• --- spoiler ---

jim'in rekatördeki basıncı düşürmek için kendini feda ettiği görevden ölmeden kurtulması çok zorlama olmuş. jim'in ölümünden sonra aurora bir başkasını uyandırırken film sonlansa insanin karanlık doğasına vurgu yapan daha gerçekçi bir final olurdu.

--- spoiler ---

tanım: bekleneni vermeyen filmdir.
  • --- spoiler ---

hastanın iyileştirilemediği ama ölünün diriltildiği film.

--- spoiler ---
  • güzel konu, başarılı bir giriş ve klişe bir final.

--- spoiler ---

film aurora'nın uyandığı yerde başlasa ve aurora ile beraber jim tarafından uyandırıldığını öğrensek hikayenin geneli için çok daha hoş olabilirdi.
    jim karakteri bizim için bir gizem olurdu. yani filmin ortası ile başlangıcı yer değiştirse genel hikaye 1 tık daha izlenilebilir olurdu.

--- spoiler ---
  • yatılı kalınan misafir evinde herkesten önce uyanan çocuk travmasını yaşatan film.
  • bir yere kadar fena değil, o yerden sonra da tırt film. ama o noktadan sonra da sonunu görmeden bırakmaya üşeniyor insan.

--- spoiler ---

film süreyi düzgün kullanamamaktan muzdarip. ablamız uyanana kadar ağır tempoda ama düzgün ilerliyor. sonrasında tempo giderek artıyor ve olaylar sıkışıyor. hadi zenci kalktı, hadi hastaymış, hadi şöyle tamir edicez, amanın ben öldüm hakkınızı helal edin, hadi havalandırmaları açalım, lan lan lan ipim koptu falan fişman derken bitiyor. geriye aile ağacı dimdik ayakta kalıyor.

koca gemide bir tane mi auto-doc var amk? bir de auto-doc kendisi akıl edemiyor mu direk "yenge, abiyi kaybettik"e bağlıyor? auto-doc sesten kimlik kontrolü yapmıyor da sadece söylenen şifrenin mi doğruluğunu kontrol ediyor? kısacası auto-doc prometheus'taki rolünden sonra yaşlanmış ve bu filmde aynı performansı gösterememiş.

asıl abimiz (bkz: chris pratt) ölseydi iyiydi. andy garcia'nın maç başı ücret alan futbolcu şeklinde son 15 sn'de oyuna girmesi gözden kaçmadı. yat kalk menajerinin elini öp andy. jeneriğe adını bile yazdırmış çakal.

--- spoiler ---
  • jennifer lawrance ı ilk defa sinemada gördüm ve çok beğendim. daha önce malumunuz..
  • bilim kurgusuna değil alttan verdiği mesajlara takıldıgım film.

--- spoiler ---

yaşamanın ve ölmenin dünyadaki gibi işlemediği bir zaman dilimi. gemide yaşayan tek insan o adam. ama gemideki tek ölü de o adam. kızı uyandırdığında diriltmiş değil öldürmüş oluyor. ama ve lakin sonradan öğreniyorlar ki uyanmasalar gemideki arıza nedeniyle zaten öleceklermiş. bir yerden sonra kızı uyandırarak öldürmüş değil yaşatmış oluyor. bence varoluşa farklı bir açıdan bakmamızı sağladığı için düşündürücü...
    --- spoiler ---
  • güneş'ten 26 kat büyük ve en az 100 kat parlak arkturus'a gereken özen, ilgi, süre ve saygının gösterilmediği film.
  • milyonlarca doları kıvırıp kıvırıp çöpe nasıl atarız? merak mı ediyorsunuz? columbia pictures sizler için yapmış.

jennifer lawrance'ın ultra "overrated" oyunculuğu ile, chris pratt'ın diri kaslarını bir araya getirirsek satar demişler.

--- spoiler ---

formül şu :

- bir tutam martian (stranded olma konsepti, uzayda yalnız kaldım başımın çaresine nasıl bakarım, musluk tamircisiyim ama bir uzay gemisinde olan biten tüm teknik aksama hakimim; kaldı ki sarışın köşe yazarı manitam da başı zorda kalınca gemi tamir edebilir, fantastik uzay dalışları yapabilir )

-biraz armageddon

- az biraz ınterstellar

- bol miktarda titanic ama uzay versiyonu (hacı bu gemi meteor geçirmez demişlerdi??) (jack ay pardon jim az daha donayazdı, ama teknolojik doktorun tüm tuşlarına aynı anda basarak kurtardım adamı donmaktan, happily whatever after bir hayatımız oldu)

--- spoiler ---

fakat tek bir konuda takdir edilesi film.

ufacık spoiler geliyor:

elin uzayda mahsur kalmış kadını, geberip gideceği belli besbelli; her gün kalktı sporunu, koşusunu yaptı, yüzmesine gitti, yüzerken yerçekimi kaybı oldu, boğulayazdı yine vazgeçmedi fitliğinden. ben olsam önce kendimi battaniyelerin altına saklar, film milm seyreder, sigaraya alkole vururdum. sonra da "amaaan skerler battı balık yan gider" hesabı ne var ne yok yer, android garsonların elinden kuş sütüyle beslenir, g.tü başı salardım. işte elin kadını, uzayda bile glisemik endeksine, beden kitle oranına dikkat ediyor.

özetle ibretlik bir hikaye.
hesabın var mı? giriş yap