• bizim elemanlardan biri ağustos ayında askere gitti. dün telefon açtım, konuştuk. "her şey iyi hoş da bu yemek olayı çok tırt" dedi. "ciddi misin?" dedim. "yok abi her çok tırt da yemek olayı çok daha tırt" dedi. "yemeklerin ne tadı, ne tuzu var. herhalde şap da atıyorlar, iki ayda erkekliğimden soğudum vallahi" dedi.

biz de askerlikte çok çektik bu şap olayından. askerlik başladı, daha ikinci gün. bölükte gıda mühendisi bir eleman var. öğle yemeğinde geldi yanıma oturdu. abi dedi, "askere gelmeden önce yemekte şap olup olmadığının nasıl anlaşıldığını araştırdım" dedi. "bir dünya mevzudan araştıra araştıra şapı mı araştırdın?" dedim. "önemli mevzu abi" dedi. "ee nasıl anlaşılıyormuş" dedim. "yemeğin suyuna limon sıkıyormuşsun, üzerine tuz dökünce yemek mor renge dönüşüyorsa, haydi geçmiş olsun." "hadi deneyelim o zaman" dedim.

denedik. ilk gün, ikimiz denedik. ikinci gün, yanımızdakiler de denedi. üçüncü gün bizim masadakiler denedi. bir haftanın sonunda bizim bölüğün yemekhanesi, kimya laboratuvarına döndü. herkes elinde limon, tuz yemekte şap kontrolü yapar oldu. işin kötüsü şap kontolü yapmaktan, masalarda ne limon kalıyordu, ne de tuz.

yemekler yenmiyor, çöpler ağzına kadar morarmış yemeklerle dolu. ikinci haftada bizim şap kontrolü bölük komutanına kadar gitmiş. komutan çıktı geldi, "hangi aptal çıkardı bunu? biz de yiyoruz sizinle birlikte yemekleri. ne şapı, ne şupu!" bir dünya laf söyledi. kalkıp, komutanım limon, tuz olayı falan var diyemedik.

neyse diyeceğim şap olayı cidden askerliğin sıkıntılı yanlarından biri. hoş, şap atılmasa ne yapacağız orası da soru işareti. aslında o soru işaretini askerliğe katıldığım ilk gün, yanında bir kutu prezervatif getiren eleman gidermişti. elemanın çantasında prezervatif bulan asker, kutuyu komutana götürmüş, komutan da "ne o, bizi mi sikecen oğlum" demiş, şaptan habersiz talihsiz genç de "komutanım çarşı izinlerinde lazım olur diye getirmiştim" demişti.
  • askerde haftada bir ekmek tatlisi cikar.. ilgililere duyrulur...
  • nasıl efsaneymişse, hala bitmemiş geyiğe sahip mineral karışım.

yurdu murdu bilmem ama askerde kesinlikle yemeklere konulmaz. aynı karavanadan subayı astsubayı da yemek yiyor bu adamların cinsel hayatı yok mu?

kadınları bir yere doldurunca adet kanamalarının aynı günlere denk gelmeye başlaması gibi, erkekleri bir yere toplayınca libido ölüyor. alışınca etki etmiyor sandığınızın da nedeni ilk korkuyu atlatma ya da ilk çarşı izninde uzun bir aradan sonra yeniden kadınları görme.
  • tüfek çikti mertlik bozuldu, shap çikti sertlik bozuldu diye bir atasözüde
    vardir konu ile ilgili olarak.
  • şapın kimyasal formülü potasyum alüminyum sulfat olup lokal damar büzücü ve kanama durdurucu bir etkisi bulunuyor. bununla ilişkili olarak traştan sonra kanama durdurucu, basurda kanama önleyici olarak kullanımı bulunuyor. anadolu'da fitil haline getirilip çocuk düşürmekte kullanıldığı da söylenir. ayrıca kabartma tozlarının hazırlanmasında kullanılmaktadır.
  • berberlerin sakal tıraşından önce ellerine sürdükleri nesne. eğer malum şapla alakası varsa, bir dahaki gidişimde adamın çayına rendeleyip berber dayamasından kurtulmak istiyorum.
  • yalnızca erkek yurtlarının yemeklerinde bolcana kullanıldığını sanırdım fakat bir arkadaş kız yurtlarında da yemeğe basıyorlar şapı diye iddia edince lanet ettim hayata. geçen gün aşkı memnu izlerken bihterle behlülün kırlarda tepiştiği sahneyi final haftası olduğu halde tüm kızların (yurt müdiresinin dahi) bir anda tv civarına doluşup dikkatle izlemesi "evet varmış böyle bişey" dememe vesile oldu. afiyet olsun.
  • xiv. ve takip eden yuzyillarda anadolu'da saphane, foca, sebinkarahisar ve ulubat gibi ilcelerden cikarilan ve avrupa tekstili acisindan cok onemli olan bir maden.
    o zamanlar avrupa devletleri bu maddeyi libidoyu dusurmek yerine kumaslarin ve derinin dayanikliligini artirmak, boya tutmasini saglamak gibi daha ulvi amaclar icin kullanirlardi ve ozellikle cenevizlilerle floransa cumhuriyeti surekli olarak osmanli'dan bu madeni ithal ederlerdi. bu yuzden de osmanli'yi zenginlestiren onemli ihrac maddelerinden biriydi.
    lakin hammade olarak kullanildiginda pek cok faydasi olan $ap, bir aklievvel tarafindan oral yoldan tatbik edilip de libido dusmani oldugu anlasildigi vakit avrupalilar bu madenden ayaklarini kiclarina vurdurarak kacmis, bu madeni cikaran guzide ilcelerimiz de fakirlik ve sefalet icersinde cikardiklari
    $aplari kendilerine enjekte ederek tarih sahnesinden cekilmeyi secmislerdir.
  • askerlerin yemeklerine katildigi soylenen madde, ereksiyonu engellemek amaciyla oral olarak alinir (aslinda verilir)
  • tatmadıysan eğer şekeri "şap"ı..
    bir gün gelir yutarsın
    veya yuttururlar sana hapı
    ve gafletin cezası hüsrandır yawrum...

şekip paşa mıydı bunu diyen
hesabın var mı? giriş yap