• gezegenevi ismiyle de anılan gösterim ve bilimsel eğitim merkezleri..

vikipedi'ye göre memleket sınırları içerisinde hizmet veren gezegenevlerinin alfabetik sıralamasını yaptığımızda karşımıza aşağıdaki sonuç çıkıyor:

amasya planetaryum
    bursa bilim ve teknoloji merkezi planetaryum
    cacabey planetaryum
    çag üniversitesi planetaryum
    darüşşafaka eğitim kurumları hayalden gerçeğe fatin gökmen planetaryumu
    deniz harp okulu komutanlığı
    eskişehir uzayevi
    gaziantep planetaryum
    izmir özel turk koleji planetaryum
    konya bilim merkezi planetaryumu
    okyanus kolejleri ubam ( uzay bilimleri araştırma merkezi) gözlem evi
    ondokuz mayıs üniversitesi planetaryum
    rahmi m. koç müzesi
    sancaktepe bilim deney merkezi, gözlemevi ve planetaryum
    serdivan planetaryum
    ses okulları planetaryumu
  • amasya'da 65 bin dev öğrenci olarak kurduğumuz sistemdir. yıldız çemberi diyen de var ama adına takılmayın. muhteşem görüntüler gösterimde burada. insanın ağzı açık kalıyor. rehber kişisi konuyu pek bilmese de ücretsiz bilim teknik ve bilim çocuk dergileri dağıtıp aferini aldı bizden.
    bir resmi şurada: http://www.panoramio.com/m/photo/43200201
    darısı diğer illerin başına.
  • yabancıların 'planetaryum di mi?' diye, yerlilerin ise 'nedir abi bu mescid mi' diyerek aradaki farkı gözler önüne seren, uzay ve astronominin görsel yönden en kolay anlatılabileceği bilimsel alettir. son olarak rahmi koç müzesinde, aynalı sistemle ve 42 kişilik koltuk kapasitesiyle hizmet veren planetaryum açılmıştır. gaziantep belediyesinin yapımına devam ettiği 105 kişilik koltuk kapasitesi ve balık gözü sistemle çalışacak olan planetaryum şubat ayında hizmete girecektir. aynı zamanda gaziantepteki planetaryum projesi verildiği sene dünyadaki en iyi planetaryum projesi seçilmiştir.
  • son ornegi gaziantep civarında gorulmustur soylenene gore turkiye'nin ilk planetaryumuymus.

edit:soylentiler yalan imiş antep belediyesi duygularımızla oynamıs meger...uyarısından oturu lazi ye tesekkur ederim..
  • izmir türk koleji'inde de bir tane bulunmaktadır. izmir astronomi camiasında adı gezegenevi diye geçmektedir.

http://www.gezegenevi.com/tr/
  • (planetarium) sözü "gök olaylarını, yıldızların, güneş, ay ve gezegenlerin konumlarını, hareketlerini küresel bir kubbenin iç yüzeyinde, çeşitli araçlarla gösteren yapı." anlamına gelmektedir.
    ayrıca diğer ismi gökevi olarak da bilinir.
  • tdk'nin en son "gökevi" diye türkcelestirdigi, gök olaylarını, yıldızların, güneş, ay ve gezegenlerin konumlarını, hareketlerini küresel bir kubbenin iç yüzeyinde, çeşitli araçlarla gösteren yapı.
  • deniz harp okulu'nda bulunanı gezmiş biri olarak diyorum ki; çokta heveslenmeyin 3-4 yıldız var o yani.*
  • dünyanın ilk modern planetaryumu küçük bir doğu alman şehri olan jena'da kurulmuş.
    (bkz: carl zeiss)
    (bkz: #32876519)
  • konyadaki space and back sunusunu beğendim. tavsiye olunur.
hesabın var mı? giriş yap