• ingiliz gizli servisi. ee ben biliyorum ama, sözlüktekiler de bilio, nerde kaldı bunun gizliiği.. sığırlar sizi. gizliymiş haıhah.
  • "spooks" kelimesi abd de "nigger" la ayni anlama geldigi, ve siyahlari kucuk dusuren bir kelime oldugu icin bbc dizinin ismini abd de mi5 olarak degistirmis.
  • 1909 yılında, ingiltere'deki alman casuslarını yakalamak gibi bir amaçla kurulan uk gizli servis örgütü.

mi5, alman casusları yakalamakla kalmıyor, onları kendi tarafına geçirerek ülkelerine yanlış istihbarat vermelerini sağlıyor.

1971 yılında 100 sovyet diplomat ülkeden sınır dışı edilene kadar da, kgb'nin istihbarat faaliyetleri kontrol altına alınamıyor.

1960'larda görev yapan üç milletvekilinin sovyet istihbarat servisleri adına çalıştığı belirtiliyor.

1970'lerde ise, teşkilatın sovyet istihbaratına karşı koyma kabiliyetinin bir hayli azaldığı mi5 tarihçisi profesör chris andrew kitabında anlatılıyor.

margaret thatcher döneminde hükümet, madenciler grevi gibi siyasi olaylarda mi5'tan yardım istiyor.

ancak mi5, grevcilerin elebaşları hakkında rapor hazırlamayı reddediyor.
  • isid'e katilan 600, bazi kaynaklara gore 1000 uzeri ingiliz vatandasini tespit edememis istihbarat orgutu

http://www.bbc.com/news/uk-32151865

tum internet ve telefon trafigini izleme kapasitesine sahip ingiltere (bkz: 21. yüzyılın savaşları) internet uzerinden isid ile irtibata gecen kendi vatandaslarini belirleyip turkiye'ye bildiremediginden 600'den fazla ingiliz vatandasi isid'e katilmis.

son olayda 9 ingiliz vatandasi siniri gecmek isterken yakalanmislar. (ingiltere onceden haber vermemis)

ingiltere ise, turkiye ile irtibat halinde imis, vatandaslarini geri alma konusunda.

ayrica,

(bkz: ışid'e katılan kızlara yardım eden ajan) 3 ingiliz kizin isid'e katilmasi konusunda aracilik yapan kanada ajani

(bkz: fransa'nın ışid'e katılımı engellemesi) -ancak isid ortaya ciktiktan 3 yil sonra-
  • haber biraz bayat ama guardian gazetesinin ofisini basip snowden'in sizdirdigi bilgileri barindiran hard-diskleri yok etmisler. acikcasi bu kadarini ben bile beklemiyordum.

videolu link
  • cia kadar meşhur görünmesede, cia'den daha sağlam ve tamamen sessizce işlerini yürüten, neredeyse tüm ülkede ajanları ve muhbirleri bulunan bir istihbarat örgütüdür. amerika kadar din üzerinden insanları kullanmasa da, orta doğu'da siyasal islam'ı destekleyen ve içerisinde muhbirleri olan bir örgüttür.
  • geçtiğimiz gün scotland yard ile yürüttüğü istihbarat çalışmaları ile,ingiltere de büyük bir terörist saldırıyı önlemiş,ingiliz gizli servisi.
  • 2018 yılı lgbt dostu işveren ödülünü kazanan istihbarat kurumu. security service diye de anılır.
  • (bkz: xiaomi mi 5)
hesabın var mı? giriş yap