• piyasadaki neredeyse bütün simulasyon bazlı yarış oyunları (gtr, gtr2, gt legends, race the wtcc game, race on, race 07, stcc, arca sim racing, gtr evolution... ) tarafından modifiye edilmiş şekilde kullanılan bir oyun motorunun babası olan, yakın zamanda 2. versiyonu çıkacak olan yarış simulatörü.

(bkz: gmotor2)
    (bkz: rfactor 2)
  • turkiyef1.com forumları altında, bünyesinde bulundurduğu modlar ile çeşitli online ligler düzenlenmekte olan simülasyon.

http://goo.gl/fiia
  • araçlar lisanslı değil. hatta yapımcılar lisans için para ödemek zorunda bile değil. bir modding platformu olarak düşünülmüş ve piyasaya sürülmüş simulasyon. www.rfactorcentral.com adresinde zibilyon tane moda ulaşılabilir. mutlaka denenmesi gereken modlar, megan thropy, grand prix 1979(ki grand prix legend hastalarının bile dikkatini çekmeyi başarmıştır) v8 super cars, 1955 f1.
  • özellikle f1 ctdp 2005 modu çok iyi olan yarış simülasyonu. eğer bir direksiyon sahibiyseniz, real feel force feedback eklentisini de yükledikten sonra, çok keyifli yarışlar yapabilirsiniz.
  • gtr2/gtr evolution ile beraber son zamanlarda üzerine en çok mod yapılan simulasyon. http://www.virtualr.net/ sitesinden yeni modlar takip edilebilir.
  • aslında bir oyun değil, oyun altyapısıdır. yükleyeceğiniz modlar ile istediğiniz yarış oyununa sahip olabiliyor, eklentiler ile yeni özellikler ekleyebiliyorsunuz. sunduğu detaylı ayarlar sayesinde simülasyon olarak da adlandırılabilir. formula 1 serisinde wcp gibi kaliteli mod yapımcıları vardır. benim tercihim ise sandrox olmuştur. çünkü fizikleri gerçekçidir, modelleri codemasters şirketinin f1 2013 oyunundan alınmıştır, kaplamaları kalitelidir, pist vb. ekstralar olmadığı için boyutu küçüktür.

lakin rfactor oyununun olumsuz tarafları da yok değil. menüsü biraz kullanışsızdır. birçok mod yükledikten sonra içeriği yönetebilmek marifet gerektirir. mod launcher ve mod manager gibi ufak eklentiler ise epey dandiktir. bu sebeplerden dolayı f1 challenge 99-02 ve codemasters f1 serilerine yönelmişliğim vardır.

lakin bu iletiyi yazma sebebim, rfactor hakkındaki olumsuz düşüncelerimi gideren bir eklenti. f1 2014 vfr modu sayesinde keşfettiğim xui eklentisi ve bu eklentinin hd user interface arayüzü, benim gözümde oyunu bambaşka bir boyuta taşımıştır. rfactor oynayan ve haberi olmayan herkese şiddetle tavsiye olunur.

ekran görüntüsü 1, 2, 3, 4, 5, 6
  • meraktan indirdim modlarını felan o yılda bukadar gerçekçi sürüş hissiyatı ve kaliteli sesler bana acayip geldi. üstadlar başarmış.
  • loader ile çıtırdatıldığında tadından yenmeyen enfes oyun. tüm yarışçıları nürburgring nordschleife'e bekleriz..
  • f1 1988 sezonu için yapılan mod insana kafayı yedirtecek kadar güzeldir. 30 farklı araba, sezonun tamamı olmasa da mükemmel pistler, dönemin heyecanlı yarışlarını birebir yaşamak için süper bir mod.
  • simulasyon değildir.

(bkz: grand prix legends)
hesabın var mı? giriş yap