• defalarca tarifi verilmiş, o konuya hiç girmiyorum ama -neyi niçin yaptığınızı- bilmenizde fayda var.

ılık su ile ıslatmanın sebebi nişastanın çabuk çözülmesidir. suda bekletin. içine tuz atarsanız çözülmeyi çabuklaştırır.

musluğun altına pirinci koyup suyu birden açmayın kırılır. elinizi siper edin. daha sonra ben "bişey yapmadım kieaaa bu pirinç dandikmiş ama yaa" gibi ergen stajyer moduna girmeyin

teflon tencerede (!) başlayın mümkünse, o tencerede mükemmel yaptıgınıza inanıyorsanız sizi alüminyum tencere ya da bakır tencereye buyur ederiz. "teflon tenceredeki tadı hiçbir tencerede alamıyorum" diyenleri odunla kovalarım. bari kendinize dürüst olun. pilav dediğin bakır tencerede olur. bakır alaşımı pirince ayrı bir tat verir. çelik en sağlıklısıdır.

pirinciniz ne kadar fazlaysa pilavınız o derece iyi olur. 30 kilo ile yapacağınız pilavda fazladan eklediğiniz 1-2 litre suyu o pirinç kapatır ama 200 gr pirinçten yapılan pilav zordur. ona göre ayarlayacaksınız. baldo pirince 1'e 1,5 su oranı iyidir.

tavuk ya da et suyundan kullanmıyorsanız siz ot tüketiyorsunuz demektir. o hazır tabletleri et suyu yerine koyuyorsanız neyse ben bir şey demiyorum

pirinci iyice kavurduktan sonra bir çay kaşığı şeker ilave edin. bu şeker ısının etkisiyle birlikte karamelize olur ve pilava kendine has bir tat verir. pilav ile birlikte karamelize olan tadı dilimiz algılayamaz, uyumlu olduğu için değişik gelir. dikkat edeceginiz nokta şekeri gidip suyuna ilave ederseniz pilavınız şekerli olur. evet bildiğiniz şekerli.. sizi gidi çaylaklar!

limon suyunu idareli kullanın derim. pilavınız gereğinden fazla beyaz olur. ben hafif ekşi tat aldığım için kullanmam. bu tadı aldığım pilavı yapanlara saygı duyarım işini biliyor demektir ama bokunu çıkarmaya da gerek yok. rahmetli babam anneme limon tuzu atmayı öğretmiş ama ne işe yaradığını söylememiş.. bende keşfedemedim. hiçbir etkisi yok. hurafe.

çok fazla su eklediginizde kapağını kapatmadan önce bayat ekmek koyun, fazla suyu emer, tuz attığınızda ise patates vb bunları biliyorsun işte..

suyunu verdiğinizde tencerenin kenarında yapışanları da içine ilave edin. onlar sert kalır ve ağıza geldiginde hoş olmaz

suyu verdikten sonra ocagın altını kısmayı biliyorsunuz lakin tamamen kapatmadan önce sonuna kadar açıp içinizden 5' e kadar sayın sonra tamamen kapatın. bu tencerenin ısısının muhafazası için iyidir, hoştur, güzeldir.

bu liste zamanla güncellenecektir.

edit: güncellenemedi
  • bunu yaptiginizda sofrasindan pirinci eksik etmeyen asyalilar bir dumur olur bir dumur olur ki sormayin. toplu bir yemek yapma seansinda cinlisi taisi caponu korelisini bardak gibi dizilmis gormusumdur pilav yapilirken, hafif yaga sicak tuzlu suda beklemis pirinc dokulup kavrulurken etraftan yukselen "aaaaaa" feryatlari hala kulagimda...tavuk suyu ve salca ile pisen pirinci hayal dahi edemeyen bu asyalilara son darbeyi haslanmis nohut ve pincik tavuk parcalari ile vurdugumda dusup bayilan oldugunu gorunce icim burkuldu. ah benim minik asyali kardeslerim! o kadar pirinc yetistiriyorsun ama kafan anca buharla pisirip lapa yapmaya calisiyor
  • dünyanın neredeyse tüm dillerinde pilav veya ona benzer bir şekilde geçen yemek. atlantiste mi icat etmişler artık orasını bilemiyorum.

english: pilaff
    czech: pilaf
    danish: pilaf
    dutch: pilau
    estonian: pilaff
    finnish: pilahvi
    french: pilaf
    german: das pilaff
    endonesian: nasi pilaf
    italian: pilaf
    latvian: plovs
    lithuanian: plovas
    norwegian: risotto, pilaff
    polish: pilaw
    portuguese (brazil): pilaf
    portuguese (portugal): pilau
    romanian: pilaf
    slovak: pilav
    spanish: pilaf plato oriental a base de arroz
    swedish: pilaff
    turkish: pilâv

kaynak: http://dictionary.reference.com/

astrocracynin merriam webster'da yaptığı incelemeye göre ingilizce'ye türkçe-farsça'dan, türkçe'ye de farsça'dan geçmiş, e böyle lezzet dolaşır tabii dünyayı.
  • ilk defa bu ak$am yaptigim, yaparken de gerek ek$i sozluk* gerekse online yollardan arkada$larimdan destek aldim, $uanda pirincler dinleniyor ve ben onlara sinirleniyorum kalkin cali$in demek geliyor icimden. tarifi $ole ba$ari oranini bu entry bittikten sonra editlemek niyetindeyim:

oncelikle caydanlikta bole baya bi su isittim, bu suyu 1 bardak pirincin uzerine boca ettim, pirincler ba$ladimi ilik suda yuzmeye ama 1 bardak sanki az gibi geldi arkada$ima sordum az degil mi bu dedim yok dedi, $i$iyolar onlar dedi, merak etme dedi, peki dedim.

pirincler yuzerken teflon tencereye (-ki kendisi makarnadan ba$ka ilk defa yemek goruyor) sivi yag koydum*, biraz isittiktan sonra yagi, ince $ehriyeleri attim, bu sirada pirincin suyunu suzdum, ve bronzla$an $ehriyelerle beraber kavurdum ancak pirincler islak oldugundan yag sicradi kollarima ben agladim, sonra i$ i$ten cikti pirincler tencereden firlamaya ba$ladi uzerine 2 bardak su doktum, $ehriyeler pirinclere sarildi yuzmeye ba$ladilar uzerlerinede hafiften tuz yagdi, ne zaman ki med-cezir oldu su cekildi o zaman kapattim altini ve kapagini tencerenin.

$imdi dikle$melerini bekliyorum kapak buhar oldugundan nasil dikildiklerini goremiyorum, uzuluyorum...

uc kere ust uste pirinc demek kadar insani yoran ba$ka bir $ey yok galiba...

sonuc editi: cok yagli ve cok tuzlu olmu$tu, $ehriyeler bronzla$mami$ kararmi$lardi, galiba suyunu biraz az koymu$um yada ate$ cok harliydi cok sertti pirincler, sonuc olarak be$ para etmez di, tek arti yani salatanin supersonik olmasiydi. (bkz: yemekteyiz)

4 gun sonre gelen edit: pilava benzeyen katimsilar 4 gundur buzdolabinda muhafaza ediliyor, cope dokmeye insanin ici el vermiyor, dun ak$am 5 ka$ik yogurt, nane, karabiber ve 3 bardak su katip corba yaptim ama o da bok gibi oldu gunden gune kendimden nefret ediyorum yapmaz olaydim gidipte pilavcioglunda yeseydim. kucukken ke$ke balkonda ki saksilara i$emeseydim.
  • sofralarımızın vazgeçilmezi, ana yemeklerin tamamlayıcısıdır.
    balık dışında neredeyse her yemeğin yanına yakışandır. et ve tavukla, patlıcan yemekleri ile, kuru baklagillerle ve diğer tüm sebzelerle uyumlu bir birliktelik, leziz tatlar ortaya çıkarır.

ben şöyle yapıyorum:
    en bi güzel teflon tencerede olduğu için tercih ediyorum.
    yarım yemek kaşığı kadar tereyağ eritiyorum, biraz da çiçek yağı kullanıyorum eğer tel veya arpacık şehriye ile yapacaksam bir avuç kadar tencereye koyup pembeleşinceye kadar kızartıyorum, ama çok çabuk yanabilirler, sürekli karıştırıp başından ayrılmayın. eğer şehriyeli yapmayacaksam direkt yıkanmış pirinci koyuyorum, kavuruyorum iyice ki pirinçler sertleşsin, lapa olmasın. sonra bir ölçüye iki ölçü kaynamış su ilave ediyorum. gerekli olduğu kadar tuz koyuyorum. kısık ateşte pişmeye bırakıyorum.
    isteğe göre; mısır, bezelye, havuç rendesi, patlıcan , mantar (önceden kavrulmalı) gibi sebzelerden herhangi biri ilave edilebilir. sade pilav da güzel olur, sadece bir yemek kaşığı sebze çeşnisi (toz) yeterlidir. tuz koymanıza gerek kalmaz.

bir de annemin yaptığı ''kapama'' var ki şöyle:
    kuzu, dana veya tavuk eti iri parçalar, porsiyonluk halinde haşlanır. pişer. öte yandan yayvan bir tavada pirinç kavrulur, üzerine bire iki ölçüde eti haşladığınız sudan (süzgeçten geçirerek) konur. etler üzerine sıralanır ve ocağın üstünde bir iki tıkırdadıktan sonra yüksek ısıda fırına konur. suyunu çekince hazırdır. yeme de yanında yat.

domatesli pilav ayrı güzeldir. yapılışı biraz farklıdır. iri, sulu bir domates tencereye rendelenir, çiçek yağı ile kavrulur, sıcak su ilave edilir, kaynayınca pirinçler içine bırakılır. hafif ateşte pişirilir. nefis olur.
  • farsca'daki pilav kelimesinden geliyor kendisi ama ingilizce gibi dillere gecisi turkce uzerinden olmus. hintliler de pulao diyorlar.

ayrica bu gece hayatimda ilk defa yaptigim sey. yiyenler hayatta ve mutlu gorunuyorlar.

edit: farscasinin ingilizce transkripsiyonunu yazdim diye 386 dx'ten firca yedim duzelttim.
  • şahsen yemekten hiç hoşlanmadığım fakat "pilavseverler" nedeniyle sıkça yaptığım, bana göre "kişiliksiz" yemek.
    iyi pilav yapma konusunda annemden öğrendiğim ve kesinlikle sonuç veren birkaç püf noktasını da yazayım da bari işe yarasın;
    efendim, pirinci çok iyi yıkayacaksınız, biraz yıkadığınızda beyaz bir su çıkar pirinçten, işte o su kaybolana kadar iyice yıkayınız.
    kızdırdığınız yağda pirinçleri iyice kavurunuz
    mutlaka sıcak su kullanınız
    suyu ve tuzu koyduktan sonra ateşi kısınız ve olana kadar tencerenin kapağını kesinlikle açmayınız (haliyle cam kapaklı tencere tavsiye ediyoruz)
    pilav pişip altını kapattıktan sonra tahta bir kaşıkla karıştırıp tencerenin üzerine kağıt peçete sererek kapağı kapatınız, böylece peçete nemi çekecek pilav kıvamını bulacaktır.
    yarım saat kadar dinlendiriniz ve mutlaka bir seferde bitiriniz, ısınmış pilavı tavsiye etmiyoruz.
    hadi bakalım, afiyet olsun. yok, ben yemem...
  • masayi silerken ba$a bela olan nane...
    yuru karde$im guzel guzel diger kirintilarla iste, yok illa yapi$acak...
  • az önce kızarmışını pişirdiğim yiyecek. demekki neymiş, sıcağı kökleyip odaya giderek film izlemiyormuşuz. tencere de gitti amına koyayım, kafanı sikeyim senin kuja.
  • beceriksiz birinin pişirmesi halinde tarçın imdada yetişebilir.(bkz: sütlaç)
hesabın var mı? giriş yap