• rammstein'ın en iyi albümü ve en iyi parçalarından birisi,sonundaki akordeon çok duygusaldır ayrıca, evet.
  • albüm kapağı, çok kez duyduğumuz ama pek azımızın gördüğü uçaklardaki kara kutudur.

rammstein bu albümü yaparken sivil havacılık ve hatta insanlık tarihinin büyük trajedilerinden biri olan jal 123 vakasından oldukça etkilenmiş. albüm açılışında reise reise şarkısı başlamadan önceki ses kayıtları 12 ağustos 1985'te japonya'da yaşanan o büyük kazanın son anlarına ait kara kutu kaydıdır. (bkz)

ses kayıtlarında son saniyelerdeki konuşmalarda, pilotlar tam gaz verip uçağın burnunu havaya kaldırmaya çalışmış, lakin başarılı olamamış ve dağa çarpmışlardır. bu sırada kayıtlarda "pull up, pull up" sesleri duyulmaktadır, ve götümden sallamak gibi olmasın ama bunun da karşılığı almanca'da kanımca "reise, reise"ye denk düşmektedir. bunun yanında, albümdeki muhteşem dalai lama şarkısı da uçuş fobisine ve kanımca yine bu kazaya gönderme yapılmaktadır. yani heralde öyledir. araştırma yapmadan sadece kendi bilgilerimle yazdım bunları. isteyen oturur uzun uzun araştırır. bende taşlar yerine oturdu gibi olunca entrysini yazayım dedim. ayrıca bence en iyi rammstein albümüdür.
  • kalk kalk

dalgaların üzerinde bile savaş var,
    balık ve vücudun denizde dalgalandığı yerde.
    biri ordunun içine mızrak saplar,
    diğeri onu okyanusa fırlatır.

ahoy

kalk, kalk denizci kalk.
    herbiri kendi yoluna gider.
    biri mızrağı adama saplar,
    diğeri de balığa.

kalk, kalk denizci kalk.
    ve dalgalar hafifçe ağlar.
    kanlarına mızrak saplandı.
    okyanusun içinde hafifçe kan kaybederler.

mızrak vücutta boğulmalı.
    balık ve adam derinlere batar.
    kara ruhun yaşadığı yerde,
    ufukta ışık yoktur.

ahoy

kalk, kalk denizci kalk.
    herbiri kendi yoluna gider.
    biri mızrağı adama saplar,
    diğeri de balığa.

kalk, kalk denizci kalk.
    kanlarına mızrak saplandı.
    okyanusun içinde hafifçe kan kaybederler.

kalk, kalk denizci kalk.
    kalplerine mızrak saplandı
    kıyıda kuruyarak kendilerini kanatırlar.
  • tek kelime ile yine "terbiyesiz" olmu$ rammstein albumu. begeneni kadar begenmeyeni olmasi durumu daha da ilginc kilmakta. yalniz benim $ahsen cok ho$uma giden ota boka referans verme hadisesi artik iyice bu albumde ayyuka cikmi$ durumda. bakiyorum $imdi "reise, reise" $arkisina, aslen ingilizce "rise" kelimesine kok olan bir kaliptan gelen bir balikci terimi aslinda "reise", hem de seyahat anlamina da geliyor. ne guzel. uyan balikci uyan demek aslinda "reise reise seemann reise". bu arada genclerin daha onceden seemann diye bir $arkisi oldugunu hatirlamakta da faide var.

sonrasinda mein teil zaten keyfekeder yamyam armin meiwes bey'i anlatiyor ki, oradaki "weiche teile" derken zaten "weichteil" kelimesine gonderme var ki, "weichteil" cinsel organ demek. ehihoh diyoruz, ilahi till diyoruz.

dalai lama cok begeni gormemi$ saniyorum ama benim $ahsi favorilerimden birisi, icinde e$$$$ek kadar bir goethe'nin erlkonig $iirine gonderme var ki, yuha veya cu$o dememek elde degil.

amerika leziz, moskau dikkat edilirse cok sapkin sozlu (hangisi normal sozlerin o ayri), yine favorimiz "du bist häßlich" diye kukreten morgenstern. stein um stein'daki "ramm-stein" vurgusu dikkat cekiyor. zannimca albumun en kofti $arkisi ohne dich, feci halde arabesk sozleri pek yaki$tiramadim kendilerine.

amour? bitte bitte gib' mir gift.
  • rammstein'ın reise hediye ettiği albümü. evet reise, reise.
  • hayatımda duyduğum en epik albüm açılışlarından biri. daha kafadan çıtayı deli gibi yükseltiyor.
  • amerika klibi ile farkettiğim ve hemmen "rammstein 2004" diye arattırarak albüm adı bile bilmeden emüle'den saldırdığım mütiş ve kesinlikle süper bir albüm olmuştur şahsımca... çünkü aynen ben de bir çok müziksever gibi hemi winamp'ımda hemi de discmanimde loop'a almışımdır albümü...

şarkılara değinmek için öncelikle los'da da o mütiş gitar tonlarını akustik olarak da sağlayabildiklerini duymak da hazzın doruğuna sürmüştür beni diyeyim, amerika ve moskau şarkılarının da arka arkaya yer etmesi bence süper bir tracklistingdir. velhasıl önce amerikaya giydirmesi ve sonra da moskova ve dolayısı ile kullanılan guest vokaller ile tatu'ya gönderme yapması ve dolayısı ile sözlerde moskova'yı parayla sevişen bir fahişe olarak betimlemesi ile beni benden almıştır. efendim pek sıralı gitmedim malüm o açıdan diğer şarkılara çok bulaşmıyım ama sılov şarkılar pek güzel mutter'dan sonra iyi bir çizgi tutturdular o konuda kanaatindeyim, poku çıkmadan falan gayet güzel idare ediyor; albümü dinletiyor, sıkmıyor.

sonuç olarak pek şık albüm şahsımca, sevenlerine tavsiye ederim efendim.
  • eylülde çıkacak rammstein albümü.

01. reise reise (voyage voyage)
    02. amerika
    03. los (c'mon)
    04. wo bist du (where are you)
    05. mein teil (my part)
    06. dalai lama
    07. keine lust (no delight)
    08. morgenstern (morning star)
    09. amore
  • bu güzel şarkının sözleri(ni yazayım tam olsun) :

+