• geleneksel türk masallarına ait bir öğe. bu öğe bir nesnedir, bildiğiniz taştır. çarşıdan gidip alınabilir. kullanım yeri ise genellikle şöyledir:
    " ... başından geçenleri bir bir sabır taşına anlatmaya başlar. kız bunları anlatırken, sabır taşı da gittikçe köpürür, köpürür, en sonunda hikaye bitince çatlar. bunun üzerine kız, "hey sarı sabır, sarı sabır; sen sabır taşı olduğun halde çatlarsan, ben insan halimle nasıl yaşarım?"..."
    sabır taşı ile sabır bıçağı, ignacz kunos
  • bir masaldan kalmış aklımda, ne adını hatırlıyorum ne başını ne de sonunu, sadece şunu: belki saray bilmiyorum, ama zengin büyük bir evde, bir adam var ve kadınlar adam bir yere gidiyor, ev ahalisinden kadınlar da dönüşte onlara getirilmesini istedikleri şeyleri sıralıyorlar: ipekli kumaşlar, aynalar,taraklar... fakat esas kız tek bir şey istiyor: bir sabır taşı. adam şaşırsa da alıp getiriyor ona. kız anlatmaya başlıyor sabır taşına ama sabır taşı çok dayanamayıp çatlayıveriyor. işte şimdi de, hasbel kader, sözlükte sahip olduğum bu sıfat aklıma hep bunu getiriyor, bu kadarcık-belki- anlamsız masal parçasını.
    ek: siyahyalanın dediğine göre kırk gün ölü bekleyen kız imiş masal da, sağolsun kendisi.
  • bardagi ta$iran son damlanin catlattigi ta$.
  • ankara dt'nin 2014-2015 sezonu çocuk oyunu görünümlü yetişkin oyunu.. olmamış..
  • sizden ne kadar nefret ettiğini düşünsenizde mecburen katlanmak zorunda olduğunuz bir adamın sadece üzerindeki üniformadan ve aldığı etkiler sonucu bu tepkileri verdiğini öğrenmenize sebebiyet verebilir bu taş çeşidi.
    ilk ve son defa yolda düşmenin ve sürünmenin en çok koyduğu bir anda [hele hele ilk arızaları çıkardıktan ve başı belaya sokmaya ramak kala] sol el bileğinize batan bir taşı sabır taşı olarak saklamanızı ve ona küfretmenizi sinirlenince bir yerlere atıp sonra bulmanızı, ona derdinizi anlatmanızı, yalnız hissettiğinizde onunla konuşmanızı tavsiye eder.
    bir hikaye anlatır ve olayı bitirir.
    zıt görüş ve bakış açılarına rağmen insan olmayı başarabilen bir adamdan hatıra olarak elinizin içinde saklarsınız.
    ilk acıttığı yerden itibaren, artık nereler acıdıysa.
    sabır taşıyla beraber adı teşekkürle anılır artık.
    sabır taşı cepte taşınır.
  • bir adet juanito , bir bardak raki ve az biraz haydari ile muthis giden parca.

(bkz: http://www.youtube.com/…jpr_qkfd9nq&feature=related)
  • bebeği memeden ayırmak için kullanılan taş. koyu renkli ve acı olduğu için memeye sürülünce bebeği iğrendiriyor ve memeden sogutuyormuş.
  • çok sevdiğim bir orhan gencebay şarkısı , bilen bilir annemin plaklarından , juanito 'dan doyum olmaz

her gün yeni bir aşkın
    şerefine içersin
    beni toprak mı sandın
    çiğneyipte geçersin

bana sabret diyorsun
    ben sabır taşımıyım ?
    döndürüp duruyorsun
    değirmen taşımıyım ?
    x2

yollarında ağladım
    gözümde yaş kalmadı
    başımı vurmadığım