aynı isimde "one piece (dizi)" başlığı da var
  • ilk bölümü bundan tam olarak 15 yıl, 6 ay, 5 gün önce yayınlanmış anime. hani şu phantom menace, matrix ve yeşil yol filmlerinin gösterime girdiği yıl olan 1999'da. çizimleri boktan diyebilirsin zira eskidir de ilk bölümle karakterlerin binde birini belki görüyorsun hadi karakterleri de şıp diye anladın ama 669 bölümlük animenin konusunun boktan olduğunu sadece bir bölümde nasıl anladın be arkadaş? en boktan animelerin de hayranı var doğru ama en boktan animelerin 15yıldır takip eden dünya çapında milyonlarca hayranı yok işte, belki de abartılmıyordur da sen geri zekalısındır ha?

edit: bak geri zekalı senin anlayacağın şekilde anlatayım. animenin seni sarması ben de dahil hiç kimsenin umurunda değil ama buraya gelip neredeyse 700 bölüm olmuş animenin "ilk bölümünü izledim neden tuttuğunu anlamıyorum ehi ehi." dersen fan olsun olmasın kusura bakma ama insanlar sana geri zekalı mısın der. entryi artık nerenle istersen oranla okursun.

ek: dal sensin yarak da sana girsin.
  • donquixote doflamingo gibi bir korsanın ağzından şöyle sözler dökülen manga.

"adalet mi?
    adalet yalnızca değer yargılarıdır.
    hiç savaş görmemiş bir çocukla, barış yaşamaya hiç fırsat bulamamış bir çocuğun adalet anlayışı arasında dağlar kadar fark vardır.
    değer yargıları birbirine neredeyse taban tabana zıttır. biri için cinayet, katliam ve terör anlamına gelen şey, diğeri için direniş, zafer ve savunma anlamına gelebilir... ama evet haklısın kazanan adalet olacak. çünkü zaferi kazanan adaleti savunduğunu iddia edecek ve tarihi bu şekilde yazacak..."

ortamlarda çizgi film dersiniz.
  • karasakal'ın 2 şeytan meyvesi kullanması ile ilgili bir teori var. elimden geldiğince çevirip buraya aktaracağım.
    okurken dinlerseniz iyi gider: https://www.youtube.com/watch?v=eyo0cnjjmie

-----------------------------------------

öncelikle söylemem gereken karasakal'ın 2 meyvesi yok. 3 meyvesi var. bunlar 4. takım kaptanı thatch'den çaldığı yami yami no mi, beyazsakal'dan çaldığı gura gura no mi ve halihazırda yıllardır vücudunda bulunan üçüncü bir meyve. peki nedir bu meyve? teoriye göre bir mistik zoan meyvesi.

bilindiği üzere mistik zoan'lar çok çok çok az görülen bir türdür. hatta logia'lardan daha az. şimdiye kadar gördüğümüz mistik zoanlar marco'nun anka meyvesi ve sengoku'nun buda meyvesi.

karasakal'ın olası meyvesi ise kerberos. kerberos yunan mitolijisinde hades'in yönettiği yeraltı dünyasının girişini koruyan 3 başlı köpek.

karasakal'ın bu meyve sayesinde bir vücuda 3 şeytan sığdırmayı başardığı düşünülüyor. bu teoriye destek olarak:

-karasakal'ın korsan bayrağı.
    -shanks'in hayvan pençesi gibi olan yarası bildiğiniz üzere bu yarayı karasakal yaptı.

-sonuncusu ise beni en çok meraklandıran kanıt yahut ipucu:

luffy ve zoro ilginç güçlere sahip insanlar. luffy'nin her şeyin sesini duyma gücü ve zoro'nun her şeyin nefesini hissetme gücü.

luffy'nin gücü ilk olarak noah'yı durduran deniz kralları tarafından dile getirildi.
    manga
    anime 1
    anime 2

zoro'nun gücü ise mr 1 ile savaşırken
    manga
    anime

bunların konu ile alakası ne? luffy, zoro ve nami'nin karasakal ile karşılaştıkları sahneyi hatırlayan var mı?
    ilginç bir konuşma geçmişti.

http://i22.mangapanda.com/…/225/one-piece-59582.jpg

nami: belki de o adam skypiea ile ilgili bişiler biliyordur.
    luffy: bilmiyorum ama ''o'' değil.
    nami: nasıl yani ''o'' değil? ne peki?
    zoro: ''onlar''... sanırım.
    nami: adamın yanında birileri mi var? nerde?

yani luffy ve zoro, karasakal'da bir sıkıntı olduğunu farkettiler. ''onlar'' demeleri ise karasakal'ın vücudunda birden fazla ruh barındırmasına işaret olabilir.

bundan sonra yeni teorileri de buraya yazmayı düşünüyorum. sorusu olan mesaj atabilir.
  • 2 yıl daha bekleyip g5'e geçebilecek karaktere sahip anime. g4 şu an için zaman kaybı.
  • millet kendine sövdürmek için bu başlığa geliyor herhalde. bir yukarıdaki karakterler orjinal değil demiş. allahtan kork be. bu animedeki karakter derinliği ve orjinalliğinin dünya üzerinde rakibi yok bu kadar iddialıyım. konu tamamen yüzeyselmiş. animesi gelmiş 920 küsür bölüme. daha konunun yarısı işlenmemiş. neymiş, konusu yüzeyselmiş. detay yok demiş; şimdi bir şey derdim de. lan 200. bölümde gösterilen ufacık bir detay 900. bölümde işleniyor daha ne detay olacak. çocuk animesi için hiç bir şey demiyorum. animeyi hayranlıkla izleyen milyonlarca insan mal, bir yukarıdaki akıl küpü. en iyi sıçışı da sona saklamış. onr piece'de gizem yokmuş. bunu dışarıda söylesen bir araba dayak yersin. one piece nedir? gol d roger'in ve tayfasının gücü ne? kayıp yüzyılda ne oldu? d ne anlama geliyor? şeytan meyveleri nereden geliyor? shank ve tayfasının güçleri ne? antik silahlar nerede ve ne işe yarayacak? karasakal nasıl 2 tane şeytan meyvesine sahip olabiliyor? raftel de ne var? mangası neredeyse 1000. bölüme ulaşacak daha bu soruların cevabı yok. ne buyurmuş beyimiz gizem yokmuş. overrated filan değil, dünyanın en çok okunan ve bana göre en iyi mangasıdır.
  • animesinin 700. bölümü yayınlanmıştır.

(bkz: one piece/#16133605)

(bkz: one piece/#23757116)

(bkz: one piece/#35431667)

yaklaşık 400 bölümdür güncel olarak takip ediyorum, yeri geldi haftalık izledim, yeri geldi 5-10 bölüm biriktirdim izledim, yeri geldi mangasından devam ettim ve yeri geldi arc olarak izledim, bunca yıldır edindiğim tecrübeye göre bence one piece’i takip etmenin en iyi yolu arc arc animeden izlemek, heyecanı ve aldığınız zevk en yüksek seviyede oluyor.

ve asıl önemlisi, 35 yaşında bir adamım, şimdiye kadar binlerce dizi/film/anime izlemişimdir, one piece tüm izlediğim şeylerin her zaman bir adım ötesinden olmuştur, bakın sadece anime için demiyorum, yüzlerce dizi izlemişliğim vardır ama one piece izlerken ki aldığım keyfi hiç bir şey izlerken almadım, şöyle 100.000 bölüm olsa, ömrümün geri kalanı her akşam 5-10 bölüm izleme şansım olsa başka hiç bir şey izlememeye razı olurum. 15 senedir devam ediyor ve bu gidişada bakılırsa bi 15 sene daha gider, ben 7-8 senedir takip ediyorum, bu süre zarfında evlendim, çocuğum oldu, boşandım, 3 farklı iş değiştirdim... yani hayatımda bir çok şey değişti ama one piece’tan aldığım zevk hiç bir zaman değişmedi. 3 sene önce dövme yaptıracaktım, ne yaptırsam diye bakınıyordum, ulan dedim her hangi bir figür/resim yaptıracağına neden one piece ile ilgili bir şey yaptırmıyorsun diye düşünerek zoro dövmesi yaptırdım.

bir ara vakit bulsam baştan oturup bir daha izlemek istiyorum, normalde izlediğim bir diziyi 1 hafta sonra unuturum ama one piece’te izlediklerimi aradan yıllar geçse de unutmuyorum, biraz unutsam da baştan izlemek daha çok keyif verse diye bekliyorum.
  • one piece

-açılış müzikleri

01) we are! - hiroshi kitadani
    02) believe - folder 5
    03) hikari e - the babystars
    04) bon voyage! - bon-bon blanco
    05) kokoro no chizu - boystyle
    06) brand new world - d-51
    07) we are! (tayfa üyelerinin sesinden)
    08) crazy rainbow - tackey and tsubasa
    09) jungle p - 5050
    10) we are! (remix) - tvxq
    11) share the world! - tvxq
    12) kaze wo sagashite - yaguchi mari and straw hats
    13) one day - the rootless
    14) fight together - namie amuro
    15) we go! - hiroshi kitadani
    16) hands up! - kota shinzato
    17) wake up! - aaa
    18) hard knock days - generations from exile tribe
    19) we can - kishidan and hiroshi kitadani

soundtracks

önce hüzünlü sahnelerde çalan duyunca yüreğimizin parçalandığı parçalar

01) uunan and the stone storage room not: gözlerim doldu.
    02) bet your life on it
    03) hito no dokuro ni tee dasuna
    04) the fight continues
    05) gold and oden not: bu nerde çalıyordu hatırlayan bana ulaşsın
    06) if you live
    07) battle scar

aksiyon müzikleri

01) karakuri defence system
    02) let's battle
    03) overtaken arlong park'a yürüyüşte çalan efsane
    04) after eating grand line
    05) dorobou kyoudai toujou
    06) i can't lose
    07) the very very very strongest shanks'ın girişi
    08) straw hat pirates begin the counterattack
    09) three towers
    10) luffy moukou luffy birini dövmeden önce çalan şarkı
    11) luffy versus ratchet round 2
    12) gomu gomu ıs ıneffective
    13) fierce fighting
    14) fujitora theme

-sizden gelenler

1) bink's sake @saat yine sabah dort'ten geldi
    2) luffy'nin yüksek adalar türküsü @divinitus'tan geldi
    3) sogeking @universite mezunu issiz zengin'den geldi. şunu da izleyin.
    4) pirate ve pirate 2 @let it roll'dan.
    5) to the grand line tekrar @let it roll geldi.

ayrıca luffy vs crocodile sonunda çalan dvorak 9. senfoni
    dr hiluluk'un 'insanlar unutulduğunda ölür' konuşmasında çalan ave maria

not: eklememi istedikleriniz varsa mesajla bana ulaşabilirsiniz. zamanla kendim de güncelleyeceğim.

edit: arkadaşlar farkındayım pek çok link patlamış ve kendimi hepsini kontrol edip düzeltecek kadar sıkılmış halde bulamıyorum. elbet birgün düzelteceğim ama. teşekkürler.
  • benim için artık iyi-kötü, başarılı-başarısız vb. yorumlar yapmanın ötesine geçip hayatımın parçası olmuş animedir. yazacaklarım yeni başlamışlar veya başlamayı düşünenler için spoiler içerebilir.

yeni başlamış, daha birkaç bölüm izlemişseniz söylediğim şey biraz abartı gelebilir. zira başlangıçta klasik bir shonen gibi ilerliyor. hatta şeytan meyvesi, luffy'nin gomu gomu no diye bağırması filan biraz çocuksu gibi geliyor. ama 600 bölümü devirmiş bir animeye 10 bölümde bağlanmayı beklemeyin, biraz sabredin.

ilk duygusal bağınız 20 küsür bölüm sonra nami'nin adasında oluşuyor. nami'nin hikayesi, köyünü kurtarma çabası ve çaresizliği sizi derinden etkiliyor. en son yere çökmüş, göz yaşlı halde başını çevirip luffy'e tasukete demesiyle siz de gözlerinizin dolduğunu hissediyorsunuz. neyse ki luffy duygularınıza tercüman olup "atari maidaaaa" diye bağırarak nakamasının yardımına yetişiyor. dövüş sonunda luffy'nin "omae wa ore no nakama da" demesiyle de güzel bir arkadaşlık hikayesi izlediğinizi fark ediyorsunuz.

sonra luffy'nin çölde lily ile kavgası etkiliyor sizi. lily'nin tek başına ülkesini kurtarma çabası luffy'i kızdırıyor. lily, "hayatımdan başka feda edebileceğim bir şey yok" dediğinde, luffy "bizim de hayatımızı riske at. arkadaşın değil miyiz!" diye bağırmasıyla ikinci bir arkadaşlık dersi veriyor.

tayfa gökyüzü adasına çıktığında zaten çoktan tayfadaki herkese ısınmış oluyorsunuz. luffy'nin saflığı, tayfadakilerin taklidini yapması, ormanda uzun hava söylemesi ayrı bir hoşunuza gidiyor.

aşağı indiklerinde 200 küsür bölümlerde nico robin'in tayfayı terk etmesiyle siz de şok yaşıyorsunuz. ama kısa zamanda robin'in tayfayı terk etmesinin sebebinin, aslında tayfayı çok sevmesi ve terk edilme korkusu olduğunu anlıyorsunuz. ve luffy'nin robin ile konuşma sahnesi duygusallığın zirvesi oluyor. robin "ölmek istiyorum" dediğinde, luffy'nin meseleyi anlayıp da nakaması için bütün dünyaya savaş açması, sonra da "hala söylemedin. yaşamak istiyorum de" diye bağırması, robin'in ağlayarak "ikitai", "yaşamak istiyorum, beni de beraberinizde götürün" diye bağırmasıyla gözleriniz yine dolu dolu oluyor.

400'lü bölümlere geldiğinde, yeni dünyaya geçme hazırlığında olan tayfanın bartholomew kuma tarafından dağıtılması, luffy'nin çaresizlik içinde yere yığılıp ağlaması, daha sonra abisini kurtarma çabası, büyük savaşta dünyanın en güçlülerine karşı koyması, tam abisine kavuşmuşken bir anda tekrar kaybetmesi, hepsi sizi bir taraftan hüzne boğarken bir taraftan animeye ne kadar bağlandığınızı da anlamaya başlıyorsunuz.

500'lü bölümlerde tayfanın iki yıl sonra tekrar toplanması, tayfadaki herkesin, özellikle de luffy'nin güçlenmesi, önceden çaresiz kaldığı düşmanları artık tek yumrukla yenebiliyor olması sizin içinize de coşku salıyor ve sanki yeni dünyaya beraber geçecekmiş gibi heyecana kapılıyorsunuz.

şu an 600'lü bölümlerinde ve tayfanın macerası aynı heyecanıyla devam ediyor. benim için izlediğim bütün dizlerin ve filmlerin, veya okuduğum bütün romanların ötesinde bir yere sahip.
  • one piece'in luffy'si piyasanın en orijinal ve güzel dövmelerinden birisine konu olmuş.

şöyleki;

http://www.japanator.com/…6-luffy_tattoo_header.jpg
  • roger nasıl bir efsaneymiş, adam ne bilmem ne tanrısının iradesini miras almıştı, ne efsanevi mitik şeytan meyvesi yemişti, ne de oyunu bitirmiş kimselerden eğitimler aldı. adam sırtında bir çanta, yanında katanasıyla dünyayı fethetmekle kalmadı, gider ayak da çağ kapatıp çağ açtı.

biz senden razıyız gol d. roger. huzur içinde uyu.
hesabın var mı? giriş yap