• konu hakkında doyurucu, detaylı bir belgesel için
    (bkz: how small is it)
  • kuantum fizigi diye gecen bilim dalinin turkcele$mi$ halidir.
  • standart modeli ve modeldeki temel parçacıklar olan kuarkları, leptonları ve aralarındaki iletişimi sağlayan taşıyıcıları kuantum mekaniği kullanarak anlamaya/anlatmaya çalışır. david griffiths'in introduction to elementary particles kitabı parçacık fizikçilerinin temel kitabıdır.
  • yüksek enerji fiziği olarak da bilinir. maddenin ve etkileşimlerin alt yapısını inceleyen bilim dalıdır. maddeyi ve ışınımı oluşturan parçacıkların doğasını araştırır.
    atomun içindeki nötron, proton gibi parçacıklarının içerisinde nelerin olduğunu, araştıran bir fizik dalıdır.

gözlemlenebilen, indirgenemez en küçük parçacıkları ve onların davranışlarını anlamak için gerekli temel etkileşimleri araştırır. atom altı parçacıkları gözlemlemek zordur. hızlandırılmış parçacıklar, manyetik alan etkisi ile çarpıştırılır. ortaya çıkan farklı parçacıklar incelenebilir hale getirilir.
  • bb' yle geçtiğim ders.
  • bircok yontem kullanarak (kuantum fizigi, kuantum alan teorisi vb.) maddenin en kucuk yapitaslarini arastiran bilim dali. uc kisimda incelenebilir: birinci kisimdakiler teori uretirler. ucukturlar, kaciktirlar. ikinci kisimdakiler fenomenoloji yaparlar, teoriyle deney arasindaki cift yonlu kopruyu kurarlar. ucuncu kisimdakilerse deneycilerdir. parcaciklari hizlandirir, carpistirir, olcer dururlar (bkz: cern), (bkz: desy), (bkz: los alamos).
  • biz universitede parcacik fizigi almadik ama fizik parcacigi aldik. tork falan, bi de manyetik alan vardi. hey gidi...
  • en büyük sorularından biri; madde proton, nötron ve elektrondan oluşmaktayken neden bu kadar çok parçacık olduğudur.
  • genelde parçacık fiziğini fizikçi olmayanlar da anlayabilsin mantığıyla yazılmış kitaplardan** bir iki cümle ezberlenmek suretiyle uzman kesilinen bilim dalı.
  • genellikle gözlemlenebilen, indirgenemez en küçük parçacıkları ve onların davranışlarını anlamak için gerekli temel etkileşimleri araştıran bilim dalı.
hesabın var mı? giriş yap