• "do not pity the dead, harry. pity the living. and above all, pity those who live without love."

yoldaşlık küçülmeye devam ediyor...
  • bugün, 82 yaşında vefat etmiştir.

asalarımızı bu gece onun için havaya kaldıracağız.

edit: başlığın da sir michael gambon olarak değiştirilmesi gerekmektedir.
  • richard harris'in erken vefatıyla birlikte harry potter and the prisoner of azkaban filminden itibaren albus dumbledore'u canlandırmış olan büyük oyuncuydu.

richard harris oyunculuğunda dumbledore daha babacan, sevimli ve renkli bir kişilikken, serinin atmosferinin de değişmesiyle birlikte, michael gambon'un daha depresif, ağırbaşlı ve vakur kişiliği albus dumbledore'un karakter gelişimini başarılı olarak yansıtmıştır. sinemada old wise man arketipinin oyunculuk bazında ian mckellen ile birlikte en iyi temsilcilerinden biri olmuştur. bugün asalar bir kez daha gökyüzüne kalktı maalesef, her zaman kalbimizde olacaksın büyük usta.
  • anka kuşları yoldaşı olsun, lumoslar içinde uyusun.
  • kendisini kitapla alakasız ateş kadehindeki koştura koştura harry'nin boğazına sarılıp senmiydin lan adını o kadehe atan diye sormasıyla yarmasıyla hatırlayacağım.rip
  • benim için de harry' nin umugunu sıkması ile hatırlanacak aktör. ışıklar içinde uyu hogwarts' ın en agrasif dumbledore' u.
  • ayrıca bu tombik dedemiz tes de the prophet karakterini de seslendirmektedir. kimse yazmamış ama bu ayrıntıyı da meraklası için şuraya koyuyorum.
    hatta bu ayrıntıyı da şimdi keşfetmiş bulunmaktayım süper über müzik kulağım sağ olsun. ego full yine. dedim bu albus 'çuğumun sesi. bi baktım hakaten o. gerçi o british aksanından da anlıyorsun.

ahanda

yukarıdaki yoruma gelince. --- spoiler ---

goblet of fire daha taze izledim(8646+ kez) o kadar iyi oynamıştır ki harry marble müsabakasına başlamadan önce harry son kez arkasına bakar ve dumbledore un heyecandan elini kolunu koyacak yer bulamadığı görülür. hatta mad eye(!) harry e şunun haline bah diye işaret eder. dumbledore endişelidir çünkü harry e söyleyemedikleri için vicdan yapıyordur. bunun nedenleri vardır.
    --- spoiler --- ayrıca azıcık sinema meraklısı olan da bilir ki oyuncu, yönetmen yap demeden hiç bir aksiyonu yapmaz. bağırıyorsa endişeli roldeyse bunu yönetmen ister. oyuncu yaparsa da yönetmen beğendiyse bozmaz biz bok yemek düşer. beğenmezsin ayrı. hele ki böyle yıllarını vermiş kaliteli oyuncular kolay kolay hiç yapmaz. istisnalar var tabi ancak öyle bu işin okulunda olan budur. iyi o zaman herkes bağırsın skinin keyfine göre oynasın mq... yönetmen ne boka yarıyor?
  • asalarımızı bu sefer gerçekten kaldırıyoruz. çocukluğumuz gençliğimiz patır patır dökülüyor. bu zamanda da güzel şeyler olmuyor. anımızda yaşatmaya devam.
  • iyi oyuncu ama kötü bir dumbledore idi. toprağı bol olsun.
  • muhteşem(!) performansı ile top gear pistinin son virajına isim babalığı yapan aktör. adam hangi araba olduğu farketmeksizin son virajda pistin dışına çıkıyor.
hesabın var mı? giriş yap