• öksürük; normalde var olan koruyucu ve fizyolojik bir reflekstir.
    1. alt solunum yoluna yabancı materyalin girmesini önlemek,
    2. alt solunum yollarından yoğun sekresyon* ve yabancı materyali temizlemek görevleri ile önemli bir defans mekanizmasıdır.
    farkında olmasak da her gün en az 10-15 kere öksürürüz, bu çok normaldir.
    ancak kronik ve uykudan uyandıracak şiddette öksürük tıbbi öneme sahiptir çünkü öksürük önemli bir savunma mekanizması olmakla beraber, infeksiyonların yayılışında ciddi bir faktör ve bazı hastalıklarda da en sık rastlanan semptomlardan biri olabilir. çoğu zaman solunum yollarının irritasyonu sonucu meydana gelir. sigara içen insanların fazla öksürmesi de bu yüzdendir. içinde birçok zararlı partikül bulunan sigara dumanı solunum yollarında irritasyona neden olur ve vücut bunu istemediği için öksürükle atmaya çalışır. savunma mekanizmasına müdahale etmemek adına genelde antitusif* kullanımı önerilmez. özellikle enfeksiyon gibi durumlarda öksürüğün olmaması balgamın atılmasının önler ve tedavinin uzamasına neden olur. bu tür durumlarda öksürüğe neden olan primer hastalığı tedavi etmek asıl amaçtır, ancak hastanın uykusunu bozacak şiddette bir öksürük söz konusu ise ilaç kullanımı önerilir bu tür durumlarda da amaç öksürüğü tamamen kesmek değil, sıklık ve şiddetini azaltmaktır. dün bahsettiğim kusma eylemi gibi öksürmek de organizmayı korumaya yönelik bir eylemdir.
  • soğuk algınlığımsı her hastalığın demirbaşı. ilk belirtilerinden ve de. nefes borusu, gırtlak ve sonra da damağın iğrenç bi şekilde kaşınması üzerine daha fazla dayanamayarak dünyaya getirilir. ve her defasında ta içinizden bir şeylerin koptuğunu, göğüs kafesinizin paramparça olduğunu, ciğerlerinizden bir dikiş attığını hissettirir. bazen ağzınıza sığmıyormuş, yakında kulaklarınızdan birini patlatarak yol almaya devam edecekmiş gibi gelir; bazen de bir dahakinde iç organlarınızı kusmaya başlayacakmışsınız gibi. kulak uğultusu yapar, duymayı kısıtlar..
    arada sırada abartır, her dakikanızın 25 saniyesini kendisine ayırmak zorunda bırakır; ki böyle durumlarda tiyatro, sinema, sınıf, konferans salonu falan gibi bir yerdeyseniz feci kasmanıza, kendi kendinize anlamsız bir baskı uygulayıp sonunda mosmor olmanıza neden olur. nitekim böyle vakitlerde bulunulan mekanda kendisinden başka her şey duyulamaz bir hal aldığı için insan kendinden rahatsız olur, kaçıp gitmek ister.
    kahkahaların baş düşmanıdır, gülmenizi engeller. çünkü kahkaha atma esnasında kesik kesik alınan nefesler gırtlak ve nefes borusu gibi uyuz bölgeleri "gıdık"lar, böylece öksürüğü önüne geçilemez bir hale getirir. böylece her espriye öksürülür. insanlar "nedir?" şeklinde bakar.
    genel olarak kötü bir şeydir. kötü adamların “öksürme be yeter artık!” şeklinde çığırıp saf küçük çocukları önce mor, sonra da psikopat etmelerine vesile olur.
    burun akıntısısız düşünülemez bir vücut olayıdır. (bkz: sümük)
    ve tanrısı için (bkz: boğmaca)
  • yeni öğrendiğim ve kendimde uyguladığım tedavisi şöyledir; 2-3 adet hatmi çiçeğini sütün içinde kaynatıp, için. süt içemiyorsanız su da olur. hafif bir çiçek kokusu oluyor, rahatsız edici değil.

hatmi çiçeği hangisi mi? mommo kız kardeşim filmindeki "gülfatma". içerken gnossienne çalınıyor kulağınıza içli içli...
  • sayesinde akciğerlerimin tadını öğrendiğim engellenemeyen refleks. dün gece o kadar çok öksürdüm ki ciğerlerim ağzıma geldi. ben de hazır ağzıma gelmişken tadına bakayım dedim. merak edenler için söyleyeyim; metalik ekşi bir tat. öhööö!
  • olaya iyi tarafından bakmak gerekirse, uzun süreli öksürük nöbetleri karın bölgesindeki yağları kırmada çok başarılıdır. iştahınızı biraz olsun kapattığı için daha kolay zayıflarsınız. zaten zayıf olanları teselli edecek bir şey bulamadım ama. öksürürken mekik çekmeyi deneyin belki baklava falan yaparsınız ne bileyim.
  • saat 3 oldu, gec be oksuruk hadi be.
  • insanın elini garç diye ağzından içeri sokup saatlerce ciğerlerini kaşıma arzusuyla yakıp tutuşturan işkence. baş ağrısı ve dönmesine ilginç bir sebep. belli bir noktadan sonra öğürtücü bir rol üstlenip önce mide bulantısına, sonra kastırıp kastırıp mide ağrısına neden oluyor. karın kası sağlayıcı olarak kullanmak da mümkün gayet.. çok işlevli bir hava kütlesi kendisi.
  • evde üç kadınla (anne, iki çocuk) yaşayan babanın, evin içinde ben geliyorum ona göre derlenin toparlanın belirtisidir..
  • zencefil, havlucan, karanfil, tarçın, zerdeçal karışımı su içerisinde kaynatıldıktan on beş dakika sonra üzerine bir miktar da ıhlamur ilave edilerek ilave beş dakika daha kaynadıktan sonra meydana gelen içeceğin içilmesi suretiyle azalması muhtemel olan hede.

(bkz: şifa niyetine)
  • gece olunca azıyor bu. gündüz on öksürüyorsam gece otuz öksürüyorum ve doğal olarak uyuyamıyorum. buna sebep olan geniz akıntısının da allah binbirbinkırkbir kere belasını vermesin inşallah.

öksürüksüz geceler.
hesabın var mı? giriş yap