• pupanin tersi.
  • terim olanı toplumumuzun büyük bölümü tarafından yanlış bilinen kelimedir. pruva geminin ön tarafında kalan sahayı işaret eder. aynı şekilde pupa geminin arka tarafındaki suları belirtir. geminin kısımlarına baş ve kıç denir. pruva-baş, pupa-kıç eş anlamlı kelimeler değillerdir yani.
  • geminin veya sandalın ön tarafı, baş bölümü
  • boğazı tepeden ayaklarınız altına seren ismine yaraşır mekan. haftasonu brunchlarının vazgeçilmezi. malzemeleri özenle seçilmiş, zengin bir kahvaltı sofrası ve bol muhabbet arayanlar için birebirdir. sahilden gelip oradaki mekanların valesine araba bırakmak mümkün olacağı gibi, trafiğe takılmak istemezseniz eğer boğaziçi üniversitesi önünden ilerleyerek sahile inen indiri bindiri yoldan giderek otoparkına arabanızı bırakıp boğaz manzaralı merdivenlerden terasına inmek de mümkündür..
  • ankara, tunus caddesi'nde, eski likya cafenin yerine bir kac ay once acilmis, dis mekani pruva seklinde dekore edilmis, mico kiyafetli garsonlarin servis yaptiklari, hos muzikler de calan ve de ustelik sabahtan gece 03:00 civarlarina kadar acik kalan cafe-bar...
  • hisar üstünde şahane boğaz manzarası fakat bir okadar da askeri gazino havası olan restauranttır..şarap yudumlanır,balık yenir.
  • manzarası harika, hizmeti ve garsonları gayet düzgün fakat fiyatlandırması abuk mekan. tam mutlu mesut kalkarken hesap dökümüne bakınca simit diye bir kalem gördüm, şaşırdım ve sordum nedir bu simit kalemi diye, garson bunun ekmek sepetinde gelen simitler için faturalandırıldığını söyledi! dumur oldum çok absurd mekan kaktırması görmüştüm bir tecrübem daha olmuş oldu, allahtan kullanılan çay şekeri başına bir fatura çıkarmamışlardı abiler. tekrar gider miyim? giderim ama "simit koymayın sepete, siz simit koyunca sapıtıyorsunuz" diyede uyarırım amcaları.
  • bilinenin aksine pruva durağan bir konumu belirtmez; pruva bir yöndür. geminin baş tarafının ilerisi ile ufuk çizgisi arasında kalan kısımdır. pruva aslında "geminin baş kısmı" ifadesinin yönsel karşılığıdır.
  • genel kaninin aksine geminin bas tarafi degildir. pruva, geminin bas tarafindan ileriye doğru olan kisma denir. yani geminin basindan ufuk noktasina kadar gordugunuz kisim sizin pruvanizdir.
  • tekne veya geminin baş tarafının ötesinde, ufuk yönündeki alana verilen isimdir.
hesabın var mı? giriş yap