• bu kelime sarf edilerek, bir insana "seni sevmiyorum" denilerek yaşatılacak kırılmışlıktan çok daha fazlası yaşatılabilir. "seni samimiyetsiz buluyorum" dediğiniz anda işi bitmiştir. büyük ihtimalle, ortalama bir insan, duymaya pek alışık olmadığı bu laf karşısında afallar, anlam veremez. bu tanımın yakıştırıldığı kişi, birinin güveninin kırıldığını ve bununla suçlandığını hisseder. "samimiyetsiz" lafını söyleyen kişi ortada bir suçun ve suçlunun olmadığını iddia etse dahi, kırmış ve kırılmış taraflar vardır. kıran taraf nerede hata yaptığını bilebilir ya da bilmeyebilir. hiç fark etmez. bu lafın sahibi olarak tanımlanmak, sevdiğiniz kişice sevilmemekten daha berbattır. üstelik çoğu kez sebep anlaşılır değildir; çünkü, hiç kimse, kendini bu tanımın içinde canlandıramaz. gerçekten inanarak "ben samimiyetsizim" demez. sevdiğini iddia ettiği kişiye karşı davranışlarında iki yüzlülük ya da riya barındırdığına inanmaz. dolayısıyla, samimiyetsiz lafı, samimiyetsiz bulunduğu ifade edilen kişi tarafından bir iftira olarak değerlendirilecek ve sindirilmesi hiç kolay olmayacaktır. ve insan, ilişki/arkadaşlık tekrar eski samimiyetine dönecek mi diye ufak bir umudu barındırsa da içinde, bu laf ile birlikte rüzgar süpürgesiyle uçurulmuş olur mutluluk, falan! (bkz: samimiyet)
  • "ay, çok merak ettim seniii" deyip aslında zerre umursamayan, "ahahahaha" deyip aslında o an * gülümsemeyen, "ay çok özlediiim, mutlaka görüşeliiiim" deyip herrr daim "meşgul" olanların dahil olduğu familyadır.
  • ailemin, yillarini beraber gecirdigi, hastaliklarinda baslarindan bir an olsun ayrilmadigi ve hicbir insani yardimi esirgemedigi insanlarin, ailem uzaklara gitmeden once sarf ettikleri; "canim benim, gozun hic arkada kalmasin" tumcesidir benim icin samimiyetsizlik. ne bir kez kapimi calmislardir ne de merak edip telefon acmislardir.. gorduklerinde ise; "bir seye ihtiyacin olursa hic cekinme, gel" tumcesiyle samimiyetsizliklerini guncellemislerdir.. tabii sonralarda buna daha cok dikkat etmeye basladim ve cevremdeki cogu insanin boyle oldugunu fark ettim. bunun tam tersini yapan insanlarin ise daha az sevildigini, daha az insan icerisinde bulundugunu gordum. ne zor degil mi onlar icin? en az %90 i samimiyetsiz insanlardan olusan, gercegin yalana tercih edildigi oyunda oynamak...
  • bu türün dişileri için canım kelimesi adeta bir kılavuzdur.

- bu da benden, çam sakızı çoban armağanı.
    + çok sağol canım yaa... çok şekeer...
    - bunu bulup alana kadar canım çıktı vallaha dün.
    + canım yaa, kıyamaam...

(bkz: bsgçk)
  • icten duygulardan yoksun kisidir. kucuk dunyasinin kralidir ve bu kucuk dunyada sadece kendi istedigi olsun ister. fakat lafa gelince cok dusunceli, herkese karsi cok nazik oldugu vurgular durmadan, kendini de inandirmak istercesine. hayatlarinda bir kere bile bi arkadaslarinin önceligini, iyiligini dusunmemis, saygi bile göstermeye gerek duymamislardir. onlar icin arkadaslik kavrami ya kendilerinin kontrol etmesi ya da baskasinin kontrolune kayitsizca girmektir. bi arkadaslik icin özveri, saygi gibi "gereksiz" duygulardan siddetle kacinirlar. onlarin ekseni etrafinda dönmeyi reddetmeniz durumunda en sinsice, en sessizce bi sekilde sizin mutsuzlugunuzu isterler, yuzlerinde o samimiyetsiz gulumsemeleriyle. cevrenizde böylesi varsa, görmeyin. kayitsizliginiz, onlara karsi en iyi kalkandir.
  • mustafa inan'ın çok kızdığı insanların temel özelliği. oğuz atay, mustafa inan'ın hayatını anlattığı bir bilim adamının romanı'nda şöyle der:

--- alıntı ---
    "bilir misin mustafa bir adama çok kızdığı zaman ne dermiş? jale hanım anlatırdı: 'yahu jale, düşünebiliyor musun: adam samimi değil', dermiş."
    --- alıntı ---
  • (bkz: yalan olmak)
  • herkes tarafından çok sevileyim, ortamın neşesi olayım insanlarının önde giden özellikleri. ne kadar yavşak o kadar samimiyetsiz.
  • yaptığına ruhunu katamayan, yetersiz, eksik, tatsız, tuzsuz olandır. hep eğreti durur, sıvası dökülecek bir duvar gibi bakar, her an bozulacak bir plak gibi konuşur. asılı kalır bulunduğu ortamda, hiç kimse ona dünyasında yer açmaz, açamaz.
  • dava dilekçelerinde karşı tarafa "düpedüz yalan söylüyor" demenin kibar ifadesi.
hesabın var mı? giriş yap