• akneli ciltler icin uretilen temizleyici urunlere inceden ilave edilen madde.ddf cok kullanir bunu mesela.
  • söğüt ağacının yaprağında bolca bulunan kimyasal. hipokrat, bu ağacın kabuğundaki ağrı kesici, ateş düşürücü acı maddeden bahseder. amerikan yerlileri de söğüt kabuğunu ilaç olarak kullanmıştır. günümüzde ise onu aspirinin öncüsü ve akne ilaçlarının ana maddesi olarak tanıyoruz. fakat salisilik asit aslında sadece söğütte bulunmaz. tüm bitkiler bu maddeyi belli miktarlarda üretir. salisilik asit, bitkiler için bağışıklık sistemini güçlendiren bir tür "savunma hormonu"dur ve bitki dışarıdan bir saldırıya uğradığında üretilir, damarlar yoluyla bitkinin tehlike gören taraflarından diğer kısımlarına uyarılar gönderir.

(bkz: bitkilerin bildikleri)
  • söylemesi çok zevkli olan bir madde. yoksa ben olmuşum salisilik asit amk. bak bak ne güzel: salisilik asit, salisilik asit...
  • deri, tırnak ve saçların sağlıklı gelişimi için gereklidir. varis ve selülit tedavisinde kullanılır. atkuyruğu (equisetum) salisilik asit içeren bir bitkidir.
  • asetilsalisilik asit'in vucutta donu$tugu madde.sogut agac dallarinin kabuklarindan elde edilir.analjezik,antienflamatuar ve antipiretiktir..
  • vazelin ile % 15-20 oranlarında karıştırılarak callus tedavisinde kullanılan ölü dokunun yumuşayarak soyulması ve atılmasını kolaylaştıran madde. sağlam dokuya temas ettirilmemelidir. yakıcı ve tahriş edici olabilir.
  • hababam sınıfı uyanıyor filminde kimya hocası şevket altuğ' un deneyinde kullandığı kimyasal
  • renksiz, kristal yapıda bir beta hidroksi asit olup, bakterileri öldürme ve yağ üretimini azaltma gibi özelliklerinden dolayı akne tedavisinde yaygın kullanılmaktadır. salisilik asit, cildin en diş katmanını temizler, gözeneklerin açılmasını sağlar, tıkanmalar nedeniyle oluşan akneleri engeller.
  • akne vulgaris denen seyin eger bi cozumu varsa iste budur. akneli deriyi yakiyor, donduruyor ve sivilceyi öldürüyor. deri soyuldugunda altindan temiz cilt cikiyor. obagi pore therapy tonik olan versiyonunu cekindigimden pek kullanmadigim icin 3 aydir yanaklarima yayilan kistik sivilcelerim vardi. ne differin ne madecassol ne antibiyotikli krem ne drying lotion’lar ne cinkolu kremler bu kadar etki etmedi. doktorumun tavsiyesiyle gunde 2 kere bastim salisilik asiti ve 3 ay sonra bi nefes aldim. tesekkurler dove. *
  • kuzu kulaginda bol bulunan ve aspirin imalinde kullanilan asidik madde.
hesabın var mı? giriş yap