• ne kadar kızarsanız kızın, kusursuz olmadığını ne kadar yüzüne vurursanız vurun, tüm laf sokmalarınızın,atışmalarınızın arasında başınızı omzuna yasladığınız anda dünyanın en güvenilir insanı olduğunu hissettirir bu isimdekiler size. sanki herşey onunla başlar ve onunla biter. tüm kusurlarının içinde öylesine kusursuzdur ki yalnız onun kusurlarını sever benimser olursunuz bir süre sonra. ve bir sel kadar coşkulu,taşkın,sürükleyicidir...belki de "selim" deki "im" yalnızca bir iyelik ekidir diye bile düşündürür sizi gün gelir.
  • tanıdığım tül selimler harbi ilim sahibi olup bir de bu ilmi taşımasını bilen insanlar. bildiğin irfan sahipleri. hikmet isimde mi ki?
  • beni terkeden sahsin adi
  • hepsi ismi gibi sakin ve akıllı olurlar. herkesin hayatında en az 1 adet olmalı.
  • turgut'un kadim dostu.

(bkz: oğuz atay)

(bkz: tutunamayanlar)
  • hindistan'da kadın ismi olarak kullanılır.
    fakat ülkemizde erkeklere verilir. oldukça da güzel bir erkek ismidir kanımca.
  • selîmdir, aslı. canım selim. selîm, selâmdan, selâmet'ten gelir. kusuru, noksanı olmayan, sağlam, kusursuz, doğru. temiz, içten. selâmet ehli. ayrıca selimdir. taşkın dur duraksız bir nehir gibi. durulur bazen, durultur bizi. o vakitlerde var oluşunun izleri belirginleşiverir bütün bakıp da görülmeksizliklerinde.

selim'in ışık'ları altında bir hayat duruşuna, bir yaklaşıma katışıverir bu isim; dönüş(tür)ürken bir hâl oluverir: selim-lik. doğruluk, içtenlik, saflık; kolayca kandırılabilecek kadar saflık, menfaatlerini gözetmeme konusunda zorundalık, dürüstlük ve samimiyet budalalığı, hedefsiz kendiliğindenlik, söze ve düşünceye azami hürmet, olabildiğince arılık. sonra, "iletişimsizlik, korku, yalnızlık, yabancılaşma, zayıflık: disconnectus erectus." belki bile-isteye har-lık rusyalarının işgaline boyun eğmiş olmayı beraberinde getirir.

selimlikte sabit kadem olanlar ölsek de kurtulsak şu pek de matah olmayan dâr-ı dünya dehlizlerinden der demesine de iç içe paradokslar misillü endamını arz eden hayat "böyledir bu" der "mecbur çekeceksin; eğ başını şimdi-lik yürü usul usul" diye noktayı koyar. paradoks bu ya böylece bu sese kulak veren akl-ı selim sonrasına müsaade buyurmaz.
  • dogru, durust, kusursuz. ayrica sonu iyi, tehlikesiz, kotucul olmayan anlaminda da kullanilir urdan bahsederken ornegin. s-l-m kokundeki diger sozcuklerle akrabadir. (bkz: salim), (bkz: islam)
  • bana göre yakışıklı, akıllı, efendi, seksi, her konuda kendini geliştirmiş ve iyi, kendini iyi ifade eden, doğru sözlü, takdir edilesi, hayranlık uyandırıcı, herkes tarafından sevilen sayılan bir adam ismi. şimdiye kadar bu profilde bir selimle veya bir insanla tanışmadım. nedenini bilmiyorum ismin tınısı bende bu etkiyi yaratıyor. gelecekte bir erkek evlat sahibi olursam bu ismi vereceğim.
  • miles*'a atıf yapan, bir ilhan erşahin bestesi.
hesabın var mı? giriş yap