• yine her zamanki gibi herkesin kafasına göre farklı şekillerde yorumladığı enfes bir kliple çıkmış rammstein şarkısı. ben klipteki kadın teması konusunda daha önce başka bir yazar tarafından dile getirilmiş olan ikinci dalga feminizm hareketlerine selam çakıldığı düşüncesini savunanlardanım. bunun dışında 03:07'deki memeli hanım sahnesi doğrudan la liberte guidant le peuple göndermesi, herhalde söylemeye gerek dahi yok bunu artık.

insanların kendi kafasına göre değerlendirmelerde bulunup grubu yargılaması benim en nefret ettiğim şey. o açıdan, aynı hataya düşmek istemiyorum ama genel olarak ben rammstein'ın tüketim çılgınlığına, baskıya ve aslında "kaçmak" için tutunduğumuz şeylerin de boş olduğuna dikkat çektiğine inanmak istiyorum. sözgelimi, devletin rammstein'a müdahale edememesi ve sonra dans etmeye başlaması "bununla mücadele edemezsiniz. hepimiz insanız. sanata, özgürlüğe siz de karşı koyamazsınız. koyamadığınız gibi, aramaya ve istemeye başlarsınız" mesajı olmasına karşın videonun sonundaki sekansta rammstein üyelerinin yine hologram olması da bir nevi "tutunduğunuz şeyler, gözünüzde büyüttüğünüz sanatçılar da yapay ve boş" düşüncesi veriyor olabilir. video boyunca avrupa birliği bayrağı olduğu düşünülen bayrakların da yine bitişte kırmızı renkte görülmesi (bariz sovyetler birliği & doğu almanya göndermesi) mevcut düzenin geçmiştekinden çok farklı olmadığına ve yine baskı altında tutulup kısıtlandığımıza yönelik bir gönderme olabilir diye düşünüyorum. kaldı ki bu klip çekildikten sonra kabul edilmiş olmasına karşın article 13 bu açıdan gruba hak vermeme neden olur.

dediğim gibi, "rammstein şunu savunuyor!" demek istemiyorum. hepimiz kendi tarafımıza çekmeye çalışıyoruz çünkü. gelgelelim, ben till lindemann'ın doğup büyüdüğü topraklar olan doğu almanya'yı özlediğini ve bazı yönlerini aradığını biliyorum röportajlarından. bu adamlar aptal değil, kalkıp devrim yapmayı veya komünizmi getirmeyi planladıklarını hiç mi hiç zannetmiyorum ancak genel anlamda "o zamankinden çok farklı değiliz, üstelik şu an ekstra olarak bomboşuz" mesajı vermelerine ve mevcut düzenden rahatsızlık duymalarına hiç şaşırmam. öte yandan bu "rammstein müziği sansüre, yasağa rağmen tıpkı radyo gibi dokunulmazdır; isteseniz de istemeseniz de hedef kitlesine ulaşacaktır, bunun önüne geçemezsiniz" mesajı da olabilir.

kurcalarsanız onlarca ve hatta belki yüzlerce "mesaj" çıkarabilirsiniz klipten. hepsi size kalmış. örneğin, kadınların radyolara saldırması da tüketim çılgınlığına yönelik modern zaman eleştirisi olabilir. belki değildir... hiç zannetmiyorum ama mesela rammstein belki sadece "bu garılar da fazla oldu ha, avrupa nereye gidiyor, kadın dediğin evde oturur" demek istiyordur? bunlar yoruma açık mesajlar. rammstein kliplerini güzel kılan da bu zaten.

rammstein'ın politik duruşunu az çok anlamak isteyenler links 2 3 4'ün sözlerine bakabilir. açıkça dillendirmeseler dahi bu adamların da modernlik adı altında empoze edilen iğrenç ve yapay kültürden nefret ettiklerinden eminim. ben bu nedenle yine kendi perspektifimden bakıyor ve lafı "east germany best germany" cümlesine getiriyorum. başka birisi ise "oğlum bu videoyu izleyip de doğu almanya'yı övdükleri sonucuna nasıl vardın, sen tam bir gerizekalısın" diyebilir. haklıdır da. işte bunlar hep sinema.

özetle ben rammstein adına konuşamayacağım tabii ama kendi anladıklarım ölçüsünde bu şarkıya aşık oldum desem yeridir. şahsi olarak başta doğu almanya olmak üzere alman-rus-avrupa kültürüne büyük ilgim var, o açıdan ben deutschland yayınlandığından beri zaten bulutların üzerindeyim. yeni albümde üç tane daha tarihi-politik şarkı olursa kafayı tamamen yiyebilirim.

entry'mi bir not ile noktalamak istiyorum... 02:31'deki hanımefendi tek bir saniyede oyunculuk dersi vermiş adeta. her gördüğümde masanın altına saklanıyorum. heybetini gizli tut alman hanım, bakışın çakalları korkutuyor.

(bkz: o neydi gız)
  • deutschland'dan sonra yayinlanan ikinci single.

rammstein'dan ne beklendigini hic anlamadim, kimisi heavy metal bekliyor, kimisi detroit house, kimisi yodel filan sanirim. ben sevdim, album gayet olgun ve oturmus kafalarla geliyor ve heyecanla bekliyorum.

bok dinleyin abi.
  • lana del rey'in tüm şarkıları gibi güzel de, "i've finally found you" kısmı için günde en az bir kere dinlediğimi itiraf etmeliyim. ne güzel dedin apla.

(bkz: buldumcuk olmak)
  • 1976 yilinda ozurluleri amerika'da henuz organizasyonel sekilde "topluma kazandirmak" yonunde fazla bir sey yapilmadigina isaret eden bir film. evet, ozurlu dusmanliginin kokenlerine cok inilememis olsa da derli toplu bir insanlik dersi. iyi oyunculuk. tabii ki her holivud filmindeki "insan duygularinin ve davranislarinin oldugundan basit gosterilmesi" aktivitesi mevcut; ancak filmin verdigi guzel hisler, ornek davranislar, vs icin bunlara goz yumulabiliyor elbet. (bkz: mental hygiene) filmin defalarca ortaya cikan temasi su: koca * soruyorlar, "niye bu iyiligi yapiyorsun?", her defasinda farkli cevap veriyor, en sonunda gecmisine dair bir hatirayi anlatinca ikna oluyoruz. iyilik yapmak kendi basina olamiyor. illa bir deneyime, bir aciya, bir ogretiye dayali olmak zorunda. bu baglamda insan da aslinda egitildikce "iyi" olan bir varliktir. insan dogasinin bu sekilde yansitilmasi tabii ki "modern anlamda egitim" duzeyi dusuk ulkelerdeki insanlari "vahsi" yapiyor dogal olarak. yabanci dusmanliginin ozurlu dusmanligindan farki yok elbet. ancak james'e ismini ogrendikten sonra da radio denmesi, farkliligini kabukl ediyoruz, sen bizden dusuksun ama yine de seni oyle seviyoruz mantigi. kucucuk bir kosede, esas biz ondan birseyler ogrendik, esas o bize insanlik dersi verdi bazli bir cumle de belki bu tarz dusuncenin sucluluk hissi tezahuru. velhasil, bir carsamba sabahi uyku acmak, kafa dagitmak ve iyi hislerle dolmak icin elbet seyredilebilir bir baska uyusturucu film. konuyla ilgilenenler special education konusunu okuyabilir.
  • lana del rey' in born to die albümünde yer alan eğlenceli bir şarkı. (özellikle how do you like me now? bölümü)

şöyle ki;

not even they can stop me now
    boy, i’ll be flying overhead
    their heavy words can’t bring me down
    boy i've been raised from the dead

no one even knows how hard life was
    i don't even think about it now because
    i've finally found you
    oh, sing it to me

now my life is sweet like cinnamon
    like a fucking dream i'm living in
    baby love me cause i'm playing on the radio
    (how do you like me now?)

pick me up and take me like a vitamin
    'cause my body's sweet like sugar venom oh yeah

american dreams came true somehow
    i swore i'd chase until i was dead
    i heard the streets were paved with gold
    that's what my father said

no one even knows what life was like
    now i'm in la and it's paradise
    i've finally found you
    oh, sing it to me

baby love me 'cause i'm playing on the radio

i've finally found you
    oh, sing it to me

• birilerini umursamanın, yardım etmenin, el uzatmanın, yargılamadan adam yerine koymanın ne muhteşem şeyler doğuracağını kanıtlayan yaşanmış olay üzerine* çekilen film. insanlık dersi.
  • 2003 yapımlı drama / spor tarzında bir filmdir radio ...

--- spoiler ---

2003 yapımlı drama / spor tarzında bir filmdir radio . filmde zihinsel engelli robert radio kennedy'nin küçük bir kasabada geçen hayatını konu eder . amerikan futbol takımının koçu onu fark eder ve ona takımda küçük işler verir . yavaş yavaş topluma adapte olan radio film sonunda takım onursal koçluğuna kadar ilerler . işin asıl ilginç yanı ise , bunun yaşanmış bir hikayeden konu alınarak çekilmesidir . izlediğim ve hayatım boyunca aklımda kalacak olan en etkili filmlerden birisidir . izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim .

--- spoiler ---
  • güzel bir hikaye ve etkileyici oyunculuk ile bütünleşmiş, insanı derinden etikelemeyi başarabilen, izlenesi film.
  • 2003 yapimi dram. basrollerde ed harris, cuba jr gooding oynuyor. filmi izlerken gercekten etkiliyor insani, insana baska birsey dusundurmuyor. dram olmasina ragmen sonrasini hep merak ettiriyor. belki insana dusundurecek, acik mesajlar vermiyor; ama her senaryo da mesaj vermek zorunda degil ki...
  • rammstein'ın yukarıdaki entrylerden birinde de bahsedildiği gibi bir bütün olarak kapitalizme ve modern çağa her açıdan saldıran bir grup. ben ich will'den mein teil'a rosenrot'tan haifisch'e kadar modernliğin bok ettiği her şeye apaçık bir isyan olarak okuyorum/okudum rammstein'ı. bunun içine, din, kültür, siyaset, insan ilişkileri vs. her şeyi dahil ediyorum.

doğu almanya romantizmi lindemann'da açıkça görülebilir. aksanı bile kafi gelir. ama yalnız doğu almanya üzerinden okumak eksik kalır gibime geliyor. hayır zorlamaya gerek yok fakat frankfurt okulu'nun tüm sikip attığı viyana çevresi geliyor aklıma. heidegger ve nazizme angaje olan yapısı geliyor aklıma. her şeyi satabileceği iddiasıyla koca bir amerika geliyor aklıma. marx vurgulanır ama esas weber geliyor aklıma. kapitalizmin kökenini protestan ahlakında bulmuştu değil mi, hah işte. selam olsun kiliseye. nietzsche geliyor: hepiniz tüm değerlerinizle öldünüz, tanrıyı da öldürdünüz. evet, elbette.
    voltaire geliyor sonra tanrı olmasaydı bile onu yaratmalıyız diyen. evet merhaba kapitalizm. ted kaczynskinin 90'larda yaptıklarından farklı değil rammstein. öyle ya da böyle daha güzel bir dünyanın geçmişte bulunduğu cayır cayır romantizm.

evet aşırı yorum diyebilirsiniz, ama sahiden oturup tüm yaşantınızı, değerlerinizi size "verilenleri" ve sahip olduğunuz sanrısına kapıldığınızı düşünün. bizim memleketimiz de bunların hepsinden seviyesi nispetince tesirini alıyor. twitter'da burada, tv'de dönen herhangi bir tartışmaya bakın. gündeme bakın. salak bir kıza burs mevzusundan, seçimlere yönelik manipülasyon, ramazan'da televizyonda biten ve dini bok eden bin tane sığır, her şey. muhalif yapınız bile temelinde o kadar cılız ki sistemi beslemekten başka bir şey yapmıyor, yapamıyor.

evet, tüm eleştirilerine kendilerini de dahil ediyorlar. hiçbir şey kaçmıyor. " evet, evet biz de boktanız. dünya içindeki her şeyle boktan ve biz de dahil" her yerde bunu okuyorum.

kliplerdeki göndermeleri tek tek bahsetmek için uzun uzadıya irdelemek lazım. ama özünü ben hep bu şekilde anladım.

sanırım dolmuşum, afedersin sözlük.

tüm kliplerde klibin havasına aldırmadan her ortamda sigara içen kruspe'ye de selam olsun. gitti bir sigara daha.

tanım: rammstein'ın muazzam bir şarkısı.
hesabın var mı? giriş yap