• otobüs firmalarının anti kahraman emekçileridirler. firmanın verdiği beyaz gömlek, papyon/kravat ve ekose cepkenlerin tamamladığı bir örnek şıklığa aldanmamalı. ayakkabıları ele verir yoksulluklarını. yoksuldurlar. mesaisi yollarda geçip de yolculuk yapmanın keyfine varmamayı kim göze alabilir ki başka. garibtiriler. yolcu haşlar, şoför haşlar, yazıhanelerdeki elemanlar haşlar...

kaç tane gördüm saymadım, yolculara çay kahve verirken sıcak suyla ellerini yakanları. kimisi yolcuyu da yakar; o zaman kendisi zaten iki kere yanar. gece yolculuklarında kimi zaman orta kapının merdivenlerinde uyurlar. gözümle gördüm; ikinci kaptan hafif tekmeleyerek uyandırmıştı bir keresinde. memleket firmalarında çalışanlar hariç, nerede yaşadıkları bilinmez. yola çıkılan şehirde mi, yoksa gidilen şehirde mi?

zaafları vardır. güzel genç kız yolcuları keserler. onlara dayanamazlar, hatta kimi zaman taciz ederler. bir erkek yolcu için bitmiş olan sıcak su, bir kız için icabında radyatörden çekilir yine de temin edilir muavinler tarafından. mola yerlerinde kaptanla birlikte yemek yerler. kontör hesabı yaparaktan sevgililerine ya da sevgili adaylarına kaptan şoför ağzıyla mesajlar çekerler. parmağında yüzük olanlara ise iki kere yanarım. hem gurbetteler çünkü hem de sabit değiller.

zaaflarıyla, küfürleriyle, pislikleriyle, tacizleriyle, yardımseverlikleriyle bu ülkenin çocuğudurlar. muhtemelen asgari ücretin üstüne çıkan yoktur aralarında. saçlarına ispirto rengi, içi bol kabarcıklı üçüncü sınıf jöle sürer kimisi; kimisi ter kokar. saçları yağlıdır çoğunluk. gömleğin altına çamaşır giymezler. arka dörtlünün arkasındaki aylardır yıkanmayan battaniyelere sarılıp uyurlar. kontörleri yoktur ama telefonları bluetooth ve polifonik hususiyetler taşır.

tehlikeli yollarda tehlikeli oyunlar oynarlar. tehlikeli masallar'ın kahramanlarıdırlar.
  • şöforlere yardımcı olan arkadaşlardır bunnar. peq sevilmezler, genelde ortaokul terk falan olurlar, yolcular tarafından aşağılanırlar, hor görülürler.

içinde oldukları taşıta göre görevleri değişir... minibüs'te; kapı açmak/kapamak, para ile ilgilenmek olurken, otobüslerde; "abi topla gel, sağ serbest gibi ince yardımlarda bulunmak, yolcularla ilgilenmek, video'ya kaset koymak ve arabayı yıkattırmak, arada bi taşıtı parketmek görevleri üstlenirler. arabalar da ön koltukta oturan şahıslar da potansiyel birer muavindir... "abi kırmızı yanıyo... haywan birden nası fırladı" gibi gereksiz akışlara çalışırlar, bisiklet'te muavin olmaz, olursa da hoş karşılanmaz.
  • bayan muavin'lere hostes deriz, ilgi beqleriz, "aha sürtündü, aha istedi, seksi baktı, basbayaa memesini dayadı" gibi düşüncelere sürükleniriz.
  • hareket halindeki otobüse binme konusunda, özel eğitim almış kişi.
  • "ağır ol" ve "devam et" laflarının tüm telif haklarına sahip kişi.
  • bir keresinde mola yerinde unutuldugu icin yari yoldan almak icin geri donuldugune sahit oldugum, otobus yolculuklarinin cok muhim birer parcasi. gerektiginde gecenin ucunde sizi durtup "hanfendi kalkip bi on goltua gecin ben uc gundur yoldayim yorgunum yaticam" gibi isteklerde bulunup noluyo ya dedirten, gerektigindeyse otobus sirketi kendisinmis gibi koruyup kollayan meslek kolu.
  • uzun zamandır tüm yolculuklarımı bi takım pahalı otobus firmalarıyla yaptıgım için, muavin bende hem yumurta hem ukela oğlan çağrışımı yapıyor. soyleki, varan, ulusoy, boss gibi firmaların muavinleri, temiz-pak, güleç yüzlü, meraklı, naif, ukela ve sukela kişilerdir. ışık yakınca gelirler, sabahları uyandırıp zorla da olsa önünüze kahvaltı koyarlar, koltugunuzu yeterince eğemezseniz yardımınıza koşarlar, bagaja yerleştirdiğiniz kediniz hakkındaki gerekli gereksiz tüm ayrıntıyı sorarlar, molalarda ateş uzatır, uykunuz kaçar kitap okursanız, "ögrenciyiz galiba" diye nazikçe muahbete girmeye kalkarlar. öte yandan insan gecenin bi vakti size hem top kek hemde kola verip, bide başka arzunuz olup olmadıgını soran bir erkek karsisinda etkilenmeden duramıyor tabi. sevişiyoruz aferdersiniz, evlenicez.
  • muavin, otobüsün belkemiğidir diyerek tanım aşamasını geçiyoruz.

geçenlerde iş icabı otobüse bindim. gidilecek mesafenin uzun olmasından mütevellit, otobüse binerken kendi kendime saydırmaktaydım. üstelik 2 numaralı koltuğu alma hatasına düşmüştüm. yani gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi olmayı göze almıştım. otobüs hareket ettikten sonra entrymizin kahramanı olan muavin şöförün yanına geldi. belki inanmayacaksınız ama seyahat yaklaşık 8 - 9 saat sürdü ve bu sürede tahminen 2 şoför değişti. ama bizim muavin bir dakika olsun susmadı. seyfullah abinin ne kadar delikanlı bir abi olduğu, çift dingilli otobüsler, x model otobüslerin 100 km'de bilmem kaç litre yaktığı, y seyahatın en güvenli firma olduğu, turgut abinin yaptığı kazalar ve daha nice konular. ilk başta ilgimi çekmemişti ama bir süre sonra kulak misafiri olmayı geçip ciddi ciddi muavin çocuğu dinlemeye başladım. ara sıra arkaya dönüp otobüsü kontrol ediyor, konuşmasına kaldığı yerden devam ediyordu. bir ara, şoförle muavin arasında geçen muhabbete o kadar kaptırmışım ki, muavin çocuğa numaramı verip ''ara sıra ararsın beni, çift dingilli otobüslerden, aks uyumundan, seyfullah abiden falan konuşuruz'' diyesim geldi. muavin çocuk otobüs / muavinlik / firma unsurlarını o kadar içselleştirmiş ki, yukarıdaki konulardan bahsederken gözleri ışıldıyordu. çocuk anlattıklarını yaşıyor resmen.

neyse bu da böyle bir anımdır işte.
  • muavinlerin köle gibi davranması bir, mavi çorap iki! uzak durulması ve ayıplanması gerekir..

oysa ki gelse yanına, hafif babacan bir tavırla dese ya: "kardeş içiyoz mu bir şeyler?" yeminle hep o istikamete yol alırım ben!

bak kahvecilere de feyz al, bir örnek al adamları.. gelirler, çayın bitmişse doldururlar ya da "çay dolduruyurum bilader" deyip davranırlar bardağa.. uğraşmaz kimse de yarım ağız "mersi.. tişkür.." demeye.. "eyvallah hocam" der geçersin..

şu memlekette kahveciler seviliyorsa bilin ki bu sebeptendir..
  • ayrica eski shell-rotella reklaminda otobus soforune "kaptan bu bizim yagimiz degil mi?" sorusunu sorup "oyle muavin bizim yagimiz, hic eksilmez basinci dusmez, kaptan soforun dizel yagidir" yanitini alan kisi.
hesabın var mı? giriş yap