• almanca'sı der mann ohne eigenschaften olan eser. modern roman. avusturya imparatorluğundan capcanlı ayrıntılar filan. başrolde ulrich var elbette soyadı yok.
    çevirmeni ahmet cemal hocanın çevirirken duyduğu hazzı merak ederim her zaman.
  • içinde "...çünkü bir defa napoléon olmak gibi bir üne kavuşmus olan insan, artık kaybettiği savaşları da kazanır." şeklinde enfes bir cümle geçen kitap.
  • okumasi inanilmasi guc derecede zor musil kitabidir. kendisi tum hayatini adamistir yazmak icin, zorluklar ve fakirlik icinde, ac yasamistir ve bitirince de olmustur.
  • (bkz: robert musil)
  • ahmet cemal'in "niteliksiz adam biterken..." başlıklı yazısı için :

sonradan : adres düzeltildi.
  • robert musil’in “özelliksiz adam’ı” adamsız özelliklerdir. şöyle: bir özellikler mağazası düşünün ve her şey bedava. adlarını saymaya gerek var mı? müslüman, sağcı, solcu, feminist, anti-bilmem-ne vbvb. gelmez sonu saymakla. dünya bir özellikler mağazasıdır. ve her aradığınız mevcuttur mağazamızda. onlara sahip olma yöntemi sadece sizin elinizde. kan dökmenize gerek yok, sakin olun.
    problem nedir? çok mu seviyorsunuz özellikli olmayı? özellikli adam ya da özellikli kadın desinler diye, di mi? ya da / ve özelliksiz yaşanılamaz diye di mi?
    bakın, benim hiçbir özelliğim yok. ama özelliksiz olmak da bir özellik olduğu için, gönlüme göre hareket ediyorum. giysi gibi seçiyorum keyfimce, kullandıktan sonra ya eskiciye veriyorum ya da doğrudan konteynere. özellikli olmak daha da kolay, çünkü giysiye verdiğim paranın haddi hesabı yok; oysa her özellik bedavadır. siz almasını bilmiyorsunuz, çünkü özellikli olma hastalığınız var. şaka değil bu, ciddiyim; siz hastasınız. özellikli olma hastalığı insanlığın temel hastalığıdır.
    siz savaşarak ve kan dökerek her hangi bir özellik kazanmaya çalışırken, ben tadını aldıktan sonra özelliksizleşiyorum. mümkünse prezervatif kullanmamayı tercih ediyorum ama bu da dert değil.
  • bunun ilk cildini bile tek seferde okuyan tutunamayanlar’ı ısınmak için bitirir. tehlikeli ve sabırlı biri olabilir. saygı duyarım.
  • enis batur bir gün bilge karasu'dan bu kitabı okumak için icazet istemişmiş, o da dur daha dur daha dur demişmiş. batur da dayanamayıp okumaya başlamış ama daha başta pes etmişmiş. karasu'ya gidip musil'den adam olmaz demişmiş. yıllar sonra okuduğunda karasu'ya hak vermişmiş. uydurmuyorum. suya seng'in yalancısıyım.
  • okurken en zorlandığım kitaptır. kimse kolay okudum diyemez, okuyuculuğumla çok övünürüm ama üç ayda iki cildi okudum. üç ay boyunca sehpamın üstün de aksesuar gibi tozunu alıp durdum.

üçüncü cildi çevrilirmi veya kim çevirir bilinmez ama ölmez isem ( musil'in ömrü yetmemiş yazmaya,benim ki yeter mi acep okumaya) okuyacağım. ayrıca bir diğer beyin yakan kitap için (bkz: boncuk oyunu) h.hesse
hesabın var mı? giriş yap