• bir de: "missouri kuruttun mi / ambarda duruttun mi" şeklinde terennüm edilen güzel bir türküsü vardır bu eyaletin.
  • st louis ile kansas city arasında kalan büyük boşluktur.

bu eyaletten ilk tanıştığım insanın uşaklı tiyatral bir türk aydını olmasi bu eyaleti benim için ilginç kılmıştır. uşak’taki bir yıldız patlaması sonucu oluşan kozmik kader fırtınası onu, boktan kansas city’nin gözünde dev metropol gibi görünmesine neden olacak, firari kovboyların bile yolunu düşürmediği bir kasabaya atmış. güzel hikayesi var pek sevdigim bu şekspir kılıklı dostumun ama şimdi konuyu dağıtmayayım.
    eyaletin en büyük iki şehri doğu ve batı ucunda asılı olmasına rağmen doğu-batı sorunsalından çok kuzey güney sorunsalı yaşar missouri. midwest’in uzantısı olan kuzey kısmı eyaleti "mizzuri" diye telaffuz eder. great plains denen o devasa platonun yamaçlarındaki güney kısmı ise hala, buraların avrupalı ilk işgalcisi fransızların adetini devam ettirerek “mizzura” diye telaffuz ederler. yer yer tabii güzellikleri de var tabii ki ama,
    inanılmaz sıkıcı bir eyalet!
    zevk sahipleri amerikan eyaletlerinin tamamının nicklerine kıl olur da missouri kadar bu işi ayağa düşüren de yok. “the show me state” diye bir kalıbı araba plakalarına bile yazıyorlar. hiçbirinin de bu kalıbın orijiniyle ilgili anlattığı da bir diğerini tutmaz. kim kime neyi gostermis anlamadım gitti.

sıkıcı bir eyalet olduğunu söylemiş miydim?

samuel clemmons adlı bir çocuğun annesi de benim gibi düşünmüş ve bebeği, sıkıcılığın zulmüne kurban gitmesin diye beşiğiyle beraber mississippi nehrine bırakmış. daha sonra bu çocuk nehrin güney havzasında büyüyerek mark twain adıyla hikayeler yazmaya başlamış. mississippi nehri eyaletin dogu sınırını olusturuyor. st louis de bu nehrin kıyısında kurulmuş. vahşi batının kapısına geldik hissi uyandırmak için de gateway arch diye devasa bir kemer yapmışlar nehrin kenarina.
    miles davis’in, midwestli güzel kızların bir de nehirlerin anasının hatırına st louis'e birşey demem ama bilmenizi istediğim birşey var;
    missouri sıkıcı bir eyalet!

st louisliler de en batıdaki kansas cityliler de birbirlerinden habersiz kendilerini vahsi batıya açılan kapı olarak tanıtırlar. oysa ki new jersey’nin batısından itibaren bütün şehirler kendilerini vahşi batıya açılan kapı olarak tanıtırlar. kırıcı olmayalım kalp kırmayalım diye söylemiyoruz.

lafı niye uzatıyorum ki; missouri acaip sıkıcı bir eyalet!

i-70 karayolundan batıya gitsen zalım nebraska var. oysa route 66’in yavrusu ı-55’ten güneye sarkacan. kim demiş route 66 öldü diye... missouri-arkansas sınırında eski bir hamburgeci de otoyoldan gözükecek şekilde bu isyanı yazmış damına; “the road never ends”.

amen to that!

adios missouri!
  • son 100 senedeki *tüm başkanlık seçimlerinde, seçimi kazanan adaya oy veren eyalet. buraya bellwether state diyorlar buna mukabil. lakin entrynin yazıldığı an itibariyle cnn.com'daki sonuçlara göre bu eyalette obama'nın aldığı 1.436.000 oya karşılık mccain 1.442.000 oy almış.

editto: tekrar oy sayımı yapılan bu eyalettteki seçimleri mccain'in kazandığı kesinleşmiş, eyaletimiz 100 gösteren sayacını sıfırlamıştır. arz ederim.
  • amerika birlesik devletlerinde sarap ureticiliginin ilk kez yapildigi eyalet. eyalet sulak bir araziye ve kuzeye gore nispeten iliman bir iklime sahip oldugundan burada yetisen uzumler oldukca guzeldir. zamanla california eyaletinin saraplari one cikmis, missouri saraplari silinmistir.
  • tunali hilmi caddesinde bir pasajda hizmet veren kuru temizleyici dükkaninin ismi. "ne alaka?" derseniz, biz de demis ve kendilerine sormus idik; megersem adamin babasi mi amcasi mi artik neyse o dükkani kurdugunda missouri zirhlisi gelmismis, bunlar da amerikayla ortak miymis neymis, onlarin esyalarini temizliyolarmis herhal o nedenle de dükkanlarinin ismini böyle koymayi uygun görmüsler.
  • eyalet kısaltması mo'dur. birleşik devletlerdeki (tam sayı tartışmalı olmakla birlikte) ondört* springfield şehrinden birine evsahipliği eder.

hayır arkadaşlarım var oradan biliyorum...

deep deep note: google maps yedi tanede ısrar ediyor gerçi.
  • universite ogrenimimi gordugum eyalet. kansas city ve st. louis buyuk sehirleridir. kansas city missouri nehrinin kiyisinda st. louis ise missouri nehrinin mississippi nehrine aktigi yerde kurulmustur. interstate 70 ise bu eyaletin ortasindan gecer.

(bkz: st. louis)
    (bkz: st. louis blues)
    (bkz: kansas city chiefs)
  • bir nazım hikmet ran şiiridir.

bacımınkiler gibi gök gözlü şehri istanbul'um
    seni düşünüyorum.
    oturmuşsun denizin kıyısına,
    bakıyorsun,
    limana giren amerikan zırhlısına
    hastasın, açsın, öfkelisin.
    o da bakıyor sana,
    hem de nasıl, efendinmiş, patronunmuş, sahibinmiş gibi,