• ellerinde kalan bayat çekirdeklerin üzerine yeni kavrulmuş gibi etiket basıp gönderen nitelikli kahve(!) kavurucusu.

probador colectiva hakkındaki fikrimi daha önce nedenleriyle birlikte bu başlıkta zaten belirtmiştim (bkz: #84732870), kesinlikle uzak durmanız gereken bir firma.

şimdi şans eseri bir şey farkettim ki bu entryi girmemin sebebidir, şöyle ki; ben aldığım her paketi kullanmadan önce kabaca kusurlu çekirdeklerinden ayıklarım, ayıkladıklarımı da alıp eski bir pakette saklarım. bugün dedim ki “ya ben bunları niye elimde tutuyorum kullanılmayacak sonuçta çöpe atiyim.” tam bu ayrıştırılmış paketi çöpe atarken paketin altındaki etiket gözüme çarptı, iki etiket üst üste yapıştırılmış. üsttekini kaldırmamla birlikte beklediğim manzarayla karşılaştım, haftalık kavrum yapan firma 1 hafta önce kavrulmuş kahveyi yeni etiket basıp göndermiş.
    https://eksiup.com/p/be4906wjuo76
    https://i.hizliresim.com/nbn49r.jpg

zaten özensiz bir şekilde kavurduğu kahveler yetmiyor gibi bir de üzerine böyle sahtekarlıklar yapmaları, niteliğin bu kadar önemli olduğu bir sektörde çok büyük ayıptır. türkiye üçüncü nesil kahveyle henüz yeni tanışıyor diyebiliriz. haliyle bununla ilgilenen insanların da damak tatları, tadım, demleme becerileri yeni yeni gelişiyor. böyle olunca da bu gibi firmalar, tanınırlığına güvenip nasıl olsa çoğu kişi anlamıyor diyerek insanların paralarını alıp onları aptal yerine koyuyor. yazıktır günahtır birazcık vicdanınız olsun, utanın.

edit: alternatif link eklendi
    edit 2: evet, bir hafta önce kavrulmuş kahveye kesinlikle bayat kahve denemez hatta degassing dediğimiz aşamayı henüz tamamlayan, ideal içilme zamanına yeni ulaşmakta olan bir kahvedir o, ama yaşadığım durumu belirtmek için entryde bayat ifadesini kullandım. ben paket üzerinde yazan tarihe göre degassing süresini kendim evde bekleterek geçiriyorum, kahve alımımı buna göre düzenliyorum. probadorun bu yaptığı insanları kandırmaktan başka bir şey değil. ne etik, ne dürüstlük açısından kesinlikle kabul edilemez.
  • sıfır iletişim prensibiyle çalışan kahveci. sadece bu yüzden alışverişi kestim. müşteri olarak teveccüh gösterip piyasa şartlarında epey pahalı denenilecek kahvesini satın alıyorsunuz ve son derece makul karşılanabilecek bir soru soruyorsunuz, vatandaş sallayıp yanıt dahi vermiyor. ne diyelim, kahvesini demleyip demleyip kendi içsin.
  • kronotropdan tanidigimiz çağatay gülabioğlu yeni girisimi. kronotrop'u num num'a devrettikten sonra bu girisimi kurdu. guzel kahveleri var ve bu isi ayni kronotrop'daki gibi titiz bir sekilde yapiyor. henuz sitesi yapim asamasinda:

http://probadorcolectiva.com/

fakat facebook ve instragram sayfasindan yenilikleri takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/…lectiva-1542007536064473/
    https://www.instagram.com/probadorcolectiva/
  • hafta sonları neden kapalı olduğunu anlayamadığım oluşum. hafta içi çalışma saatleri de 9-17 olarak görünüyor. memur kafası gibi. ticaret yapan bir firma neden bu kadar kısıtlı saatler çalışır, hele ki cumartesi çalışmamak nedir?

deneyip de yorum yapmak isterdim fakat elden kahve almak istesem alamıyorum, internetten sipariş verenler de hep sorun yaşamış, o nedenle internetten almayı da düşünmüyorum. zaten para kazanmak gibi bir kaygıları da yok gibi. sonuç olarak benim gibi bir kahve severi kaybettiler. onların adına üzgünüm.
  • aşırı ukala bir üçkâğıtçı. (coffee roasting 101) abone olmak istediğim için sitelerine girdim, fiyatlarına bile okeydim ama telefonla iki soru sormak istedim. telefon numaraları yok. kronotrop'ta telefonla arayınca direkt kavurma yerleri çıkıyor mesela. çarşamba akşamüstü arayıp bu haftakini önümüzdeki haftaya atalım desen bile hemen yardımcı oluyorlar. hem de santral falan yok, arıyorsun, çalışan kişi açıyor ve arkadan kavurma makinesi sesi geliyor. biraz araştırma yapınca ciddi kötü şeyler duydum hakkında.

ben telefonlarının olmamasını google'da yorum olarak yazınca ukala cevapları şöyle oldu: "ne kadar anlamsiz bir şikayet. mecbur muyuz olmasına? mail yollayın. telefonla konuşmanızı gerektirecek kahveyle ilgili bu kadar acil ne gibi bir sorun olabilir ki zaten."

işin kötü tarafı, yaptıkları patavatsız yorumun google'da burayı aratan herkese en başta gösterileceklerinin farkında oldukları hâlde pasif agresif tavırları yüzünden kendilerini tutamıyorlar.
  • facebook sayfasında iki bolum halinde "kavurma ve degassing tarihi" ile ilgili eleştirilere cevap vermis, bence okunması uygun, epey de eğlenceli (ve öğretici): "degassıng ve kavurma tarihi ve özsevicilik ve cancelıng kültürü" (bolum 2)
  • yikanmis orneklem seti 3'u alarak hem pek cok farkli ve merak ettigim cekirdegi deneme imkani buldugum hem de kargoyu ucretsiz hale getirdigim kavurucu.
    kahvelerden henuz yalnizca kırema mikrolot, burundi'yi deneme firsatim oldu, tadim notlarindaki feslegen-biberiye hissine ek olarak kesinlikle siyah cayi da eklerdim ben olsam.

muhurleme makinelerindeki problem yuzunden paketlerin biri acik ve cekirdekler kargo paketi icine sacilmis halde havadar havadar geldi. "hata bizim, iyi gunler" dediler neredeyse yalnizca. bu kibir biraz uzmedi diyemem ilk kez siparis vermistim sonucta. bu nokta tam bir hayal kirikligi oldu.

yine de cok cesitli kahve cekirdeklerine sahip oluslari, paketlerinin guzelligi, orneklemler ve aboneliklerle fiyatlarin makul olusu sebepleriyle tercih edilir.
  • kavurma tarihi gibi net bir tarih yerine degassing tarihi yazma tercihinden vazgeçeceğini umduğum 3. nesil kahveci. son getirdikleri çekirdeklerden banko gotiti specıal preperatıon, etiyopya'yı denedikten sonra hatırı sayılır miktarda sipariş verdim. işyerinde filtre kahve makinası ile demleme ve günlük tüketim için oldukça uygun bir kahve. gün içinde v60, kalita vs ile uğraşmak zor.
  • standart konusuna ben de katılıyorum. bir önceki siparişimde gelen kahveler aklımı başımdan almıştı resmen. çekirdeklerin tat profillerinde belirtilen meyvelerin hepsi damağımda dans ediyordu. ancak son siparişim o kadar düz kahvelerdi ki ne oldu yahu dedim yanlışlıkla neskafe mi demledim.
    yaklaşık bir yıldır düzenli olarak her ay iki tane 250gr sipariş veririm buradan. bu ikinci kez başıma geldi. umarım tekrar olmaz. çünkü işini düzgün yapan desteklenmesi gereken 4-5 kavurucudan birisi.
  • kavurma tarihi yerine degassing tarihini paketlerine koyarak, kendi degassing tarihini müşterisine dayatan firma. çağatay bey kardeşim, tamam iyisin hoşsun da mübarek bırak da herkes kendi degassingine kendi karar versin, bu konuda tek otorite olsan eyvallah diyeceğim.
hesabın var mı? giriş yap