• son beton bükücü...
  • ölümüyle; kendisini brasilia üzerinden kadir topbaş'la kıyaslama cüretini gösteren, oradan pol pot'a falan bağlayan delifişeklerin de var olduğunu bize hatırlatmıştır. hatırasına kadeh tokuştururken bu cahil ve aptal liberallere gıyaplarında bol bol kahkaha atacağız.
  • tarzını şu şekilde tanımlar, ünlümimar:
    “insanoğlunun yarattığı, sert ve esnek olmayan dik açılar ve düz çizgiler ilgimi çekmiyor. ben ülkemin dağlarında, nehirlerinin kavislerinde, okyanusun dalgalarında ve sevilen bir kadının vücudunda bulduğum kıvrımlara âşığım. kıvrımlar tüm evreni bir araya getiren öğedir.”

fidel castro, iyi bir komünist olan yakın dostu niemeyer’la ilgili “dünyada sadece iki komünist kaldı; biri niemeyer, diğeri de ben.” demiştir.
  • türk mimarlığında, menderes ile başlayan yeni ortamda taklikçi anlayışın kıblesi olmuş adam. istanbul belediye sarayı mesela, direkt bu abiden araktır.

ruhu şad olsun.
  • malesef hayatını kaybetmiş olan büyük usta.
  • dünya sanatının 1950 ve 60'larına kalıcı imzasını atmış, 2012 yılının aralık ayının ilk haftasında peşpeşe kaybettiğimiz iki sanatçıdan biridir. (diğeri için (bkz: dave brubeck))

yarattığı ulusal kongre binası, brasilia katedrali, cumhuriyet kültür kompleksi, alvorada sarayı ve tabii ki birleşmiş milletler binası ile betonun izin verdiği noktaya dek estetik peşinde koşmuştur.
  • bu aralik ayinda 100 yasina basacak olan ve hala isinin basinda proje cizen mimar sahsiyet
  • brezilyada ozellikle rioda yaptıgı eserlerle insanı kendine hayran bırakır dunyanın en guzel kentlerinden birine mimar olarak katkıda bulunması hayran olunası bi davranıştır cunku geri kalan butun brezilyalı mimarlar plajda takılmayı tercih etmişlerdir veya rodizio'larda da olabilir, farketmez
  • tarzı bana pek hitap etmese de, uzuuun mesleki yaşamı ve sembol bir isim olması dolayısıyla gidişine üzüldüğüm, brezilya'nın "mimar sinan" ı denebilecek usta mimar. toprağı bol olsun!
  • çoğu kişi bilmez ama new york'daki birleşmiş milletler genel merkezi de kendisinin eseridir.
hesabın var mı? giriş yap