• bu film hakkında söyleyeceklerim var!

ben bu filmle ilgili olan 22. entry'i giriyorum. an itibariyle the departed başlığına girilmiş entry sayısı ise 133.

imdb'de bu filme yaklaşık 37 bin oy verilmiş, the departed'a verilmiş olan oy sayısı aşağı yukarı 282 bin kadar.

halbuki the departed bu filmin bir kopyası. benzeri değil, kopyası. aynı senaryo üzerine çekilmiş bir film.

işte burada filmin afişi üzerinde durmak istiyorum..

http://www.imdb.com/media/rm4035157248/tt0338564

silinirse falan diye kısaca özetliyim. filmin iki esas adamı ve ortasında elinde silahla dikilmiş mini şortlu bir kız. kız hangi roldeydi bilmiyorum ama afişe konulacak kadar önemli bir rolde olsaydı hatırlardım. bu şekilde dikkat çekmeye çalışılmış. son derece basit bir afiş, 80'li yılların film afişlerini anımsatıyor.

şimdi the departed filminin afişine bakalım;

http://www.imdb.com/media/rm981113088/tt0407887

bunun değişeceğini sanmıyorum, o yüzden özetlemiycem. ama son derece profesyonel bir şekilde hazırlanmış, ilgi çekici ama aynı zamanda ağırlığı olan bir afiş.

böyle güzel farklı bir film çekiyorsun sonra artık bir şey üretmekten aciz, kendi kendini tekrar eden holivud bu filmi makyajlıyor, yeniden çekip adam gibi pazarlıyor. gerçi kimse sallamıyor oscar moscar artık ama oscar'ı da alıyor. hem de 4 tane..

işte artık amerikan film endüstrisinin elinde kalan tek şey bu, pazarlama bilgi ve becerisi. dünya sinemasında pek çok güzel şey üretiliyor, eksik olan tek şey nedir? pazarlama!

parayı saymıyorum, çünkü para artık çok da büyük fark yaratamıyor. zaman sinemada yaratıcılık zamanı, özgün senaryo zamanı.. playstation mantığıyla hazırlanmış yüksek bütçeli ruhsuz filmler insanları etkilemiyor.

son olarak filmden biraz bahsediyim. film gerçekten çok güzel. senaryonun orjinalliğinden bahsetmeme bile gerek yok, bu filmi izlemediyseniz bile muhtemelen the departed'ı izlemişsinizdir. ama oyunculuk üzerinde durmam lazım. gerçekten son zamanlarda gördüğüm en başarılı oyunculuk örneklerini bu filmde gördüm. andy lau ve tony leung chiu wai gerçekten harika oynamışlar ve diğer oyuncuların da onlardan eksik kalır yanı yok. fakat yönetmenlik biraz zayıf kalıyor, özellikle de senaryonun ve oyuncuların yanında.
  • 2002 yılı mahsulu, wai keung lau ve siu fai mak tarafından yönetilmiş olan hong kong yapımı polisiye film. ama ne film.

başrollerde inanılmaz bir kare as bizleri bekliyor. polisin içindeki köstebek lau rolunde andy lau (full time killer, shi mian mai fu), mafyanın içindeki köstebek yan rolunde wong kar wai fetişi tony leung (ying xiong, fa yeung nin wa, cheun gwong tsa sit), komiser wong rolunde unutulmaz usta anthony wong (saymakla bitmeyecek kadar çok filmi arasından aklıma ilk the untold storydeki performansı geliyor) ve mafya babası sam rolunde eric tsang (dak miu mai shing).
    sürükleyici hikayesi ile izleyenleri ekran başına çivilemeyi başarma özelliği olan bir polisiye. ayrıca görüntü danışmanı olarak christopher doyle ismini ekip listesinde görmek görüntüler için garanti sübabı oluşturuyor. mümkünse üçlemenin arka arkaya izlenmesi tavsiye olunur.
  • hong kong sinemasının gizli hazinelerinden biri. the departed sayesinde adını duyurmasa eminim birçoğumuz gibi ben de mahrum kalıcaktım bu filmden. bir aksiyon ve suç filmiymiş gibi görünmesine rağmen alttan alta dramı feci veren bir film.

--- spoiler ---

filmin başında mafya tarafından polis okuluna yerleştirilen çocukları görürüz. sonrasında aralarında en iyileri olan çocuk dravdan okuldan atılır ve polis şefi wong tarafından mafya içine sokulur. tabii mafyanın polis okuluna koyduğu çocuklar da mafya babası sam için çalışmaktadırlar. artık olay karşılıklı bir savaşa dönmüştür. her iki taraf da köstebeklerin peşindedir.
    filmin en büyük artısı başroldeki karizma zengini usta oyuncuların performansı. polisin köstebeği rolünde tony leung chiu wai ve komiser wong rolünde anthony wong chau-sang kusursuz oynamışlar. komiser lau rolünde andy lau ile sam rolünde eric tsang de altta kalmıyorlar.
    karşı gruptaki adamlarımızın karşılıklı gövde gösterisi yaptıkları sahnelerde gerek gerilim gerek müzik üst düzey kalitede ve insanı koltuğuna çiviliyor. filmde heat tadında bir sahne de var. sam ve wong'un yanlarında adamlarıyla karşılıklı aşık attıkları sahnenin tadından yenmez. tony leung'un yaşadığı ikilem, içine düştüğü çıkmaz çok başarılı anlatılmış. hele baba gibi gördüğü, onu yetiştiren wong'un cesedine bakarken ki yüz ifadesi filmin en vurucu anı. aynı şekilde finaldeki tek replikle lau'nun da ikilemler içinde olduğunu anlıyoruz. klişeleri alt üst eden bir finale sahip olması da filmin gözümdeki değerini bir kat daha arttırıyor. iyi adam maalesef kazanamıyor.

--- spoiler ---
  • o değilde departed'i izleyip ben artık departed'i izledim öteki sarmaz felan diyen tipler vardır ki dövülmesi farzdır.anthony wong'un bu filmde öyle bir karizması var ki tek başına bütün hollywood'u harcar.
  • departed'ın ve scorsese'in hayranı olan biri olarak, gayet önyargılı bir şekilde izlediğim fakat sonunda acı bir şekilde departed'dan daha iyi olduğunu kabul ettiğim filmdir. konu daha bir oturmuş sanki.
  • hakkında ne yazsam diye dakikalarca düşündüğüm, ne yazarsam yazayım mutlaka bir şeylerin eksik kalacağına inandığım ve değerini, kalitesini kelimelere dökemeyeceğime kanaat getirdiğim için de hakkında hiç yazmamaya karar verdiğim başyapıt..
    monica ile sevişsem ancak bu kadar zevk alabilirdim sanırım.
  • müthiş havaya sokan film serisi. izledikten sonra insanın gangster olası geliyor. izlerken ağızdan tuhaf ünlemler çıkıyor filan. uzakdoğu sinemasına ilgi varsa haliyle izleme keyfi daha da artıyor. sonradan aynısının çekilip daha fazla dikkat çekmesi sinir bozucu tabi ki, burda orijinali ve daha güzeli var kardeşim, çakmasına niye prim veriyorsun?

neyse, tavsiyemdir. bir de, tony leung chiu wai, karizmana, şekline kurban ulen!
  • ulan bu kim şimdi. buda nerden çıktı. sen kimsin mna goduum gibi repliklerin ağızlardan döküldüğü. sinsi ve karmakarışıklık-ki sebebi cekikgözler ın peyda olduğu çok pis cool bir film
  • "pazartesi akşamı 22.15'te trt 1'de gösterilecek film" şeklinde bir tanımlama yapsam ne dersiniz. şaşar kalırsınız deil mi, aynen benim gibi...
  • izlediğim her tony leung chiu wai filmi gibi bu da iyi çıktı. the departed ile kıyaslıyor insan doğal olarak, bu film tabii ki daha iyi.
hesabın var mı? giriş yap