• chemical brothers'in "hey boy hey girl" parçalarının videosunda da görülebilen, mimarisi ile etkileyen müze
  • ziyaret edeli iki ay oluyor ancak içinde bulunduğum ruh halinde bu müze hakkındaki düşüncelerimi ifade etmek zor gelmişti. belki de geçiştiriyor gibi hissetmiş ve bu his ile ortaya koyulacak ifadelere layık görmemişimdir. her neyse kenara kayıt etmişim şimdi dökülüyorum bir şekilde.

londra'da, south kensington'da, victoria albert müzesi ile bilim müzesine yürüme mesafesinde doğal tarih müzesi. giriş ücretsiz ve yığılma da yok. en azından hem christmas zamanı hem de hafta sonu ziyaret etmeme rağmen bana serbest hali denk gelmişti, kısa bir süre sırada bekleyip girmiştim içeri. içerisi de kalabalık değil. hemen girişte sizi devasa bir rex iskeleti karşılıyor. türünü, sınıfını bilemiyorum, bir dinazor iskeleti. giriş koridorunun sonunda merdivenlerin bitiminde ise bir charles darwin heykeli mevcut. resmini çektiğiniz zaman fotoğraf makineniz ''biri göz mü kırptı?'' diyebilir charles darvin'in gözünü yuvarlak içine alarak, paniklemeyin, gizemli bir müzedesiniz neticede. milyon yıllık insanlık tarihine şahit olmak kadar şaşırtmamalı en azından.*

bütün müzeyi bir gün içerisinde gezmenin mümkün olmayacağını düşünüyorum. son derece büyük. bu nedenle en iyisi gitmeden önce müze ve içeriği hakkında bilgi sahibi olup, ilgi alanına göre gezilecek odaları seçmek olacaktır. tümünü gezmek için birkaç defa ziyaret etmek gerekir bence.

uzun lafın kısası londra'ya yolu düşenin kaçırmaması gereken bir yer diye düşünüyorum. içerik çok zengin ve tarihler çok çok eskileri dayanıyor zira.
  • londra versiyonundaki böcekler bölümünü oğlumun* 3 gün arayla 6 kere gezdiği*, dinazor bölümündeki hareketli t rexin yankılanan sesinden daha yaratığı görmeden tırstığınız müzedir. bir de gerçek boyutlarda bir mavi balina* ile fili yanyana görerek fili* gözünüzde çok büyüttüğünüzü** anladığınız mekandır.
  • londra'da -national gallery ile birlikte- mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. özellikle dinazor bölümü acayip keyiflidir. pazartesileri ya da 16dan sonra ücretsizdi yanlış hatırlamıyorsam.
  • science museum'un komşusudur, birisinin kapısından girer öbürünün kapısından çıkarsınız. doğa tarihi konusunda ne varsa buradadır ya da ne olması gerekiyorsa. hepsi muhteşem bir şekilde sergilenir. ücretsizdir, binanın kendisi bile müzeliktir. mutlaka gezilip görülmeli, içinde saatler geçirilmelidir.
  • doldurulmuş hayvan ve hayvan artıkları görmekten nefret ettiğim halde dayanamadım gittim. müze değil sanat eseri mübarek. sırf binasını gezmeye en az 10 pound almaları lazım.

bi de içeri adım atar atmaz, hogwarts giriş salonunu buldum dedim. kitapları okurken hep hayalimde aynen böyle canlanmıştı.
  • gecen hafta fotograflamak icin ziyaret ettigimiz muze. aslinda benim tek derdim vardi, mimari bir sahaser olan hintze salonunu fotograflamak. sansima sicayim ki duzenlemelerden oturu temmuz ortasina kadar kapatilmis. sansimi zorladim en tepelere kadar ciktim ama nerde bir aciklik varsa siyah panellerle kapatmislar, nadir araliklardan ufacik gorebildim o kadar. allahtan muze girisi ucretsizdi ki canimi cok sikmadim. 20 pound falan verseydim verin ulan parami geri diyebilirdim.

bunun disinda londra'ya gelen cocuklu aileler icin zaman gecirilebilecek bir yer. sergiler zengin ve guzel.
  • londra'da ücretsiz olarak keyifli 2 saat geçirebileceğiniz harika bir mekan.

zaten bina olarak olağanüstü güzellikte. dışardan baktığınızda o görkemli mimariyi hayranlıkla seyrediyorsunuz..dış cephede gotik mimari hakim , hatta tüm cephede küçük küçük hayvan heykelleri serpiştirilmiş..

binanın içine girdiğinizde ağzınız da açık kalıyor , zira genelde kiliselerde veya herhangi bir dini basyapitta hissedeceğiniz o duyguyu müzeye girerken hissediyorsunuz..1800'ler victoria döneminde yapılmış , o yüzyılın sonlarında da müze olarak bağışlanmış bir bina..

aynı zamanda içerde charles darwin bölümü ve müzenin merdivenlerinde de onun anısına bir de devasa bir heykeli var..müze genel olarak dünya tarihinin milyonlarca yıllık canlı türünün geçmişten günümüze hikayesini anlatıyor gezenlere..

beni en çok etkileyen parçalar ise ;

--- spoiler ---

*tabii ki milyonlarca yıllık dinozor iskeletleri, fosilleri..(hatta acaba maket mıdır diye düşündüm ama bildiğin gerçek dinozor kemikleri ve metal desteklerle ayakta duruyorlar)
    *385 milyon yıllık ağaç kütüğü
    *1300 yaşındaki bir ağacın devasa bir kesiti
    *mamut iskeleti

tabii çok fazla hayvanın( kutup ayısı, leopar,fil vs) doldurulmuş gerçek var ama bir hayvansever olarak o hayvanlar doğada yakalandı da öldürülüp mü dolduruldu , yada nasıl bir süreçten geçildi bilmiyorum ama o bölümlerde açıkçası kafamda soru isaretleriyle gezdim..

--- spoiler ---
  • hafta sonu olmasa da mutlaka 16 yaş altı ziyaretçilere kapalı bir gününün olması lazım.

pandemi nedeniyle doğru düzgün turistin olmadığı şu haliyle bile hafta sonları bebek arabaları, yürümeye yeni başlamış çocuklar ve bağırmak dışında bir şey yapmayan ergenler yüzünden keyifli bir deneyim yaşamayacağınızı garanti edebilirim.

hafta sonu yaşanan bu durum ne yazık ki hafta içi de pek farklı değil.
  • londra da gorulmesi gereken yerlerin icinde ilk ucde bir muzedir. giris parasizdir. muze o baya bir buyuk ve bir o kadar guseldir ki insan baska muzelere girmek icin verdigi paraya aciyor. tavsiyem gitmeden once biraz arastirin oyle gidin.her bolum insanin ilgisini cekmeyebiliyor ve yaz bazi bolumler daha cok cocukları egitim amacli konmus. yok ben her turlu bortu bocegi severim,biyolojiye bayılırım diyorsanız tam size gore bir yer.

cogu kisi pek gezmiyor ama darwin bolumunu mutlaka gezin. muzenşn icinde bir yer degil, arka tarafda bilim adamlarinin calisma yaptigi bir bina var orayi gezdiriyorlar ve grup olarak alıyorlar. onceden isminizi yazdirmaniz lazim. iceride genelde alkolde saklanmis hayvanlari gosteriyorlar, eger mideniz kaldiramaz ise gitmeyin ama giderseniz darwin in kendisinin bulup kavanoza sakladigi bir kac hayvan var onlari gorebilirsiniz.

anlamadigim bir sey var giris ucretsiz, hediyelik esya fiyatlari gayet iyi, kafeteryası dışarıya gore ucuz bile bu muze nasıl boyle ucretsiz olabiliyor anlamadım. turkiye de olsa bizimkiler bu muze icin tonla para ister.
hesabın var mı? giriş yap