• bir arkadaş'ımın cep telefonumun defterinde kayıtlı olduğu sıfat...
    banyodayken dışarıdan babanın sesi gelir:
    -oğlum seni puşt diye biri arıyor..
    -tamam baba sen bırak ben ararım sonra ipneyi..
    -hmmm..
  • dün aldığım bu konuya bayagı bir açıklık getirecek bir maili aynen kopyalıyorum.

osmanlıda yeniçerilerin savaşta giydikleri ve kendilerini uzun gösteren başlıklara serpuş denirmiş, ve bu serpuşlar bursa civarında yapılırmış.

bir gün sefere çıkmak için 20 bin serpuşa ihtiyaç olmuş, hemen bursaya haber gönderilmiş. fakat serpuş lafı bursaya ulaşana kadar puşt'a dönmüş. bursadaki komutan; lan ben bu kadar puşt'u nerden bulacam derken tam 20 bin puşt hazırlanmış ve istanbul'a doğru yola çıkmış.

tabii istanbul'a haber; isyan çıktı bursa'dan 20 bin asker geliyor diye ulaşmış. hemen yeniçeriler hazırlanmış ve bu puşt ların üzerine yürümüş. yolda karşılaşmışlar, durum anlaşılmış, herkes bir ohh çekmiş.

yeniçerilerin komutanı madem buraya kadar geldiniz, takılın peşimize istanbul'a beraber gidelim, ordan da sefere çıkarız demiş. yeniçeriler önde puşt lar arkada yola koyulmuşlar. ancak yeniçeriler durumdan rahatsız olmuş, her iki adımda bir dönüp arkalarına bakmaya başlamışlar.

mehteran takımı işte bu şekilde doğmuştur, her iki adımdan sonra geriye döneceksin.

puşt lara ne mi olmuş ?
    onları da mecidiyeköy civarına yerleştirmişler, onlar şimdi galatasaraylı.
  • pasif ibne
  • farsçada arka, kıç anlamına geliyor. masum ve pek de şansız bir kelime.
  • dedemin cok sık kullandigi ve agzima miras biraktigi kufur..vay pust herif demesi ayri bir zevktir..
  • rumcasi poustis, farsçası da puushtii olan kelime. adriyatikten pakistan'a kadar olan coğrafyada söylenirken dikkat edilmesi gerekir.
  • ankara kurtuluş parkı'ndan bir duvar yazısı:

"kuş gibi hafifim
    puşt gibi latifim
    kral emre"

kral emre abimizin de belirttiği gibi puştta, puştlukta biraz da letafet vardır. yani olunca güzel olur.

(bkz: hatunlarin efendi adam yerine piç tercihi)
  • puşt bir öyle bir böyle insana da denir. fırıldak tıynetli olanlarımıza denir. bizim ailede kuzenim için gülerek kullanılır.

bir gün rint olup şarabı diken diğer gün tövbekar olup namaza duran.
    bir gün seviyorum kız seni deyip diğer gün sen benim hayatımın hatasının diyene.
    bir gün eli bol, cömert olup diğer gün cimrilikten kabız olana.

herkes öyle veya böyle puşt tabiatlıdır.

puşt herkes olur.
    olmayan az bulunur çünkü tek sıfatta duran az olur.
  • bu laf somutlaşsa, hop diye görünüp cisme bürünse, bir boksorun hiç beklemedigi bir anda yediği sol direkt'ten farkli bir şey olmaz.. çok ciddi bir muhabbete de birde çıkartıldığında, tüm kavgayi gereksiz bir yere başlattiğina da şahit oldum

-arkadasim kamyon gelecek lütfen buraya koyma
    +abi 5 dakika durup gidicem cüzdanı unutmuşum
    -koyma güzel kardeşim
    -5 dakikada geleceğiz dedik puşt!

aniden istemeden uzatiliveriyor oradan.. son iki harfindeki fıstıkçı şahap yaraliyor insanı

-1 e48lik nazım planina göre şerefiye hakkini vermeniz gerekiyor beyfendi
    +al bunu al puşt!

gibi de kullanilabiliyor göstere göstere..

küfürler içinde en bir asilidir velhasil, en bir dürüstü, en bir jantisidir puşt..
  • tdk ya gore:
    1 . eş cinsel erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden sapık erkek çocuk.
    2 . ağır ve kaba sövgü sözü.
hesabın var mı? giriş yap