• ceza'nın "içinde bok taşır bu insan" sözleriyle, hepimizin bildiği çok basit ve doğal bir durumdan yola çıkarak "öyleyse kime ve niye bu kibirlilik?" sorgulaması yaptığı şarkı.
  • toplum eleştirisi yapan, güzel bir ceza şarkısıdır efendim.

--- şarkı sözü ---
    ölmek bile parayla,
    parayla satın alınan bu toprağa gömülmek haram.
    --- şarkı sözü ---

ve

--- şarkı sözü ---
    günahla ekilen tohum,
    kabusla irkilen toplum.
    ne yaptınız bu gençlik için ha?
    tarihle övünün.
    --- şarkı sözü ---

akılda yıllarca kalan sözleridir.
  • gecenin ikisinde, maliye tarihi çalışırken dilime dolanan şarkı. 7-8 yıldır dinlemedim, başına bi iş mi geldi acaba ?

(bkz: once upon a time when i was an ergen)
  • "panaroma harem felsefemin yeni penceresi" kısmında süper bir söz/müzik uyumu olduğunu düşündüğüm şarkı*
  • ceza tarafından söylenmiş, türkçe rap'in gelmiş geçmiş en iyi parçalarından biri.

parçanın sample'ı, flow'daki akıcılık ve sözlerin sertliği birbiriyle öyle bir uyum içindedir ki; dinlerken derinden etkilenir insan.

panaroma harem; prodüktörü olan yunus özyavuz'un rap yaparak her geçen gün daha da küçülmek yerine, işi gücü bırakıp ceza'ya prodüktör olması durumunda bu iki insanın türkçe rap'i fersah fersah öteye taşıyacağını bize çok güzel bir biçimde gösterir.

(bkz: #20909649)

edit: imla
  • neyim var ki, vasiyet, holocaust gibi parcalarla turkce rap furyasinin efsane oldugu zamanlardan baska bir efsane. simdikiler de rap dinledigini saniyor.
  • bir neyim var ki olmasa da, gelmiş geçmiş en iyi rap şarkılarındandır.
  • “söyle yeni jenerasyon çok mu mutlu sence? çok konuşma rezil oldun, hepsi mutsuz bence!”
  • haremi ortaya çıkarmak, haremin görünümü veya gizli kalması gereken fotoğrafları açığa çıkarılıp sergilenmek gibi bir anlamı olan derin kelime.

''bu türküler pespaye hale gelmiş sayfalarsa isyanlarda mantıklı cümleler bir araya gelememiş'', ''zehirli zemzem veren dervişerden bıkan dertli gençlik'' gibi müthiş sözleri olan ceza parçası.
  • efsane rep şarkısıdır. ilk ezberledigim şarkılardan. yas ilerledikçe rep'ten uzaklaşsam da, araba sürerken ara sıra google asistan'a panaroma harem youtube diyip eşlik ederek dinliyorum.

dayanamadım ek yapacağım:
    yarak kürek yeni bitli boklu çakma "rep'cilerin" sikik ve kulak kanatan şarkılarına 50 sayfa entry döşeyip buna 28 entry girmek de bir acayip geldi doğrusu.

ne varsa eskilerde var azizim. yeni ozentilere, sikik hapçı repcilere, sabah akşam bunları konuşan kim varsa gotune albüm kapağı girsin. oh.
hesabın var mı? giriş yap