• woody allen ın kız tavlayabilmesinin bilimsel açıklaması.
  • ing. sapiosexual

entelektüellikten ve kullanimindan hoslanip buna bağlanan kisi olarak tanimlaniyor. akıllı veya zeki sözcüğünün latincesi olan sapien ile sexualis'in birleşmesinden oluşan sapioseksüalite "ben onun beynini seviyorum"culuk daha tam olarak.
    zeka, espri yeteneği ana kriterler. bir de entelektüel birikimle sorgulayıcı zihin.

sapioseksüelliğin ülkemiz için bir kurtuluş noktası olduğunu belirtir, ekşi sözlük'e bu kelimeyi tanıtırken tüm zeki ve espritüel insanların bu kelimeyi kullanip trend haline getirmesini talep ederim.

"bugün sapyoseksüelliğiniz benim içimi açtı canan hanım" "teşekkür ederim niçe bey, o sizin sapyoseksüelliğiniz. "

"me? i don't care too much about the looks. i want an incisive, inquisitive, insightful, irreverent mind. i want someone for whom philosophical discussion is foreplay. i want someone who sometimes makes me go ouch due to their wit and evil sense of humor. i want someone that i can reach out and touch randomly. i want someone i can cuddle with. i decided this all means that i am sapiosexual."

referanslar:
    http://www.urbandictionary.com/…term=sapiosexuality
  • - sap olduğumu biliyordum.

bir türk sapyoseksüeli, sabaha karşı, taksim.
  • ''salak'' insanlara katlanamayanların da adıdır. bu kişiler ''aklı güzel'' olanlardan ne derece etkileniyorsa ''aklı kıt'' olanları o derece itici bulur. ''aklı kıtlık'' öyle genelgeçer gerçeklerle insanların tanımladıklarından olmak değildir. herkesçe kabul görülmüşlük bile onlar için bir kıstas değildir. bu insanların farklı bir bakış açıları vardır. onları kandıramazsınız, ayrıntıcıdırlar. bir cümlenizi yakalayıp kurulmasındaki ince zekayı düşünüp size hayran olabilirler. bu kişiler için başka insanlar tarafından ''salak'' ya da ''akıllı'' olarak addedilmeniz bi' sikim ifade etmez. onun kıstaslarına göre değerlendirilirsiniz. sizi bir kalıba sokmaz.

bu kişilerin sevişmeleri kelimelerle olur. kelimelerle öyle oyunlar oynarlar ki, bundan aldıkları zevkten ötürü bunu ömür boyu devam ettirebilirler. inanması güçtür, ama bunu kimsenin anlamasının peşinde değillerdir. onlar yaşanacak zevklerin en acayibini bile bulup yaşıyorlardır. bu kişi, kelimelerle orgazm yaşatabilir karşısındaki insana. ha, bu karşısındaki insan kesinlikle bizim sapyoseksüelin ''güzel akla sahip'' olarak addettiği kişi olmalı. değilse zaten size çok kullanmadığı cümlelerden sarf etmez. günlük dili diğer insanlarla anlaşabilmek, işlerini görebilmek için kullanır. ama unutulmamalıdır, sizin o çok bildiğiniz alfabeden kendine çok farklı bir patern yaratmıştır.

bu kişiler biraz da faşist olabilirler bak. niye? ya zaten ''salaklara''* dayanamıyor, onların olmaması dünyayı daha güzelleştireceğinden yok olmalarını yeğleyecektir. yolda sokakta dolaştığında yüzleri değil cümleleri görür. eğreti kurulmuş cümleleri, ''bomboş'' olma halini rahatlıkla ayırt eder. elinde görünmez bir kılıçla dolaşır ortalıkta. bomboş cümleler kuranların kafasını kese kese ilerler insanların arasından; çünkü biliyor ki o kafalardan çıkan her ses, evrende kimse duymasa dahi kaybolmayacaktır. çok gereksiz. insanın kendini gerçekleştireceğine inandığından ''aklı çirkin'' olmayı tamamen kişinin kendine bağlar. tüm suçu kişiye yüklemese de çoğunluğu onundur. en önemli özelliği cinsiyetsiz olmasıdır. düşüncelerin cinsiyeti var mıdır ki hem onun olsun? o sebeple bir kadından ya da erkekten etkilenebilir bu anlamda. güzel ya da çirkin olmanız önemlidir onun için ve şuna inanır: düşüncelerini eşsiz bulduğu biri, onun için asla çirkin değildir. bu, isterse herkes tarafından çirkin olarak gösterilmiş biri olsun. tecrübe edilmiştir.

tüm o güzel, çirkin, akıllı, salak gibi etiketleri yapıştıranlara duyduğu nefretle tüm cinsiyetsizliğiyle savurduğu okkalı bir küfürdür bu insanın yaşaması. sizin ortak paydada buluşup insanları sınıflandıran zihniyetinizin götüne sokayım der. son sözü bu olabilir. seyircilerine reverans yapıp gerektiğinde ayrılır sahnesinden.
  • kişinin partnerinin zekası aracılığıyla kendi zekasına hayranlık duyması şeklinde de tanımlanabilir.
  • bunlar da bir çeşit güce tapandır, zira bilgi güçtür, zeka güce ulaşacak araçtır. yoksa sadece evdeki iq testi sonuçlarını görmekle olacak iş değil. asıl seksi olan güçtür, iktidardır. zeka bence buna ulaşacak potansiyelin göstergesi olduğu için seksidir. bu nedenle bir alanda çok iyi olan biri o alanı anlatırken seksidir. yoksa bir quantum mekaniği olsun efendim bir helikobakteri olsun, bir rusya'nın sıcak denizlere inmelerindeki asıl amaçları olsun gerçekten tek başına her bağlamda dikkat çekici değildirler. ama geceyarısından sabahın dördüne kadar jön türkler miydi ittihatçılar mıydı, bir sehpanın başında dinlemişliğim vardır. dolayısıyla mesele herhangi bir alandaki iktidarın sunulması meselesidir.
  • hiç uzatmayacağım bence kadın jargonunun son 20 yılda ürettiği en güzel kelimelerden biri. hem fonetik olarak hem de anlam bakımından. zeki adamlardan tahrik oluyorum şeklinde algılıyorum ben bu kelimeyi ve popüler olması da çok hoşuma gidiyor.

bugün değil belki ama gelecekte kadınlar bu ülkeyi ve hatta dünyayı bu şekilde kurtaracaklar. kafası çalışan adamları seçtikleri için herkes kendini geliştirmeye çalışacak. şimdi kulağa çok ütopik gibi geliyor farkındayım ama ben çevremde sapyoseksüel kadınlar olduğunda insan kalitesinin nasıl arttığını da görebiliyorum.

hep söylediğim gibi kadın toplumun sahip olduğu en sofistike filtre. o doğru kararları verirse her şey değişir. hem de hiç ummadığınız kadar kısa sürede. size güveniyorum memleketimin güzel kadınları, direnin.
  • geri zekalılar tarafından anlaşılmasını zaten beklemiyorduk da çok yanlış anlaşılmış. bilgiye, birikime rağbet olsa güzel yurdumda ansiklopedi siken adama bile rastlardık eminim.

sen istediğin kadar bilgi sahibi ol, kitap ansiklopedi yala yut, günde en az üç film izle, dandik olanlardan değil elbet, kritiklerini yaz kendince. bu seni sapyo yapmaz.

insanların özellikle türkiye'de çok azının sapyoseksüel olduğu düşünülürse işin daha da zor.

burada önemli olan birikim değil onun nasıl kullanıldığı. sapyoseksüel tarafın sende bir ışık görmesi lazım.

kökenlerini inceleyelim.

(n.)* to become attracted to or sexually aroused by intelligence and* its use.

ne diyor? kullanım diyor. yani bilgiyi nasıl kullandığınız da önemli, ben ne yapayım karşımda haber bülteni, tarih belgeseli gibi insanı.

kökenine bakalım:

origins: from the latin root sapien meaning wise or intelligent, and latin sexualis relating to the sexes.

latince sapien kökü zeka veya bilgelik anlamına geliyor. bilgi değil kullanımı burada da karşımıza çıkıyor.

bilgelik bilgi sahibi olmaktan çok ayrı bir şeydir.

özgüven çok seksidir.

gözlerdeki ve sözlerdeki ışık karşı tarafın içine süzülür, size aşık eder ya da konu mankeni oysa siz aşık olursunuz.

bir nevi entelektüel aşk da diyebiliriz. en bilinen örneklerinden biri jean paul sartre ve yavuklusu simone de beauvoirolup bir de halikarnas balıkçısı ve azra erhat* var.
  • tanıdığım bir kadının ideal sevgiliyi tanımlarken "biri beynimi becermeden, beni beceremez" diye tanımladığı durum.
  • bana tam sapyoseksüel denir mi bilmiyorum. sonuçta yakışıklı adamı severim. istisnalar dışında kim sevmez zaten?!

fakat diyelim ki çok yakışıklı bi adam var karşımda. muhabbet tıkanıp da adam bana çiçekler böcekler mumlar kelebekler deyince esneyesim geliyor.

öte yandan, vasat tipte bir adamla oturmuş etraflıca konuşurken, bana bilmediğim bir şeyler öğretiyorsa, birden bire adamın gözlerinin ışık ayarıyla oynanıyor, parlaklık artıyor.. dişleri beyazlaşıyor. saçları ahenkle dans ediyor. zihnim, resmen, adamla benim aramda bir pezevenk misyonu ediniyor

yoldan geçerken, kulak misafiri olduğu bi adam "kuantum fizik de çok rörörö" dese, "ayyy meme uçlarım sivri sivri oldu kız ayten" diyecek kadın varsa, helal.

ben ihtimal vermiyorum.

kadın da erkek de, istemsiz olarak, bir kaç saniye içinde karşı cins kataloğundan seçimini -otomatik olarak- yapar. sen adamla muhabbet bile etmeden, hormonlar senin adama verip vermeyeceğine karar verir çoktan.

bence bu aşamadan sonra, sapyoseksüellik devreye girer.

ben bilgiyle tahrik oluyorum. ciddiyim. en çok aşık olduğum adamlar, nerdeyse birlikte olduğum adamlar arasında en tipsizleri fakat en bilgilileriydi.

ha ayrıca, bilgi vaaaar, bilgi var tabii :)

misal..

(bkz: female ejaculation)
    (bkz: g spot)

kalkıp da bana bütün gece boyunca, malazgirt savaşındaki hava koşullarını anlatırsan, sabaha kadar çekirdek çitleriz; bilesin.

ama farklı alanlarda edindiğin bilgi ve tecrübeleri benimle paylaşır, beni şaşırtırsan; üstüme hafif bi şeyler giyip geliyorum. sen de kendine bi içki koy coşkuncum.
hesabın var mı? giriş yap