• siz türkiye'den çıkmış ve alanında gerçek anlamda dünyada yer edinmiş ve benzersiz olan bu uygulamayı ve işlerini yerden yere vuradurun app store awards 2023 için apple tarafından yılın en iyi apple tv app'i seçilmiştir. açıklamasında da

"mubi helped us discover amazing experimental films, indie gems and international documentaries - all expertly curated with a human touch."

demişler.

her ortamda tek başına bırakılmış, kullanılıp atılmış ve kendisi çok kıymetli ama kıymeti asla bilinmemiş ve bilinmemesi için her kesimden her insanın canla başla uğraştığı canım ülkemden çıkan bu uygulama sayesinde onur duydum, gururlandım. teşekkür ederim emeği geçen herkese.

canım mubi <3
  • üstteki debe entrysinde sanılanın aksine filmleri kestiğini sanmadığım platform. madem ki mubi’ye abone olacak kadar sinemayı seviyorsunuz size bir şey öğreteyim. dijitalde izlediğiniz her film (35 mm) sinemada izlediğinizden daha kısa sürer.

sinema filmleri, özellikle dijital olmayan ve filme çekilen eski filmler saniyede 24 kare çekilir ve gösterilir. bu filmler videoya aktarılırken ise 25 kare kaydedilir. yani her saniye için 1 kare fark vardır. video filmi daha hızlı oynatır ama bu gözle fark edilmez.

bu demek ki her 24 saniyede 1 saniyelik sapma var. 99 dakikalık filmde 247,5 saniyelik sapma var. bu da eşittir 4 dakika 8 saniye. bu da sinema gösterimi 99 dakika olan filmin videoda 94 dk sürmesi için yeterli bir sapma.
  • bugün 17. doğum gününü kutlayan dijital platform.

2007'de efe çakarel tarafından "the auters" ismiyle kurulan ve seyircisiyle buluşturduğu ilk film olan esteban sapir imzalı la antena'yı bugün yeniden kataloglarına eklemişler.

izlemek için

bugüne özel platforma dair paylaşmak istediğim bazı anekdotlar şu şekilde:

• efe çakarel, 2007 yılında tokyo'da bir kafede otururken en sevdiği film olan wong kar-wai şaheseri in the mood for love filmini izlemek ister. o anda ücretini ödeyerek dahi izleyemediğini fark edince mubi'yi kurar.
    • mubi'nin hiçbir dilde anlamı yok, yalnızca nijerya'da bir kent adı.
    • mubi'nin raya oturmasının önemli işaretlerinden biri martin scorsese ile olmuş. scorsese, world cinema foundation ile restore ettiği klasik filmlere yuva olarak mubi'yi seçmiş.

iyi ki doğdun mubi.
  • ben bunlara tekrar üye olan kafamı sikeyim. aleni şekilde yanıltıcı bilgiler veriyorlar.

anatomy of a fall'u izlemek istedim ve google sonuçlarında mubi'yi gördüm. iyi madem tekrar bir üye olayım diyen iyi niyetimi sikeyim.

adamlar kütüphanelerinde olmayan filmler için landing page hazırlamışlar. filmin süresi, özeti vb tüm detaylar diğer filmlerde olduğu gibi aynen paylaşılmış. bir de bakıyoruz ki kıyıda köşede küçük bir not var;

"bir düşüşün anatomisi mubı'de şu anda gösterimde değil. onun yerine, yine justine triet tarafından yönetilen, yaramaz kız kötü çocuk filmini izle."

alenen yaptığınız bu yanıltıcı hareketleri korsan siteler yapmıyor.

edit: gerizekalı olduğum yönünde bir görüş gelmiş. haklı. ben de kafamı sikeyim diye anlatmıştım zaten. herhangi bir platforma abone olurken iyi niyetimi bir kenara bırakıp gösterimde olmayan filmleri de gösterimde olan filmlerle neredeyse aynı tasarıma sahip bir landing page'de konumlandırıyor olabilirler diye düşünmeliyim. çünkü siktiğimin dünyasında insan gibi parasını verip, rahatça bir filmi açıp izlemek öyle kolay olmamalı. önce justwatch'a bakmalıyım. öyle koltuğa serildim izledim yok.

hatta bu da yetmez abonelik sözleşmesine falan da bakmalıyım.
    hatta ve hatta bunlar reklamlarında "mubı: filmleri izle ve keşfet" dediklerinde, bazılarının sadece fragmandan ibaret olduğunu anlamalıyım. görsel çünkü bugün öğreniyorum ki burası aynı zamanda bir veritabanıymış.

mesela tüm reklamlarında bir market olduğunu iddia eden bir dükkana girdin orası aynı anda bir veri tabanı olabilir. afişindeki sıvı yağ görseline hemen inanmamalısın. belki de içeride sadece sıvı yağdan bahsediyorlardır.

sayfa tasarımlarını geçtim şu iki url'nin birbirine tıpa tıp aynı olmasına rağmen birinin gösterimdeki filmi, diğerinin ise gösterimde olmayan bir filmi barındırdığını da bilmeliyim.

https://mubi.com/tr/tr/films/anatomy-of-a-fall (gösterimde değil)
    https://mubi.com/tr/tr/films/breakwater (gösterimde)

düz gerizekalıyım işte. notlarımın hepsini aldım ama.
  • 30 film gösteriyor olmasının sebebi, rafine bir seçkide daha fazla sayıda film bulmanın zorluğundan değil. mubi seçkisinin netflix'te olduğu gibi seçeneklerin bolluğunda kaybolmasını istemiyor, zira mubi bir film çöplüğü vadetmiyor. malum yollardan film indirirsen sunu farkedersin; hard disk'in içi ne kadar fazla izlenecek filmle dolu ise, o filmler o kadar değersiz hale gelir. hard disk'e maksimum 3 film koyarsan bakışın değişir. o filmleri seçmek, hangi 3 filmi koysam demek bile bir zevk haline gelir ve o filmlerin kıymeti de artar. mubi de biraz bunun peşinde.

alıştığımız tüketim kültürüne biraz tezat, ama zaten netflix ve netflix olmaya çalışan bir sürü platform zaten var. bari mubi'ye girdiğimizde evde festival tadı alalım.
  • sevgili admin

seçtiğiniz filmler çok güzel aylık 26 lira ödetecek kadar güzel bir iş çıkarıyorsunuz yalan yok. medya playerınızdan falan da memnunum film seçme konusunda da sıkıntı yaşamıyorum ama size göre küçük bana göre büyük bir sorun var. filmi bitirdiğim halde izlemeye devam et listesinde film sabit duruyor. buraya bir çekidüzen verin ya da kullanıcıya bu listeden kaldır seçeneği ekletin.

onun dışında bir problemim yok. bu işe bi el atarsanız sevinirim.
  • "onurlu ve önyargısız" başlığındaki filmleri üyelerine kafasına silah dayayıp zorla izletmeyen dijital platform.

ilginizi çekmezse o kategoriden film izlemesiniz olur biter.
  • gereksiz duyarlar'da bugün gibi olacak yazdıklarım belki ama, notebook dergisi için türkçe sayfasına koyduğu tanıtımda, muhtemelen birebir çeviriyle "2 harika sayı - sadece 350 tl" şeklinde bir ibare kullanan platform.

kuruldukları ülkenin gerçeklerinden epey bir kopmuşlar ya da hiç dikkat etmeden direkt çeviri yapmışlar. tek sayı 10 euro gibi bir miktara denk geldiği için alım gücü yüksek ülkelerde bu şekilde pazarlanıyor olabilir, fakat sayı başına 175 tl türkiye özelinde "sadece" diye bir tabirle sunulmamalı diye düşünüyorum.
  • an itibariyle aboneliğimi türkçe alt yazı sıkıntısı nedeniyle bitirdiğim site. derdimi anlatacak kadar ingilizcem var, ancak derdimden büyük filmleri izlemeyi seviyorum.

edit: dün itibariyle aboneliğimi yeniden başlattım . türkçe altyazı sorunu çözülmüş. sinema ile ilgilenen herkese tavsiye ediyorum.
  • eylül 2021 filmleri:

1 eylül: sary mysyq (2020)
    2 eylül: ferahfeza (2013)
    3 eylül: átame (1989)
    4 eylül: gagarine (2020)
    5 eylül: tokyo sonata (2008)
    6 eylül: ağıt (1972)
    7 eylül: mid90s (2018)
    8 eylül: supai no tsuma (2020)
    9 eylül: hail satan (2019)
    10 eylül: and then we danced (2019)
    11 eylül: showgirls (1995)
    12 eylül: endişe (1974)
    13 eylül: évolution (2015)
    14 eylül: the kid (1921)
    15 eylül: home (2008)
    16 eylül: maria by callas (2017)
    17 eylül: hayalimdeki sahneler (2020)
    18 eylül: djam (2017)
    19 eylül: sürü (1978)
    20 eylül: en duva satt på en gren och funderade på tillvaron (2014)
    21 eylül: the gold rush (1925)
    22 eylül: the grandmother (1970)
    23 eylül: bab el hadid (1958)
    24 eylül: the farewell (2019)
    25 eylül: kör adam (2005)
    26 eylül: thelma (2017)
    27 eylül: tasogare seibei (2002)
    28 eylül: mandabi (1968)
    29 eylül: anne at 13,000 ft (2019)
    30 eylül: al ard (1969)
hesabın var mı? giriş yap