• 1997 tarihinde piyasaya sürülen söz ve müziği tarkan'a ait olan üçüncü stüdyo albümün ücüncü sarkısıdır. bu sarkı nasıl olduysa bugun işe giderken soundcloud listeme eklenmiş ve uzun zamandır dinlemediğim halde her kelimesi ezberimde. tek sasırdığım kısım bu da değil şarkının müziğinin yüksek enerjiye sahip olması. o kadar cok ki sabahın ayazında yürürken bana güç ve keyif verdi. yaşattığı hazzı söylemiyorum bile. ayrıca şarkının video klibi şu anki çoğu video klibe göre daha sinematik daha daha güzel. teşekkürler tarkan bize böyle bi şarkı yaptığın için.

dipnot: tarkan'ı bir rihanna yapamadığımız için üzgünüm dünya cok sey kaybetti.
  • ilk çıktığı zaman walkman'imizle dinlerdik şimdi başka aletler girdi hayatımıza, ama başında sol kulaklıktan sağa doğru stereo "oooooaah" efektinin bünyede yarattığı etki değişmedi. ne güzelsin sen 90'lar pop.
  • "teslim oldum sana bile bile
    kapıldım yine göz göre göre
    ah! başım dönüyor
    kanım kaynıyor"

nakaratı tarkan'ın o enfes çıkışı, türk pop tarihin en önemli müzik olaylarından biridir.
  • neredeyse her entryde yazılmış yoruma ben de katılarak: türk pop müziğinin en iyi albümü, tarkan'ın en iyi iki şarkısından biri ve en keyifli olanı.

dört dörtlük bir şarkı. düzenleme, söz, müzik, klip, icra, hissettirdikleri, çağrışımlarıyla bu kadar güzel başka şarkılar da vardır elbet ama bu kusursuzun yanına yaklaşabilir ancak.

bu dört dakikada tarkancığım hem aşkın tehlikeli sularına dalıp başı döndüğü için dert yanıyor, hem aşka hasret kalmış ki nihayet kavuşmuş olmanın şükrünü dile getiriyor, bir yandan bu serseri hallerinin zevkine varıp bir yandan da bu aşkın kendilerini yola getirmelerini umuyor. bu kadar basit kelimelerle, insanın dünyaya geliş amacı isnat edebileceği mucizevi olguyu, aşkı müthiş anlatıp hissettiriyor.
    hem beste çok güzel hem enstrümanlar bu kivama getiriyor bizi.

aşktaki doyumsuzluğumuzla denk bu şarkıya doyumsuzluğum. 24 yıldır hala aynı zevkle dinliyoruz.
    elbette sanat eserleri yaşlanmaz, bu bir kıstas değil. belki biz o yıllardaki keyfe neşeye şu an çok daha muhtacız ve o zamanları hatırlıyoruz diye sürekli 1997 vurgusu yapıyoruz. her neyse.

ayrıca bu şarkıyı baştan sona söylemek aşırı zor ama zaten tarkan'dan başkası söylemesin. nerede nefes alıp vereceğini nerede hangi heceyi vurgulayacağının o kadar farkında ki... uufff*
  • tarkan'ın 1997 yılında piyasa çıkan ve şimdiye kadar çıkarmış olduğu albümlerden en güzel olanı.
  • tarkan kişisinin yapmış olduğu ve yapabileceği en iyi şarkısıdır.
  • tarkanın "ölürüm sana" dedikten sonraki iç çekişi ve "uuuuff" diyişini canlı canlı ve birebir duyabilmek hayalini bu yaşımda bana hala kurdurabilen şarkı. tarkan değil de, herhangi birine bile böyle iç çektirebileceğimi sanmıyorum gerçi.
  • bilgisayarimdaki 33gb'lik muzigi winamp'e "haydi karisik calsin" diyerek attim, ve simdi su sarkinin calmasiyla canlaniveren yeni-genclik hatirami sizlerle paylasiciim.

yas 14, hormonlar cosagelmelerde. kucuk sehirde oldugumuz icin mahallenin bilimum oglanlari kizlari birbirini bilir, birbirine yazar, ve fakat ne yazik ki butun bu hisler karsilikli olsa bile muhafazakarlik agir basar, ne var ne yok platonik duzlemde kalir. yoksa dersler ne olur he mi?

ben ultra caliskan fen lisesi adayi genc kiz-cocuk, o ise tembel endustri meslek lisesi adayi vucuduna kaslar yeni dusmeye baslamis genc oglan-cocuk. oglan kiza yazar, kiz da bos degildir ama serde gurur var, ulasilamazlik var, ve bu caliskanlik meselesinden kaynaklanan adeta sinif farki var.

gunlerden hos bi yaz aksamustusu olur, mahalleye disari cikilir, en yakin kiz kankayla gezilir tozulur, sonunda bi apartmanin onunde park edilir. bu oglan arkadasimiz da benzer seyleri oglan kankalariyla yapar, bizim coktugumuzu gorunce onlar da 20 metre oteye bi duvar kenarina cokerler. derken, simdi anlatirken bile utanacagim, "kadinlar laf atilmasini seviyo" diyen gotoslara adeta koz verecegim sey oluyor. bizimki bu sarkiyi "cigirmaya" basliyor. olurum sana. oğ sviiiğt. icimin yaglari eriyor?? ah, başım dönüyor, kanım kaynıyor.

adeta kedi belgeseli?

bunca ihtirasli bi sarkiyi, karsiliginda sevisme olmayacagini bile bile, gotumu kaldira kaldira, bi goz goze gelmemiz ugruna ve simdi bile unutamadigim dogallikla soyleyen berkantciima burdan tesekkurlerimi iletiyorum. beni bi sen anladin?

piyale madra'nin, su yaziyi yazarkenki hislerime tercuman olan bi karikaturu var: http://img202.imageshack.us/…72/banakadinimdedi.jpg
  • 1997'de bu şarkı yapılabildiyse 2013'te kimsenin başarısız olmaya hakkı yok. öyle bir şarkı işte.
  • gaz girişi olan şarkılar kategorisinde incelenecek şarkılardan. tamam seviyorum, ne var?
hesabın var mı? giriş yap