• 90'larda cikip feyyaz kurus ve avanesi ile kotu albumler yapmamis olsa, cikip utanmadan turkiye'den cikmis en iyi kadin sarkici diyecegim kisidir. 1970'ler boyunca, muhtesem sarkilar yapmistir. yagmur, dert bende tabii ki guzeldir, ama bu sarkilarda mine kosan, daha henuz gercek benligini bulmus degildir. gercek benligini bulmasi 70'lerin sonuna, 80'lerin basina denk gelir. o umutsuz, karanlik [turkiye acisindan] gunlere dair bir film yapsam, fon muzigi olarak kullanmak isteyecegim guzellikte, donemin ruhunu iyi yansittigini dusundugum sarkilarda [bir kac ornek: simdi gectin icimden, belki hayat bizimdir, anlatamiyorum,viraneler bana benzer, eyvah, fark yaralari,kaderime lanet olsun vs.] , tuyleri diken diken etme potansiyeline sahiptir. tamam guzel bir kadin degildir belki, ama bunu daglari taslari inletebilen sesiyle fazlasiyla telafi etmistir. [insanlar niye safiye ayla'yi dinlerler ki zaten?] ummu gulsum benzetmesini begendim, ben de yillar once bir dostuma mine kosan icin "turkiye'nin natacha atlas'i" benzetmesi yapmistim ama devlet gibi kadin imajiyla ummu gulsum daha uygun bir benzetmeye.. ah bir de vedat yildirimbora'dan hic bosanmasaydi, cikip 90'larin kral tv'li gunlerine boks ringinde "zalim zalim" diye yirtinarak fon muzigi olmasaydi..
  • henuz bir yeniyetme iken soyledigi yagmur sarkisiyla 1970'lerin basinda patlayan, en iyi kadin arabeskci [en azindan zirvede oldugu 10-15 yil icin] denilebilecek sarkici. yagmur daha sonra erkin koray tarafindan inanilmaz bir psychedelic sarkiya donusturuldu ve o haliyle de epey populer oldu. daha sonra meshur dert bende adli sarkiyi yapti. bu sarkida pek cok defa cover'landi ve fakat bence kimse mine kosan'in yanina yaklasamadi. 70 ler boyunca o zamanki kocasi vedat yildirimbora'un basini cektigi grup metronom ile zamaninin gayet ilerisinde cok kaliteli bir arabesk tarzina imza atti. hatta 70 lerin sonunda kahire'ye gidip oraya yerlesti ve orada muthis bir misirli orkestra ile mine kosan kahirede plagini yapti. vedat yildirimbora'dan ayrildiktan sonra asla eski performansina yaklasamadi. 90 larda tekrar poplastirilmis bir arabesk le geri dondu, ve ne isaya ne musaya yaranamadi tabii ki. hala arada bir tv ye ciktiginda yagmur'u veya dert bende'yi soyleyip tuylerimizi diken diken etmekte..
  • 70'lerde kahire'de "büyük arap orkestrası" ve 4 türk müzisyenle lp doldurmuş olan şarkıcı. istese türk müziğini nasıl güzel okuyabileceğinin bir kanıtıdır bu plak. rahmetli selahattin pınar'ın kazık eserlerinden "gecenin matemini" şarkısını çok güzel okur, nüansları kaçırmaz, "söyle derdini"de döktürür. bu başarılı yorumlara karşın tuttuğu yol arabesk/fantezi tarzı bir yol olmuş, kendine çoook yazık etmiştir. şimdi kimi programlarda "her mevsim içimden gelir geçersin"i katlederken gördüğümde hemen kanalı değiştiriyorum. "mine koşan kahire'de", arşivimdeki tek çalışması olarak kalmaya devam edecek.

lp'deki şarkıların listesi şöyle:

peşrev
    gecenin matemini aşkıma örtüp sarayım
    leyla
    kanun taksimi
    yine bu yıl ada sensiz
    keman taksimi
    söyle derdini kaç yıl çekecek bu dertli başım
    enginde yavaş yavaş
    rüzgar söylüyor şimdi o yerlerde
    ud taksimi
    söylemek istesem gönüldekini
    keman taksimi
    yalnız bırakıp gitme bu akşam yine erken
    çile bülbülüm çile

arapların o kadar kıvrak ezgilerine karşın, kesik kesik yaylı partisyonlarıyla bizim eserlerimizi seslendirmesini biraz yadırgayabilirsiniz ama asıl fıkır fıkır kanı kaynayanların da biz olduğumuzu daha iyi anlarsınız bu plağı dinlerken. (ne ilgisi varsa)
  • boks ringi üzerinde "zalım zalııım" diye bağırdığı bir klibi olan gıdı sahibi.
  • piri olarak ümmü gülsüm'ü bellemiş şarkıcı. sesi nefis, fakat gittiği yol tatsızdır.
  • 70'li yıllarda söylediği şarkıların çok büyük bir bölümü pek de bir esprisi olmayan orhan gencebay cover'ları olmasına rağmen yağmur, dert bende, anlatamıyorum ve kara vicdanlı gibi düzgün ve özgün çalışmalara da imza atmış olan kişi.
  • "bereket tanrısına koşan" anlamına gelir. (bkz: min) doğru yazılışı min'e koşan şeklindedir.*
  • popstar yarışmasına katılan erhan yeşil ile dünyaevine girmiş şarkıcı. erhan yeşil'in eski eşi ve çocuğu da bu evliliği televizyondan öğrendiklerini söylemişler.* *

http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr/…3580&rid=2368
  • gerçek adı; armine koşaryan. gerçek adı ve kimliği ile meşhur olma, hatta var olabilme olasılığı hoşgörü(!) diyarı yurdumuzda mümkün olmadığından pek çok gayimüslüm gibi çift isim/çift kimlikli
    şimdi çok bilinmiyor olabilir ama bir zamanların sahiden fenomen şarkıcısı. şu kadar ki 1974 senesi, annem kardeşime hamile, televizyonda pazar öğlen mine koşan konseri var. e bebek bu; vakti saati gelince konserdi, mine koşandı dinler mi? annem sancılanıyor pek az süre kala, ha bu şarkıyı dinleyeyim, ha bir sonraki bana gelsin derken beklemiş de beklemiş evde.. netice mi? hastanenin kapısından girerken ebeye/doktora ihtiyaç duymadan dünyaya gelen bir kardeşe sahibim..
hesabın var mı? giriş yap