000, yağmurlu bir cumartesi günü koştura koştura gitmiştik o dönemlerin meşhur mekanı kazablanka action bara. kar yağsa da sorun olmazdı zira sentenced ilk defa şehirdeydi. dile kolaydı, o dönemleri bilen bilir, doğru düzgün grup gelmez, grubu bırakın albüm bulamazdık. o sebepten ötürüdür hınca hınç bir kalabalık vardı, küçücük mekanda imkansız sayılara ulaşacağımız en baştan belliydi.

yanlışım varsa düzeltin ama önce leviathan diye hatırladığım ön grup çıkmıştı. bol böğürtülü gaz abilerden oluşuyordu. gayet eğlendiler ve eğlendik. zaten süper gaz bir güruh olduğumuzdan adamlar ne çığırsa eşlik ettik, bağırdık çağırdık. o anlarda annem, ''odanı topla oğlum!!'' diye bağırsa, ''hell yeah!!'' diye cevap verirdim herhalde. sonra indi bu vatandaşlar ve babalar nefes almanın mümkün olmadığı bir ortam ve atmosferde sahneye çıktılar. kolonlara yapışık bir halde mükemmel setlistin keyfini çıkarmıştık.

farewell ile yapılan açılış sonrası the suicider, bleed, dead moon rising ve o dönemde(hatta bu dönemde de) dinlemek isteyebileceğiniz diğer bütün şarkıları çaldıktan sonra the trooper ile kapanışı yapmışlardı. bu kapanış sırasında konser alanlarında yaşadığım en ciddi ölüm tehlikesini hafif a.. g... dağıtmalar ile atlatmıştım. gerçi ölsem de atın ölümü arpadan olacağı için pek sorun olmayacaktı.

oraya buraya takılı yağlı irmiklerini, bulduğu her çıkıntıya tutunup headbang yapmaya çalışan insanları hiç unutmuyorum. beraber gittiğim arkadaşım o gün kız arkadaşından ayrıldığı ve yamulduğu için arka tarafa geçip aynı gün oynanan galatasaray - beşiktaş maçını radyodan dinlemişti. resmen ziyan!

dağıldıklarını duyduğumda resmen gençliğimden bir perdenin daha kapandığını hissetmiştim. o dönemde dahi bu adamlar kadar kaliteli müzik yapan çok az grup vardı. kaliteli kavramı sadece kendi standartlarım ile alakalıdır: temiz vokal, sert müzik, anlamlı sözler. bu üçlünün çok başarılı bir senteziydiler ve şarkı sözlerinin hatmi için efor sarf edilecek gruplardandı. tek taraflı da çalışmazlardı. bir şarkılarında dibe, diğerinde ise duvardan duvara vurdurmayı başarıyorlardı.

tek kelime ile başarılılardı.

son darbe gitaristlerinin ölüm haberi ile geldi. o zamana kadar hep bir umut vardı. bilirsiniz, o kadar iddialı bir şekilde dağılmış olsa bile her grubun yeniden bir araya gelme şansı vardır ama temel taşlardan birisi yitip gidince hayaller de yıkıldı, moraller de...

dün, bugün ve yarın. her daim listemde varlar.

az önce çalan şarkılarından esinlenerek yazılmıştır.

(bkz: farewell)
  • ölümden o kadar güzel bahsediyorlardı ki,
    belki de gerçek anlamda tek death metal yapan grup.
  • finlandiyalıların bana attığı ikinci kazık olarak (bkz: eternal tears of sorrow) gördüğüm dağılma kararlarını açıklayan grup... rtnde kıçımı yırtıp imza aldığım villeyede yazıklar olsun demek istiyorum bok var dağılıyolar ne batıyor bu gruplara anlayamıyorum gençsin tutuluyosun adın sanın yayılmaya başlamış yap işte bir kaç albüm daha yok illa biz sorunlu adamlarız hayatımızda problemler var dağılcaz dağılın da görün ebenizin amını alırsam son albümlerini dvdlerini şerefsizim...
hesabın var mı? giriş yap