• şahane ve pratik ve acil misafir geldiğinde sık sık uyguladığım bir milföy tarifi:

efendim hazır milföy hamurlarından alışverişe gittiğinizde sepetinize atı atıverdiğinizi ve eve geldiğinizde buzluğun baş köşesine tıkaladığınızı varsayıyorum tabi.
    malzemeler : kaç kişiyseniz o kişi başı x 2 milföy karesi
    nutella, çokokrem, şokella, şokokids yahut peripella. hangisinden varsa iş görür.
    1, kalabalıksanız 2 yumurta sarısı.
    üzerine arzuya göre pudra şekeri, hindistan cevizi. [ben kullanmıyorum ama isterseniz koyun]

efendim milföylerimizi buzluktan çıkarıp çözdürüyoruz. tek bir kareyi alıp 4 eşit kareye bölüyoruz. elimizde 4 minik milföy kareciği oluyor. o kareciklerden birini alıp içine bir tatlı kaşığı (aldığı kadar) nutellagil'i koyup muskaya benzeyecek şekilde kapatıyoruz. (iki ucu birbirine yapıştırınca otomatik o şekli alıyor) . aynı işlemi ne kadar milföyümüz varsa o kadar yapıyoruz. bu arada nutella'da ısrarcı değilim diyenler peynir, reçel (bilhassa çilek), sosis vs. koyanbilirler. hatta yaratıcılık ve damak tadı doğrultusunda deneysel tatlar yaratabilirsiniz.

muskacıklarımızın hepsini tamamladığımızda fırın tepsisine tercihen fırın kağıdına, yoksa tepsiyi hafiften yağlamak suretiyle hafif aralıklarla diziyoruz. kenardaki yumurta sarımıza bir yemek kaşığı su katıyoruz. (yumurtanın kokusunu alması ve yoğunluğunu azaltması açısından). yumurta sarımızı muskacıklarımızın üzerine sürüyoruz, arzuya göre üzerine toz şeker, çörek otu, susam, pudra şekeri vs. koyabilirsiniz.

fırınımızı 150 dereceye ayarlayıp muskacıklarımızı fırına veriyoruz. azami 10-12 dakika içerisinde olmuştur. bu arada sık sık kontrol ediniz. fırından fırına farkedebiliyor. (turbo ya da vs.) bu arada yapması yazmasından daha kısa sürüyor, emin olun. ayrıntı vericem diye destan yazdım. afiyet bal olsun :)
  • hiç emek ve doğru düzgün para harcamadan yemek yemenin en lezzetli yolu. yanına da çay demle, aç bir türk filmi, oh var mı daha keyiflisi?
  • kahvenin yaninda, sabahlarin vazgecilmezi.
    yalniz bunu yerken cool olabilen varsa saygi duyarim. parcalari dagiliyor agziniza yuzunuze yabisiyor falan. 21 yillik coolum boyle eziyet gormedim.
  • misafirlikte ağız çevresi, üst-baş ve yer üçlüsünde milföy izleri bırakmamak için kontrol ederek yeme gerekliliği doğurduğundan tabakta bırakılmaya mahkum yiyecek

evde ye bata çıka göbeğinden bile milföy çıksın farketmez
  • fransızcsi "mille feuille" diye yazılır.
    bakkaldan alınan superfresh milfoy hamuruyla deil de kat kat hamurların arasına krema konularak yapılan bir tatlıdır. kreması sarımtırak olanları makbuldur. çok beyaz krema tadını bozar. uzeri pudra sekeriyle kaplanır. (tiramisu'nun ustunun kakaoyla kaplanması gibi). taze taze yenmesinde fayda vardır - lezzet acısından- ama 3 gun dolapta durup hamurları sertlesmisken bile afiyetle yenilebilen nadir tatlılardandır.
  • bin yaprak.. ya da sonic youth yorumuyla a thousand leaves
  • anne ve öğrenci dostudur. anne için çatkapı gelen bir misafirin önüne koyabileceği en hızlı aperatiflerdendir.

öğrenciler içinse de, benim gibi gecenin bi yarısı acıkıp evde başka bişey bulamayan bünyenin yaptığı sevimli hamurcuklardır. içinde sadece salça sosu var ama olsun gene de güzel.

kalbimizdesin güzel milföy.
  • yakınınızda pastacılık malzemeleri satan bir dükkan var ise, alacağınız dolgu kreması ile kolaylıkla yapabileceğiniz tatlı. çileklisi için tarif şöyle

malzemeler:

- 4 adet milföy
    - 100 gr çilek
    - 500 ml soğuk süt
    - 200 gr toz dolgu kreması
    - pudra şekeri

buzluktan çıkarttığımız milföy hamurlarını yumuşamaları için bekletiyoruz. daha sonra hafifçe unladığımız tezgahta, uzunlukları iki katına gelene kadar merdane ile açıyoruz. yağlı kağıt serilen tepsiye alarak üzerine çatal yardımıyla boydan boya delikler açarak kabarmasını engelliyoruz. 180 dereceye ısıttığımız fırında yaklaşık 20 dakika pişirmeye bırakıyoruz. milföyler pişerken derince bir kaba 200 gr. toz dolgu kremasını ve sütü koyarak mikser yardımıyla kıvamını alana kadar 4-5 dakika karıştırıyoruz.

pişen milföy hamurlarında kabarma oluştuysa, üzerine kağıt havlu serip bunu bez bir havluyla bastırıyoruz. böylelikle milföydeki kabarmayı engelleyip çıtır bir hal almasını sağlıyoruz. daha sonra bu hamurları fırın teline alarak soğumaya bırakıyoruz. soğuyan milföylerden ikisini uzunlamasına yanyana koyarak üzerine dolgu kremasından yayıyoruz ve üzerine dilimlenmiş çilekleri diziyoruz. tekrar bir kat krema koyarak üstüne ayırdığımız iki milföy hamurunu kapatıyoruz. üzerini de pudra şekeri ile kapattığımızda milföyümüz tamamlanmış oluyor. üzerini süslemek tamamen sizin hayal gücünüze kalmış, ben böyle yaptım. afiyet olsun.
  • bin yaprak anlamındadır.
    (bkz: millefeuille)
  • (bkz: mille feuille)
hesabın var mı? giriş yap