• fransa bisiklet turu'nda sporcuların toplu halde gittikleri ana gruba verilen isim. düz etaplarda genelde yarışın başından sonuna kadar hobarey diyerek hep beraber finişe gelirler ama tırmanma etaplarında fazla sayıda dalağı şişen adam olduğu, bazı zıpçıktılar da bu durumu atak yapma fırsatı olarak gördüğü için ne peloton kalır ne bişey
  • helikopter kamerasından gördüğümüz gibi değilmiş. korku filmi gibi ya

isviçre turunda 5 etapın sonunu peloton'un içinden izlemek isterseniz; tık tık
  • böyle bir $eydir:
    http://www.fmridc.org/imax/peloton.jpg

bu sıkı$ tıkı$lık içinde sürebilmek maharet ister. ve tabi rüzgarın geldiği yöndekiler en çok cefayı çeker burda. takım halinde yarı$ırken takım üyeleri, takım liderini korumaya alıp onu rüzgardan korur ve o atağa geçerken, arkadan sıkı$tırıp yava$latanalardan korurlar.
    çok ilgili oalrak (bkz: platoon)
  • sadece profesyonel bisiklet yarışlarında değil bilumum yol bisikleti antrenmanlarında görülebilecek keyifli bir hadisedir. temel seviyede yapmak için öyle çok fazla maharete gerek yoktur, ciğeriniz kuvvetli, gözünüz açık olsun yeter.
    bu işi istanbul'da en iyi icra eden yaz kış demeden haftasonları anadolu yakasında erenköy-sabiha gökçen hava limanı (yeri geldi mi istanbul port) güzergahında pedal çeviren yol bisikleti antrenman grubudur. başka varsa da ben bilmiyorum zaten.
    (bkz: makara)
  • amerika'da 3-4 bin dolara egzersiz bisikleti satan, bisikletlerin kocaman bir ekranla geldiği ve bu ekran üzerinden online derslere ve seanslara katılabildiğiniz, aylık üyelik ücretinin 39 dolar olduğu oldukça masraflı ama kullananların söylediğine göre faydalı bir egzersiz firması.

bugünlerde reklamı amerika'da olay olmuş durumda. reklamda adamın biri karısına noel hediyesi olarak egzersiz bisikleti alıyor ve 3 gündür tüm amerika bunun offensif olup olmadığını tartışıyor.
  • burada genel olarak spor terimi karşılığı ve şirketin borsada özellikle pandemi sonrası tırmanışa geçen hisseleri konuşulmuş ama kimse doğru düzgün bir şekilde şirketin ve uygulamanın ne olduğundan bahsetmemiş.

bir süredir aktif olarak kullanan biri olarak bir kaç deneyimimi yazmak isterim. pandemi öncesinde -ve hatta bir süre de sırasında- özel eğitmen eşliğinde birebir çalışıyorken bir yerden sonra bunu yapabilmek imkansız hale geldi takdir edersiniz ki.

uzunca bir süre hiçbir şey yapmadım, ve afedersiniz ama, götüm ve göbeğim özgürlük talebinde bulunacak raddeye geldiler.

sonrasında abd'deki ortağım beni bu arkadaşlarla tanıştırdı. ben şimdiye kadar indoor cycling için kullanıyorum ama jogging, güç idmanları, meditasyon, yoga, koşu, esneme, bootcamp gibi ayrı başlıklarda bir çok eğitmenle çalışabileceğiniz idmanları mevcut.

öncelikle, bildiğim kadarıyla, bu arkadaşlara üye olabilmek için bir abd/eu/uk kredi kartı gerekiyor zira türkiye'de yoklar. ha türk kredi kartları da çalışıyordur elbet ama bankanızın dolar kuruyla her ay sabit ücreti çekilsin ne kadar istersiniz bilmiyorum. benim ortağımın hesabından abd'de çekildiği için böyle bir sorunum olmadı.

bisiklet olarak, peleton'un kendi ürünleri tr'de bulunmadığından, getirtmek istesen bisikletin iki üç kar masraf yapmam gerekeceği için özel bir çözüm bulmak zorunda kaldık. voit black spin bike kullanıyorum. fakat peleton'u kullanabilmek için pedallarını değiştirip, bluetooth teknolojisini kullanan pedallar takmak zorunda kaldık. görsel

bu pedallarla uyumlu olan bisiklet ayakkabılaek da kullanmak zorunda olduğumuz için, pedala tam oturup ayak tabanınızı sabitleyecek bir ayakkabı gerekiyor. o da şöyle bir şey: görsel

ayakkabı tabanının önünde gördüğünüz kalın kısım pedala geçiyor. böylece hem ayağınızı sabitlediğiniz için daha stabil bir sürüş gerçekleştiriyor, hem de uygulamaya bisikleti sürüş hızınızı/pedal hızınızı bluetooth üzerinden aktarabiliyorsunuz.

bisiklette önemli olan bir diğer konu ise direnç. peloton'un kendi özel üretim bisikletinde bunlar hep otomatikleştirilmiş, bisiklete entegre olan panel ekran üstünden ayarlanabilen şeyler ama yine türkiye'de henüz olmamasından ötürü özel çözüm üretmek gerektiğinden manuel olaral her dönüşün kaçlık bir artışa denk geldiğini bulmanız gerekiyor zira peloton idmanlarında instructorlarınız size “direnci 45-50 arasına getirin” ya da “direnci 2-3 sayı arttırın” diyor. idmanlar bu direnç artışlarına ayarlı. basitçe düşük direnç daha düz bir yll, yüksek direnç ise bayır sürüşüne denk geliyor. 0-100 arası bir değerde söyleniyor bu da idmanlar içerisinde. direnç de i, bizim özel çözümde, bisiklete entegre bu vana ile ayarlanıyor: görsel

benim bisiklette internete bağlananilen entegre bir ekran da olmadığında ipad'i karşıma koyup uygulaması üstünden çalışıyorum. bunun için de peloton'un olduğu ülkelerden birinde app store hesabı açmanız lazım. benim abd hesabım olduğu için oradan indiriyorum, sadece kritik güncellemeleri alacağım zaman tekrar login oluyorum. türkiye app store'a kapalı uygulama.

her çalışmadan önce pedalları ve apple watch'u (bu da nabız ölçümü için, şart değil lakin ama tahmini harcadığınız kaloriyi pedal hızı ve nabız üzerinden gösterdiği için apple watch sahibiyseniz bluetooth üzerinden buna sa bağlanabilirsiniz.)

gel gelelim işlevselliğe… “ulan amma çok şey ile uğraşmışsınız, bu ne abi?” diyen varsa haklı, biraz öyle oldu gerçekten. benim yukarıda anlattığım her şeyi aslında biraz tuzlu olsa da peloton zaten çok kolay bir şekilde sağlıyor ama, ellinci kere tekrar ediyor olsam da, herifler türkiye pazarında yok *

ekranı olan, direnci otomatik ayarlanabilen bisikletleri şurada:

https://www.onepeloton.com/…-plus-basics-package-us

2.500 usd

ayakkabısı, köpüğü, matı da olsun diyorsanız da 2.700 usd

benim gibi uğraşmamak için bu parayı veriyorsunuz oralarda. hoş ülkenin ekonomik durumu ortada, nereden baksan yine aynı parayı vermişizdir biz de burada, hem de daha manuel bir çözüm için *

kurslar türlü türlü. başlangıç - orta - üst olmak üzere üst seviye var. bahsettiğim indoor cycling için olanı tabi, diğer idmanları henüz almadım ama evde yeterince malzeme var (mat, foam, dumbell, kettlebell, direnç bantları vs.) hamlığk attıktan sonra belki o toplara da girerim.

idmanların sürelerine, seviyesine, bit süre sonra iyi/kötü fikrinizin oluşmaya başladığı instructorlara göre artık kendinizce bir filtereleme yöntemi geliştiriyor ve gerçekten eğlenceli hale getirebiliyorsunuz bu evde bisiklet sürme deneyimini.

şu an için freelance olarak evden çalışıyorum. dışarıya da çok nadiren çıkıyorum o yüzden oturduğum yerde götün çok da büyümemesi adına benim için güzel bir çözüm oldu. ben bir de karakter olarak da dümdüz yürüyüş yapmaktan, koşmaktan vesaire çok çabuk sıkılan biriyim, o yüzden bunun interaktif oluşu da işime geldi.

kendince bu tarz bir çözüm arayan insanlara fikir olur, belki benim gibi türkiye'de bu topa girecekken nasıl olur/yapılır fikri olmayanlara da cesaret verir umuduyla kendi tecrübelerimi buraya bırakmış oldum. ben şimdi 45 dakikalık orta zorluktaki the beatles sürüşüme gidiyorum. hadi selametle *
  • ne ozelligi var tam anlamadim. normal egzersiz bisikletine bir ipad koyup uygun bir app’le aynisi yapilabilir. binlerce dolarlik ekipman tamamen gereksiz bence.
  • finish cizgisini gectiginde bu peletonun icindeki herkes pelotonun en onundeki abinin zamaninda bitirmis sayilir. takim yarislarinda pelotonu bolme/boldurmeme mevzusu taktiksel acidan buyuk onem arzeder. turlu turlu cirkefliker yasanir.
  • (bkz: drafting) (bkz: deryar)
  • hem aşağıdaki içeriğin özeti, hem de böyle konulara dalmadan önce denmesi gerekiyor: (bkz: ytd)

tanım: şu sıralar hisse başına 24.60'dan işlem gören şirket. üste bakarsanız daha yüksek rakamlar göreceksiniz. mr big* dizide kullanırken öldü vs diye hissesi düştü diyorlar. ama insan sormadan edemiyor:

zamanında ibm red hat'i 34 milyara almıştı, on yıl önce "her eve girebilen" heinz ketçap 25 milyar dolar ediyordu. peloton ürünü 2500 dolares, ben alacağım desem evde sokacak yer yok. böyle pazar payı dar bir ürünle bu şirkete 50 milyar dolar değer nasıl biçildi?

bir pazar günü bu konu nereden çıktı diye soranlar için: https://www.theguardian.com/…ss-fans-return-to-gyms
hesabın var mı? giriş yap