• bir oyun değil adeta zor şartlarda memuriyettir. oğlana ilaç alıcam diye rüşvet mi yemedim. o iyileşir kaynım hastalanır. üstüne ölürler. japon balığı gibi amk ailesi.
  • orospu çocuğu kimdir onu öğrendim bu oyunla.

http://images.wikia.com/…3b/grestininvestigator.jpg
  • memuriyet oyunu.
    evden çıkamaz oldum memuriyetim yanmasın diye...

neeeeeext
  • bir türke rastladım oyunda, dedim ulan seni mi almayacam be, bastım onayı. son saniyede aklıma, bu türkse gerçi kesin bi çakallık çıkar işin içinden dememle, adamın evraklarında yanlış bilgi olduğu ve 5 dolar ceza ödememi isteyen kağıt masamda belirdi asdfmasşmf
  • grafikleriyle göz boyamaya çalışıp, içi fos çıkan son zaman oyunlarından sonra, dünyanın en sıkıcı gibi gözüken işi olan memuriyeti, piksel piksel gönle işleyen oyun.
  • tek kelimeyle mükemmel bir oyun.

hayata dair çok sağlam fikirlerim vardı, ama bu oyun onları net bir şekilde sarstı. monoton hayattan uzak durmak için daha kreatif bir iş yapmak için bir meslek seçimi yaptım. ama bu oyun sayesinde son derece sıradan bir memurluk işini büyük keyifle yapıp deli zevk alıyorum. daha da ilginci oyunda sıradışı bir şey olduğunda darlanıyorum. her şey monoton olsun istiyorum. düz düz kağıtları damgalayım bitsin mesai istiyorum.

oyunda doğu bloğu ülkelerinden birinin en boktan döneminde pasaport ve vize bölümünde çalışan bir memuru oynuyoruz. olay çok basit, birileri ellerinde pasaport ile gelenleri ülkeye alıp almamaya karar veriyorsunuz. ama tabi ülkedeki olaylara bağlı olarak bu işlemler de son derece karışıyor. çok ince espriler içeren ve yüksek dikkat gerektiren bir oyun.
  • bu oyunu oynarken inanın içim parçalanıyor sevgili suserlar. oyunda öyle bir olay örgüsü sistemi var ki anlayana sivrisinek anlamayana davul zurna hesabı küçük hayat muhasebeleri sunuyor. ben de bir olay yüzünden oynamayı bıraktım.

--- spoiler oyun hakkında ağır bilgi ---

özellikle o sizinle aynı memleketli olduğunu söyleyen, yeşil renkte görünen askerin yanınıza bir gün önce gelip, "falan filan yerde görev yaparken sevdiğim bir kız vardı, sonra yerim değişti ayrıldık, nolur o gelince onu sorgusuz sualsiz al, yalvarırım." diyip, önünüze açılır kapanır bir kolye ucu bırakması. ertesi gün kadının gelip size askerden bahsetmesi, kolyeyi ona vermenizden sonra kadının sevinci, sınırdan geçiş iznini verdikten sonra orta alana doğru ikisinin de koşup birbirlerine sarılışı, ardından 1 - 2 kişi geçtikten sonra motorlu, silahlı ve bombalı üç kişinin gelip alandaki bizim hemşeri asker dahil üç askeri de öldürmesi.
    her seferinde yeniden oynadım bölümü, sadece yeşilli askeri kurtarayım, "biz hayatta mutlu olamadık o bari mutlu olsun amk" diyerekten ama olmuyor, olmuyor, olmuyor arkadaş. kurtaramıyorsun askeri. ben ki komutanın karısına kızına sektör çekmişim, ezic'in verdiklerine bakmamışım, rüşveti elimin tersiyle itmişim ancak gel gör ki bir askeri kurtaramıyorum. acı çekiyorum, hüzün duyuyorum lan resmen.

--- oyun hakkında ağır bilgi spoiler ---

oyun harika, alın oynayın. this war of mine ve papers, please bu iki yapım gerçekten çok hoş yapımlar, daha çok olsa keşke.
  • (bkz: milliyetçi gümrükçü simulator)

steam summer sale kapsamında aldığım, devletim ve milletime iyi hizmet ederek, bazı ezic adlı iç mihraklara prim vermeyerek ve yüce devletim müfettişlerince takdir edilerek tamamladığım oyundur.

glory to arstotzka !
  • kayınvalidenin filan hep öldüğü oyun.

rica ediyoruz rekabetçi piyasaya geçilsin. insan ilaç bulamıyo.
  • ne yaptıysam 31. günü göremediğim oyun. daha çok para kazanmak için hızlandığımda hemen dikkatim dağılıyor, idealist memur tribine girersem de yavaş kalıyorum parasızlıktan ailem ölüyor. her sabah olduğunda götümün dibine bomba mı yiycem, ülkeye yanlışlıkla terörist mi sokucam, ezic mi görücem, hükümetten ihtar mı gelecek, kaç hata yapıcam diye diye strese giriyorum. işimde böyle gerilmiyorum lan ben. bunun terörsüz, ezic'siz, rüşvetsiz, mevzuatın her gün değişmediği daha basit modu yok mu? lanet olası arstotzka'da sabah 6 akşam 6 düz pasaport memurluğu yapıp evime helal para götürmek istiyorum.
hesabın var mı? giriş yap