• bi de power rangersvardir ama onlari hic karistirmamak lazim.
  • abd ordusunun ilk ve en seckin ozel birligidir. ilk defa ranger taktiklerinin kullanildigi tarih 1675' deki "king phillip's war" dir. daha sonra ise 1750' lerde efsanevi albay robert roger tarafindan organize edilmisler ve egitilmeye baslanmislardir. albay' in yetistirdigi rangerlar fransizlara ve yerlilere karsi basarili bir sekilde savasmislardir.

oldukca uzun bir yapilanma surecleri olmustur ve gunumuzde "75 th ranger regiment" olarak united states special operations command (ussocom)' a bagli olarak gorev yaparlar.

merkez karargahlari; georgia' daki fort benning' dir.

su siralar var olan 3 taburun dagilimi soyledir.
    1. tabur, 75 th ranger regiment, hunter army airfield, georgia
    2. tabur, 75 th ranger regiment, fort lewis, washington
    3. tabur, 75 th ranger regiment, fort benning, georgia

rangerlar gece çatismalari konusunda uzmandirlar. hafif topcu birliği olarak da bilinirler. antarktika, balta girmemiş orman, cöl ya da daglik bolgelerde savasacak sekilde egitim alirlar.

her bir tabur; 3 hafif/agir silahli ve bir haberlesme bolugunden olusur. ortalama olarak bir tabur 580 kisiden olusur ama duruma ozel olarak %15 oraninda mevcutlari artabilir.

bir taburun standart silah sistemleri;
    .84mm ranger antitank weapons system (raws)
    · 60mm havan
    · m240g agir makinali tufek
    · m249 squad automatic weapons (saw)
    · mk 19 grenade launcher
    · .50cal makinali tufek
  • adnd dunyasinda yuksek oranda sallama iceren class, asliyla alakasi olmayan bir tanimlamasi vardir player's handbook'da. zannimca ranger class'i yaratilirken abiler ormanlari koruyan ve turist gezdiren "park ranger"'larindan esinlenmi$ler.

bir aci verici olay da lord of the rings'i turkceye ceviren kazmalarin bu isme de bula$mi$ olmalari, ve ranger ismini kolcu olarak cevirmeleridir. halbuki "kolcu" tabir edilen kuvvetler aktif olarak sava$a girer ve ordunun kanatlarinda gorev alir (flanking position gibi). yok demek istenen sava$ oncesi ve esnasinda du$man hatlarina sizmak ve bilgi toplamak ise, o zaman bunlar icin "gozcu" ya da "casus" gibi isimler var. neyse, ba$arisiz ceviri diyelim ve gecelim.

ranger sinifi, hem gercek hayatta, hem de middle earth'de oldukca kanli ve sava$ dolu bir gecmi$e sahiptir. gercek ranger kuvvetleri ilk olarak iskocya'da ortaya cikmi$ ve ingiliz saflarina duzenledikleri gerilla tipi saldirilarla ingiliz ordularini ormanlarda epey uzmu$tur. daha sonra amerika kitasinda hem kizilderililere, hem de ingiliz guclerine kar$i kullanilan kuvvetler, ilk defa "army ranger" olarak adlandirilmi$tir, bu birlikler en zorlu yollardan ve du$manin beklemedigi taraflardan saldirip du$mana zarar vermi$tir. tum bu yollardan gecerken iz birakmamaya ozen gostermeleri ve sessizce hareket etmeleri ile hic sava$ kaybetmeden bagimsizlik sava$i'ni atlatmi$lardir. daha sonra belli ba$li bir takim ilkelere dayanarak, orduya bagli ozel kuvvetler olarak gorevlerini surdurmu$ler, en son olarak da 75th airborne regiment altinda "army rangers" olarak egitim vermeye ba$lami$lardir. diger ozel birliklerin aksine (seals, berets ve delta gibi), tecrubeli subaylar ile beraber genc askerlerin de ba$vurabilecegi bir okuldur.

middle earth'de ise ranger olmak neredeyse babadan ogula gecen bir olgudur. numenorian'lar tarafindan kurulan kralliklarda (arnor ve gondor), ranger'lar kralliga bagli en onemli $ovalyelerdir. soylular ve incelmemi$ dunedain kani ta$iyanlar ancak bu onura layik gorulurler. amaclari dogayi korumak kollamak gozetmek degil, kotuluge kar$i sava$mak, fakat sayilari du$mana kiyasla az oldugundan bu sava$i acik olarak degil ormanda gizlenerek ve stealth taktikleri kullanarak yurutmektir. ranger'lar at uzerinde mizrak, orman icinde sava$irken de gizlilik gerektiginde ok ve yay, acik saldirilarda da kilic kullanirlar. genel olarak balta ve turevlerinin kullanilmasina kar$idirlar $ovalyelik gereklerine gore.

ayrica
    (bkz: rangers of ithilien)
    (bkz: rangers of the north)
  • menzilcidir direk cevirirsek. menzilci yani izci gibi birsey temelde.
  • bir de nevada rangerleri vardir elbette... tex willer ve kit carson da birer ranger'lerdir, bu da onlara kötü adamları iki kaşının ortasından vurma yetkisini verir...
  • frp oynarken her daim tercih ettiğim sınıf.. lakin benim tarafımdan temsil edildiğinde, her zamankinin aksine yol iz bulamayan bir kahraman oluyor kendileri, nedenini henüz çözemedim...
  • makas şeklinde, iki kolu simetrik hareketlerle dairesel dönüşler yapan lunapark hedesi. üzerine çıkmadan önce çok hanım ama tepe taklak olduğunda ana avrat söven melek yüzlü canavarlar görünebilir. makas, vortex, çekiç gibi isimleri vardır.
  • ilk ve son binişimde beni altıma sıçıttıran cihaz. yükseklik korkusu olanlara tavsiye edilmemektedir. ben ne skime bindim onu hala bilmiyorum.
  • tam tepeye gelmişken ve gerilimi arttırmak için sizi sintir sintir beklettirirlerken emniyet kemerinin açılmasıyla böğürttüren alet..
hesabın var mı? giriş yap