• lise hazırlıktayken okuduğum ingilizce hikaye kitapları aracılığıyla tanıdığım yayınevi. o aralar ingilizce hikaye kitapları çok pahalı geliyordu bana (şu an ne durumda bilmiyorum). o yüzden yayınevinin merkezine bir mektup yazmıştım, bana örnek kitaplarından yollayabilirler mi diyerek. hatta sadece bir kitap ismi verdiğimi hatırlıyorum. bir sürü kitap yollamışlardı.

eğer ingilizce öğretmeniyseniz ve kaynağa ihtiytacınız olursa okulunuzda, bu yönteme başvurabilirsiniz. çok nazik davranıp cömert bir şekilde geri dönüş yapıyorlar.
  • 2014 dünya kupasına özel şöyle bir çalışma yapan ünlü ingiliz yayınevi;

portekiz edebiyat 11'i takımı

brazilya edebiyat 11'i

italya edebiyat 11'i

rusya edebiyat 11'i

amerika edebiyat 11'i

arjantin edebiyat 11'i

ispanya edebiyat 11'i

fransa edebiyat 11'i

almanya edebiyat 11'i

kolombiya edebiyat 11'i

ingiltere edebiyat 11'i
    ---
    bonus 1

bonus 2

velhasıl neredeyse yeni bir dünya kupasına 2 yıl kalmışken paylaşmış olmam da geç olsun güç olmasın düsturuyla işlenmiştir. sözlükte dahi futboldan kelam edilince sosyolojik analiz yapmanın pek olumsuz neticelere varacak olmasına karşın ben penguin'in oluşturduğu kadrolara bakmaktan kendimi alamıyorum.

bunun dışında rusya - italya - fransa kadroları edebiyat severlerin tahmin edeceği üzere dillere şenlik bir haldeyken almanya'nın ileri üçlüsünün gerçekten bir futbol takımında beraber oynadığını tahayyül ettiğimde içim gıdıklanıyor. arjantin'de cortazar, casares ve borgesli hücum hattı ise ayrı bir tebessüm sebebi.

*özellikle william faulkner ve virginia woolf'un yoklukları akla sakatlar mı sorusunu getirmiyor değil *

*meksikalı edebiyat severlerin dünya kupasına katılmış olmalarına karşın kendi kadrolarını görmemekten oldukça esef duyduğunu gözlemlemiştim. çeviri sorunları nedeniyle, katılmış olsak bile, benzer bir geçiştirmeye maruz kalabilirdik.

*her edebiyat takımının bir yıldız oyuncusunun da belirtildiğini ifade edelim ancak gönlümün şampiyonu da bende kalsın.

son not: edebiyatın güzelliğini ivedi açıklayamam ancak çocukça mutlu olmamı sağlayabiliyor.
  • çarli'nin çikolata fabrikası'na seksi görünümlü küçük kız koyarak tepki çekmiş yayınevi. kendilerini savunmuşlar fakat, demişler ki "roald dahl'ın yazı stili hayatın hem aydınlık hem de karanlık yüzüne vurgu yapıyor". akp ilçe teşkilatı başkanı seviyesinde yapılan bu savunma elbette kimseyi ikna etmemiş.

http://www.bbc.com/…ews/entertainment-arts-28703254
  • bu yayınevine ait kitapları kitaplığınızda yanyana dizdiğinizde kitapların kenarındaki penguenler aynı hizada duruyor, bu da kitaplığınızda şöyle bir penguen kolonisi oluşturmanızı sağlıyor. bu yüzden de en sevdiğim yayınevi penguin books'tur.
  • kağıt kalitesine bayıldığım firma. dün gece üzerine su döktüm, ıslandı da bayağı hemen sildim heryerini. kaloriferin dibine koydum. şimdi hemen hemen farkedilmeyecek bir hasarı var. hemen çekip toplanan kitaplara ibret olsun.
  • bazı klasik şarkılar bu yayınevinden kitap olarak basılsaydı nasıl olurdunun cevabı:

http://dangerousminds.net/…ntage_penguin_paperbacks
  • ölmeden dinlemesi gereken christina perri şarkısı. bir şarkı hem nası böyle pembemsi, gereksiz bir tatlılık hem de nasıl duygu yoğunluğu içerebilir duymak isteyenler için.

... like a soulmate, you are my penguin. baby it's luck, not fate...

http://www.youtube.com/…ure=endscreen&v=cztfqkc5ht4
  • 2007 yılında aleme rezil olmuş yayınevi. biraz önce dünya kitap ekinde okuduğum yazıdan alıntı yaparak yazıyorum:

david lassman diye biri penguin'e kendi yazmış gibi jane austen'in aşk ve gururunu göndermiş ama metinde hiç bir değişiklik yapmadan sadece isimleri değiştirerek.
    adam bunu bilinçli yapmış, yani kötü niyet yok oturmuş arkadaşları ile planlamış. bugün bir şahaser yazılsa ve en sıradan yollarla yayınevlerine yollansa editörler bunun farkına varırlar mı?

sonuç:
    yılın en komik satırlarını penguin books'un baş editörü david lassman'a yanıt olarak yazmış. "gerçekten çok ilginç ve özgün bir yapıta benziyor"
  • öğrenciler için kisaltilmiş, kolaylaştırılmış kitaplar da yayınlayan bir yayinevi...
  • bir air to sea missile. apachelerin en tutulan silahlarindan.
hesabın var mı? giriş yap