• envai çeşidini denediğim içkidir.

plomari ve rousali : ikisi de felaket şekerli. herkese uymayabilir.
    7 ve 12 : çok çok güzel
    barbayanni : 3 çeşidi var, yeşil ile mavisini denedim, güzel.
    tsantali ve mitsa alfa: bizim rakıya en yakın tadı olan bunlar, alfa şekersiz. kesinlikle tavsiye
    democritus : çok farklı bir tadı var, pek çok insana hitap etmeyebilir.

yıllar sonra edit:

babatzim: selanik üretimi felaket lezzetli bir uzo! aşık oldum kalp kalp xoxo. bulabilirseniz kesinlikle kasasıyla alınız!
    matarelli: klasik bir midilli adası uzosu. selanikte bir restoranda denedik sevdik.
    mini: plomari'den sonra en yaygın bulabileceğiniz uzo markasıdır :) bir başka midilli markası.
    idoniko: genelde tsipouro'ları ile bilinseler de ouzo'ları da var ve hiç fena değil! drama kökenli
  • bugüne kadar deneme şansına eriştiğim 2 marka özellikle çok yer etmiştir belleğimde. barbayanni ve frantzeskos. barbayanni'nin tüm serileri, frantzeskos'un ise % 46 alkol dereceli olanı (bu seri sadece 200 ml ve 500 ml olarak satılmaktadır.) çok güzel içime sahiptirler. rakı ile temel farkları anasondan kaynaklanmaktadır. ouzo nun % 40 ve üzeri olanları dışındakiler, yani düşük alkol seviyeleri rakı sevenleri pek memnun etmez. ki ben de ouzo olarak % 40 ve üzeri olanları kabul ediyorum. hatta %46 ouzolar büyük ihtimal çok iyidir. ayrıca sulandırılırken rakı girbi davranmamak gerekir. çok su ouzoyu bozar. ideal ölçü, bardağa konulan içkinin yarısı kadar su ve buz konulmasıdır. bir süre ouzo içildikten sonra, rakı içmekte (rakı eğer ala, sarızeybek v.b. değilse) zorlanabilirsiniz. ouzo'yu rakip olarak görmek yerine zenginlik olarak görmek lazım. ülkemizde içimi ve satışı yaygınlaşırsa daha iyi olacaktır.

rakı ve ouzo aynı mozart bestesine yapılmış farklı yorumlar gibidir.
  • yunanca'da "kullanılabilir" anlamına gelen kelime.

osmanlı döneminde istanbul ile avrupa arasında ticaret yapılırken "ouzo sultan" yazan ("sadece sultanın kullanımı içindir" anlamında) kasadaki içkileri çok beğenen yunanlar bu içkinin nasıl yapıldığını öğrenmişler ve kendileri üretmeye başlamışlar, daha sonra da adına ouzo demişlerdir.
  • an itibariyle müzeyyen senar ile birlikte mezesiz ve bir başına yudumladığım yunan rakısı. şuan ona sarılmayı düşünmekteyim sözlük.
  • şuan zeki müren eşliğinde içtiğim yunan rakısı.
  • (bkz: metaxa)

rakının neşeli, sevimli dişi kuzeni.

rakıya nazaran ağız tadı uyumu daha beynelmilel, içimi daha kolay, yiyecek yanına eşlik etmesi daha rahat olan içki.

rakı gibi keskin, aromatik değil. daha naif. hafif ve şekerli aromalar var içinde. bunlardan biri besbelli sakız.. hafif içimin tek nedeni düşük alkolü değil, işte bu aromalar.

rakı seven, sevmeyen herkesin denemesi gereken bir güzellik.
  • frappe gibi batı trakyalı arkadaşlardan öğrendiğim her gelişlerinde mutlaka getirdikleri içerken de ah yunanistandaki şu meze olacaktı bu meze olacaktı deyip beni çileden çıkardıkları rakıvari bi içki.
  • rakının kardeşi, aynı zamanda türk-yunan ilişkilerinin kardeşliğni gösteren bir semboldür. ve aşkların başlangıcıdır. tsantali olanı en makbülüdür.
  • yaş üzüm tekirdağ rakisindan daha yumusaktir.
    su katınca rakı gibi bembeyaz olmaz. klorlu su gibi olur.
    son olarak yeni raki candir.
  • elimde şu an chios adası mamulu olan ve üstünde apalarina mastika ouzo yazan halbusim benim bildiğim anasonlu mastika ile alakası olmayan ağaç sakızı tadında bişe, damla sakızı bildiğin. mastika dediğin anasonlu olur yaram. bil bunu. halbusim mastika yunan orjinli bir laf kelam.

tabi öncesinde bir karnobatska mastika çaktım ardından bu arkadaşa devam ediyorum, hava cıva. eski bişeye benzio gerçi.

belki de bugüne kadar içtiğimiz anasonlu mastikalar yalandı, bu gerçek.
hesabın var mı? giriş yap