• http://i.imgur.com/qqflk.jpg
    yamulmuyorsam 11 mayıs 2008 altay kocaelispor maçı esnasında, şehrin yarısı izmir'de iken kalan yarısı da sekapark'ta...
  • aksam serinliginde, dolunayin merhametine sarilmisken 14. piyano sonatinin insani rahatlatabilecegi harika yer.. kisik sesle isitilen dalgalarin ardinda yatan huzur ve derinin icine kadar sinen denizin kokusu degistirebilir miydi icimizde degismeyeni. ve ardindan gozuken karsi şehrin kaotik isiltisi degistiremezdi belki de degismeyeni.. yanmaya yemin etmis bir sigaranın intihari kadar zevkliydi yasamin bedeli.
  • üretimden tüketime geçişin,kamu alanının şirketlere terkedilmesinin yeni bir göstergesidir.

"seka izmit kâğıt fabrikası 1936 yılında yılda 10 bin tonluk kapasite ile üretime başlamış idi. bundan sonraki yıllarda özellikle planlı dönemde sürdürülen kapsamlı bir yatırım ve teknoloji yenileme çalışmaları ile seka işletmelerinin kurulu kapasitesi 1980'e değin her on yılda ortalama 2.5 misli büyüdü ve yılda 617 bin tona ulaştı. 1980'li yıllarda ise seka'nın özelleştirilmesine zemin hazırlamak amacıyla işletmenin öncü rolünün tamamladığı ilan edildi ve nihayet 1991 yılında özelleştirme kapsamına alındı. ilginçtir ki özelleştirme kararı sonrası ihale süreci bir türlü başlatılmayan seka'ya son yirmi yılda da hiçbir yatırım yapılmadı. kurulu on kâğıt makinesinden altısı 1990'lı yıllarda ya ömrünü tamamladığı, ya da ekonomik olmadığı gerekçeleriyle elden çıkartıldı ve 2004'de kurulu kapasitesi yılda 73 bin tona geriletildi." *

(bkz: seka)

unutulmasın diye:

(bkz: 2005 seka iscilerinin direnisi)
  • bu projenin mimarı ve turkiye de ilk akademik tez calismasini yazan kisi olarak soyleyebilecegim, sekapark toplamda 1 milyon m2 alana sahip 4 etapli bir endustriyel donusum projesi olarak tasarlansa da 2006 yilindan bu yana yanlizca 1. etabi uygulanmistir | görsel
  • parki güzel fakat son gunlerde otoparki rezalet olan izmitin ramazan eglencesi. yaklasik bir saat park yeri aradiktan sonra yuksek sesle sover, sessizce uzaklasirsiniz. sahura kadar acigiz diyorlar. biz sahurdan sonrasini da gorduk. nihayetinde yasaklanana kadar hala parktir efendim. oyle de kalmalidir.
  • şu an kagit fiyatlari malum. seka gibi binlerce insana iş kapisi da olan guzide bir kurumu satip, kapatip yerine dalga gecer gibi parka da adini vermek bittabi akebe'ye yakisirdi.
  • o kadar guzel bir parktirki,yemyesil,muhtesem deniz,denize uzanan iskeleler..o kadar ozluyorum ki.o iskelenin en ucuna oturup hayallere dalmak.cimlerinde piknik.
  • ülke standartlarının üzerinde bir park. yürüyüş yapmaktan inanılmaz keyif alıyorum.

fakat aynı aileden 5-6 kişi yan yana yürüyor, bisiklet yolunda insanlar, yaya yolunda bisikletliler var. yürürken biri çarpacak diye aklım çıkıyor. önceden keko çoktu şimdi arap kaynıyor.
  • baharin gelmesini beklememe sebep olan park. ne sicak ne soguk tam ortasiyken havanin o korfezin kiyisinda yurumek benim icin ayri bir keyif.

cafelerinde kahve cay icenleriyle, cimenlere yayilip piknik yapanlariyla dolu izmitlilere rahat nefes aldiran yerlerden biridir.
  • bisiklet yolunda yürüyen insanlarla dolu olan parkımızdır.
hesabın var mı? giriş yap