• "vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek ve savaşa gitmeyerek nasıl bir insan olduğunu,

"adım peygamberimin adı onu yere yazdırmam"
    diyerek ve yıldızlar geçidinde yıldızını duvara astıracak kadar şuurlu bir müslüman olduğunu

"kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım"
    "alt tarafı bu da bir iş. otlar büyür, kuşlar uçar, dalgalar kumları yalar. ben de insanları döverim."
    "şampiyonlar salonlardan çıkmaz. şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar."
    diyerek ve kariyerinde zirvelerde kalarak gelmiş geçmiş en büyük sporculardan olduğunu

"hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur."
    "rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır."
    "ön yargı karanlıkta kalmış olmaktan kaynaklanır. gün ışığı onu arındırır."
    "seni tüketen, önündeki tırmanılacak dağlar değil, ayakkabındaki çakıl taşıdır."
    diyerek bilgeliğini bizlere göstermiş büyük insan mekanın cennet, komşun ismini aldığın peygamberimiz muhammed s.a.v. olsun.
  • 11 eylül saldırıları akabinde kendisine, böyle bir şeyi yapan kişiler ile aynı dini paylaştığınız için ne hissediyorsunuz gibi denyoluğun sınırlarını zorlayarak sorulmuş bir soruya; siz hitler ile aynı dini paylaştığınız için ne hissediyorsanız onu hissediyorum şeklinde cevap vererek henüz aklına bir zeval gelmediğini göstermiş kişilik.

ps: uçan spaghetti canavarı
  • sporcu kimliğinin yanında şov adamıdır. maçlarından önce ve sonraki söylemleriyle, mimikleri ve vücut dili ile muazzam şovlar yapmıştır.

ernie terrell'ın maçtan önce kendisi ile taşşak geçip "cassius clay" demesi ve muhammed ali'nin maçta terrell'a her yumruk atışında "what's my name?" demesi unutulmazlar arasındadır.

muhammad ali'nin, yerde yatan sonny liston'un tepesinde bütün heybeti ile durup spor tarihinin en iyi karelerinden birini vermesi.

benim en sevdiğim şov'u ise; george w. bush'un, muhammed ali karşısında yumruklarını havaya kaldırıp "ehehehe" tribinde takılması, muhammed ali'nin bu şaklabanlığa cevabı, hastalığı nedeniyle titreyen elini şakağına kaldırıp "delirdin herhalde" der gibi oynatması.

muhammed ali gelmiş geçmiş en iyi sporcu olmasının yanı sıra, çok iyi bir şov adamıdır.
  • george foreman ile yaptığı maç sırasında antrenörü bundini spor tarihindeki en gaz verici konuşmayı yapmıştır ki, o kadar çok şey yaşadıktan sonra ve o maça çıktıktan sonra o laflar banada denilse george'u allah yarattı demeden indirirdim.

"danset şampiyon, kimsesizler yurdundaki yalnız çocuklar için danset.. çocuklar için salla yumruklarını.. kiralarını ödeyemeyen işsizler için danset, şu alçağın işini bitir.. meyhanelerdeki ayyaşlar için danset şampiyon, kanserden geberen yoksul hastalar için, kefaletleri ödenmeyen sefil mahkümlar için, herkesin terkettiği eroinmanlar için,kocaları olmayan gencecik hamile kızlar için.. danset şampiyon, savaş onlar için! bu aşağılık herifin işini bitir, çenelerini dağıt hepsinin.. düşkünler yurdundaki zavallılar için, emeklilik maaşı alamayan yaşlılar için, pis bir sokakta müşteri bekleyen yaşlı ve yorgun fahişeler için.. meyhanelerde oturmuş demlenen bütün yalnız kalpler için.. bilardo salonlarındaki yalnızlar için, sokak köşelerindeki yalnızlar için, danset şampiyon, savaş onlar için.. temizlik işçileri için salla yumruklarını; hava limanlarında, otobüs duraklarında, benzin istasyonlarında yerleri süpüren küçük insanlar için.. savaş onlar için şampiyon! otellerde yatakları yapıp tuvaletleri temizleyen küçük odacı kızlar için dersini ver şu aşağılık herifin! seni kurtaranlar senatör değildi, vali değildi, başkan değildi.. sokaktaki insanlar kurtardı seni.. şimdi sokaklar adına savaş, hadi yavrum işini bitir şu aşağılık herifin.. bu ring ikinize fazla, hadi bitir işini, suratını paramparça et.. yoksullar adına şampiyon, yoksullar adına! hadi yavrum salla yumruklarını, muhammed ali'yi hiçkimse yenemez, hiçkimse.. sadece cassius clay yenebilir ama o da bu akşam aramızda değil. danset şampiyon, hadi oğlum, danset"

bana göre sonsuza kadar spor tarihinin en büyük sporcusu olarak kalacak. belki onun boks tarihinde elde ettiği başarıların benzerlerini kendi branşlarında gerçekleştirmiş sporcular vardır ama ne michael jordan, ne maradona, ne michael schumacher, ne de bir başkası onun yaşadıklarının bir benzerini yaşasaydı bugün sahip oldukları üne ve saygıya ulaşamazdı.

o halkının ezildiği dönemde, dünyanın en güçlü devletine kafa tuttu. inandığı şey uğruna, her şeyini kaybetmek pahasına ortaya koydu. hiç bir zaman daha fazla para ve ün için şaklabanlık yapmadı. günümüzde ilah gibi görünen bir çok sporcunun sponsorlardan 3-5 milyon dolarcık daha fazla koparmak için onların oyuncağı olduğunu düşünürsek ali'nin değeri bir kat daha artıyor.

o da isteseydi apolitik durup bir magazin öğesi gibi hareket ederek sam amcayı pohpohlayıp güzel kızlar ve bol para içinde kariyerini sürdürebilirdi. ama o zaman sadece boks tarihinin en iyi boksörü olarak anılıp herkesin sempatisini kazanırdı şimdi ise, yıllar sonra müslüman-hristiyan, siyah-beyaz her kesimden bir çok kişinin "dünyanın en iyi sporcusu" olarak gördüğü, sempati değil, büyük bir hayranlık beslediği biri.

uzun lafın kısası (bkz: the greatest)
  • muhammad ali adını aldıktan sonra kendisine ısrarla clay diyerek dalga geçen rakibi terrell'i ringe çıktıklarında "what's my name, uncle tom ... what's my name?" diye bağıra bağıra döven efsane.
    eğitim öğretimde de bir numara.
  • debe'ye giren üstteki entry'yi beğenenler aynı olay türkiye'de olsa nasıl tepki verirdi merak ediyorum.
    muhammad ali'nin askeri üniformayı giymeyi reddetmesi övülüyor; 1960'ların abd'sinin adamı hapishaneye tıkmakla tehdit etmesi eleştiriliyor. sanırsın türkiye antimilitarizm cenneti, istemeyen askere gitmiyor, kimse de onu cezalandırmıyor bunun için.
    hayır yanlış anlaşılmasın, muhammad ali'nin yaptığı efsane bir hareketti, doğru yaptığından kimsenini şüphesi yok. ama 50-60 yıl önce abd'nin verdiği ceza, günümüz türkiyesiyle karşılaştırıldığında demokratik bile sayılabilir.
    mesela 2020 yılında biri "beni birilerini öldürmeye göndermek istiyorsunuz ama onlar bana hiçbir şey yapmadı" dese, akşama kalmadan linçin allahına maruz kalırdı.

tanm: spor tarihinin en büyük efsane karakterlerinin başında gelen boksör.
  • ödediği bedeli modern dünyada hiçbir sporcu ödememiştir.

vatan haini ilan edildiğinizi koca bir ülkenin tüm medya organlarıyla üstünüze geldiğini düşünün.

27 yaşında milyon dolarlık maçlar yapan bir şampiyonsunuz formunuzun zirvesinde

tanımadığınız insanların çektiği acılar yüzünden kalan ömrünüzü hapiste geçirmeyi ve hatta ölmeyi göze alabilirmisiniz ?

1 yıl içinde tüm maddi varlığınızı kaybetseniz çocuklarınızın kaldığı ev kurşunlansa döner misiniz davanızdan ?

tarihte kaç kişi yapabildi bunu ?
    kaç kişi bu kadar insanın hayatına dokunabildi ?
    kaç kişi başkası için bu kadar gözyaşı dökebildi ?

hangi sporcu için babanız dedeniz sabahın 4 ünde kalkıp köy kahvesine maç izlemeye gitti ?

kinsashada kömürle sokaklara çizilen adam
    !
    !

kentuckyde cenaze arabasının peşinden genç yaşlı binlerce insan koşturan.

cenazesinde 2 eski amerikan başkanını ağlatan adam !

kentucy sokakları

son dokunuş

son veda

ölünce vietnamlı balıkçıyıda
    abd li vietnam gazisinide ağlatan adam
    ödediğin bedeli hiçbir zaman unutmayacağım.
    huzur içinde uyu.
  • vietnam savaşına gitmediği için ceza almış, boks lisansı iptal edilmiş ve yıllar sonra temyizi kazanarak tekrar boks lisansına geri kavuşmuştur. tabi bu durum haksız yere ceza aldığı ve bu yüzden 3,5 yıl bokstan uzak kalarak büyük mağduriyet yaşamış olduğu mahkeme tarafınca da tespit edildiği anlamına gelir. fakat muhammed ali bunun için karşı dava (tazminat davası) açmayı reddeder. gerekçe olarak da "ben inancım gereği doğru olanı yaptım. fakat onlar da kendi inançları gereğince doğru olanı yaparak bana ceza verdiler. şimdi ben onları kendi inancı gereği yapmış oldukları için suçlarsam ikiyüzlülük etmiş olurum" demiş ve hakikaten karşı dava açmamıştır. sadece bu bile ne kadar büyük bir insan olduğunu kanıtlar.
  • efsane olmasının bir sebebi de pabuç kadar dili ile o kadar büyük laflar edip, hepsinin arkasında duracak başarıyı kazanmasıdır.

dünyada hiç bir sporcu onun kadar kendini abartıp, ardından bunu haklı çıkaramamıştır.
  • 1967 yılında, hayata cassius clay olarak merhaba demiş olan muhammad ali askeri üniformayı giymeyi reddetti:
    "beni vietnamlıları öldürmeye göndermek istiyorsunuz' dedi. ülkemdeki zencileri aşağılayan kim? vietnamlılar mı? onlar bana hiçbir şey yapmadılar."

ona vatan haini dediler. hapishaneye tıkmakla tehdit ettiler, boks yapmasını yasakladılar. dünya şampiyonu ünvanını elinden aldılar. bu ceza onun zafer kupası oldu. tacını elinden alırken onu kral ilan etmiş oldular. *
hesabın var mı? giriş yap