aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • yenilen gıdayı bok gibi olsa bile orgazmik lezzetmiş gibi beynın algılamasına neden olan ve ilerleyen zamanlarda beyinde sinir hasarına neden olarak alzaymır'a hoşgeldin dedirtien hede. (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)
    siz siz olun dışarıda döner köfte vb. yemeyın arkadaşlar artık hiç bir yerde güvende değiliz.
    ekleme: çin tozu bunun masum diğer adıymış.
    ekleme2: mamulleri iyi satılsın diye hazır köfte, hazır gıda vs. supermarket vb. ürünlerde bile bolca olma ihtimali var. ne yerseniz evinizde yiyin gardaş ortalık kötü.
  • (bkz: e621) mono sodyum glutamat gıdalarda kullanılan bir çeşit katkı maddesi. bazı çevreler bazı rahatsızlıkları tetikleyici olduğunu diğer bazı araştırmalar da bu etkileri farklı maddelere bağlayarak msg'nin insan vücuduna zararlı bir etkisi olmadığını söylemekteler.
    aslında msg nin yaptığı şey şu : alındıktan sonra beyin aşırı duyarlı hale geliyo ve daha az şeker tadını daha çok şeker gibi hissettiriyo.

yenilmemesi tavsiye..
  • üç harflilerdendir. isnan neslini ortadan kaldırmayı amaçlayan gıda endüstrisi çok sık kullanır. lüks restoranlarda ise bifteği ya da diğer dilimli etleri yumuşatmak için sıkça kullanılır. msg aşırı miktarda kanserojen bir maddedir. üstelik beyni uyararak yediğiniz çamuru bile çok lezzetli sanmanızı sağlar. yani restoranda yediğiniz kalın biftek aşırı yumuşak ve aşırı lezzetliyse bilin ki maharet mekanda ve aşçıda değil msg'dedir. hesap ve kanserojen birlikteliğini düşününce, biftek değil de y ile başlayıp k ile biten kol gibi başka bir şeyi koçanıyla yemişsiniz demektir. geçmiş olsun.
  • kıs. müsaitseniz size gelicez.
  • mesam ın rakibi durumundaki meslek birliğidir. meslek birlikleri birbirine rakip olur mu? öyle böyle değil bunlara hasım bile denebilir.
    aslında birbirlerinin lacivertidirler. fark şu; mesam türkiye’nin hali gibidir hep karışıktır. msg ise yeni yeni karışıyor göründüğü kadarıyla.. ikisinin de üzerinden şaibe ve kuşku nedense hiç eksik olmaz.
    bir de msg koridorlarında genel müdür havasında turlayan, maaşı sanatçıların teliflerinden ödenen ama o gün oraya hasbelkader uğramış sanatçılara marabaymış gibi tepeden bakan kolalı gömlekli, jöleli ve karizmatik olduğunu sanan bazı şahıslar olur ki, şu an var mı o beyler bilemiyorum.

msg, üyelerinin eserlerinden kaynaklanan haklarını takip eder, para tahsil eder bunları belirli zamanlarda dağıtır. haa bunu nasıl yapar?
    herkesin kendince bir banka hesabı vardır ama msg bunu iplemez, gider düşük profilli bir banka ile anlaşır. (bu aralar qnb finansbank) bu bankanın kolay ulaşılabilir şubeleri, atm leri var mı buna filan bakmaz.
    zaten hesap filan da sorulamaz, üstelik haysiyet divanı diye bi oluşumu bile vardır bakar mısın?.. sanki eski zamanların orta öğretim kurumlarının disipline verme şeysi gibi bir şey.

neyse bir gün mesaj gelir şubatta dağıtım yapacağız diye..
    yapmaz, niye yapmadığını da izah etmez, o kadar cool bir meslek birliğidir.
    o iş marta kalır. müzisyenler ekseri parasız ve borçlu insanlardır, msg bunu da iplemez..
    ararsın cuma günü para dağıtacağız denir.
    cuma akşam mesai biter cebine mesaj düşer “hesabınıza telif bedeli yattı” diye.. dikkat et mesai filan bitmiştir geçmiş olsun.
    ne kadar yatırmıştır bilmezsin onu bildirmez.
    bankayı değiştirmiştir sana kart yollamamıştır, şubeler kapalı, atm ler yalan, pazartesi gününe kadar ne kadar yattığını bilmediğin o parayı çekemezsin.
    bir borcunu ödeyeceksindir, süt alacaksındır, ilaç alacaksındır amk.,
    alamazsın.
    insanı söz yazdığına, beste yaptığına bu ülkede incelikler üretmeye kalktığına böyle pişman ederler.
    bunu hep böyle yaparlar, şaşmaz.
    allah’ta bu kuruluşu böyle idare edenleri bildiği gibi yapsın başka da bir şey demiyorum.

edit: bu entry'nin ardından 4 ay kadar bir zaman ve iki dağıtım geçti.. her iki dağıtımı da bankalar kapanmadan bir kaç saat önce yaptılar. bunu da belirtmesem bu defa olmaz.
  • bugun yapilan secim ile yeni bir doneme girmis meslek birliği.

12 yillik garo mafyan yonetimi; az evvel candan ercetin tarafindan devrilmistir. peki neden devrilmistir?

1- kibir!

2- 4 sene onceki secimde aykut gurel ve ekibine agir ithamlarda bulundugu halde simdiki yonetimine dahil etmistir. e hani eserlerini edisyon şirketine verdiği halde msg’de ne işi vardı?

3- korumakla mukellef oldugu sanatcilarin haklarini koruyamadigi gibi yargitay tarafindan sucu sabit olan cengiz erdem’i yonetimde tutmustur.

4- yonetim kurulu toplantisina katilanlara odenen yuksek meblagli odemenin 5 tl’ye dusurulmesine, tum yonetim kurulu uyeleri ile birlikte itiraz etmistir! ki konusmasinin basinda “600 tl lik adam miyiz?” demis olmasina ragmen!

5- hassas insanlar olan sanatcilarin genel kurulunda silahli koruma ile gezmistir! belki devlet veriyordur, eger oyleyse ozur dilerim.

6- candan ercetin’in naifliginin yanindan dahi gecememistir. msg yi kuran kisiyi, herkesin icinde azarlamasi tahammul sinirlarini zorlamistir.

7- ben ve benim gibi tum uyeleri salak yerine koymus; sark kurnazligi yapmis, hepinizi sgk li yapacagim falan icerikli vaatler ile sisirmistir. ha bu arada msg’nin hesabından bunu sponsorlu reklam ile duyurmak nedir ya! candan hanim buralari okuyorsa vakti oldugunda bu sponsorlu reklam parasi kimin tarafindan odenmistir? bakar ise sevinirim.

8- hobolop şobolop diye mali butce verilmez ama verilmistir.

yeni yonetime basarilar diler ve sevgili candan erçetin’i gerçekleştirdiği mukemmel konuşma için tebrik ederim!
  • daha önce fetö’nün şiirlerini besteleyerek bir albüm yapan ayrıca fetö’ye yakınlığı ile bilinen yedi renk sanat vakfı‘nın kurucularından olan ve türkçe olimpiyatlarında jüri üyeliği yapmış olan garo mafyan‘ın yerine ; çağdaş ,asil ve kaliteli bir sanatçı olan candan erçetin‘in başkanlığı kazandığı müzik eserleri sahipleri grubu meslek birliği.
  • aslında tipik bir tadı var. alırken dikkat etmeye çalışıyorum eskaza biri ikram ettiyse daha yerken hah işte bunda msg var dediğim bir şeyin paketine bakınca yanıldığım olmadı.

halbuki bazı baharat karışımları doğru kullanıldığında bu zıkkım olmadan da yakın bir etki elde ediliyor. yerine göre değişir ama temeli beşli ile oluşturabilirsiniz, sarımsak, soğan, kimyon, karabiber, garam masala

et varsa çok az kekik varsa dağ kekiği yoksa top kekik, makarna pizza hamburger ekmeği vs karbonhidrat varsa domates umami vurgusunu yapmak için çok ideal, tavuk, patates vb kızartma döner tarzı şeyler için de ev yapımı mayonezle birleşebilir saydığım beşli. ev yapımı mayonez yağlı olmasına rağmen aynı zamanda asitli olduğu için hem yemeği dengeler hem de iştah açar hem de her lokmada ağızda yeni bir lezzet dalgası oluşur. bu kontrast yemekteki monotonluğu önler.
hesabın var mı? giriş yap