• henüz duraktayken başlayan bir taktik mücadeledir.

- akbil'i bastığınız andan itibaren iyi bir psikolojik ön hazırlık en az bedensel çeviklik kadar önemlidir. daima pozitif düşününüz. metrobüsü beklerken zihninizde kendinizi yer bulmuş halde ve camdan dışarıdaki manzarayı tasasızca seyreden bir rahatlıkta canlandırınız.

- öncelikle rakiplerinizi iyi analiz etmelisiniz. koordineli ve hızlı hareket eden talebe gruplarından ve kendilerini acındırmak için her türlü tiyatroyu deneyen yaşlılardan uzak durunuz.

- beklenen metrobüs durağa geldiğinde kapısını doğru hizalayabilmek bu sanatı icra edebilmenin ilk şarttır. ancak durağın tek akıllısı siz olmadığınıza göre başkalarının da aynı noktada beklediği göreceksiniz. kapı hizasına kümelenen insan güruhu arasında ilk sırada yer almak şüphesiz büyük avantaj sağlayacaktır.

- metrobüsün kapı hizasında bekleşirken şayet ikinci sıradaysanız önünüzde obstrüksiyon oluşturabilecek yaşlı, obez veya bavul taşıyan birilerinin olmamasına dikkat etmeniz menfaatiniz icabıdır zira öyleleri bellerini doğrultup* metrobüse bininceye kadar atı alan üsküdar'ı geçmiş olur.

- şayet bekleşme kümesinde üçüncü sıradaysanız, yer kapabilme ihtimalini unutunuz.

- metrobüsün dört kapısı arasında en ön ve en arka kapılar tercih edilmemelidir çünkü en öndeki* kapıdan binince sadece sol, en arkadan* binince ise sadece sağ yönde ilerlenebildiği için o kapılardan metrobüse dalınca içeride her iki istikamete doğru hücum şansı yoktur.

- daha geniş hareket alanı ve daha fazla oturma yeri seçeneği sağladığından ortadaki iki kapıdan metrobüse dalmak avantaj sağlayacaktır.

- ortadaki körük alanından uzak durunuz, o kısımda ekmek yok.

- altın kural: metrobüse biner binmez ilk bulduğunuz yere oturunuz. üzümün sapı, armudun çöpü diye diye seçici olmayınız. illa oturarak gitmek gerekiyor diyorsanız ve aceleniz yoksa ininiz ve bir sonraki metrobüsü bekleyiniz. seferler oldukça sık nasılsa.

- metrobüslerde en son işgal edilen koltuk, şoförün sağ arkasında yer alan ve ters yöne bakan bir buçuk kişilik ucubik yerin yarım kıç sığdırılabilen koridor kenarındaki kısmıdır. ancak ve sadece orada yer bulabilmişseniz, kendinizi sanatçı olarak görmek için henüz erkendir; metrobüste yer kapma sanatında halen gelişmeye açık bir düzeydesiniz demektir.
  • adım 1: etüt çalışması...

durağa geldiğinizde hemen kalabalık insan seline kapılmayın. hafif geride durarak gelen metrobüsün kapısının açılacağı yeri iyi hesaplayın. kapı açık durumdayken de sinsice yaklaşın ama binmeyin tabi.

adım 2: pozisyon alma...

kapıyı tam ortalamaya çalışın. bunun için omuz mücadelesinden kaçmayın. metrobüs kalkıp yeni gelenler olduğunda da yerinizi kaptırmamak için çaba sarfedin.

adım 3: gözlem...

işte burası önemli. eğer yanaşan araç yeşil mercedesler ise 5-6 cm sağınıza kayın. çünkü bu mersoların boyları daha kısa olduğundan kapı mesafeleri de biraz ileri taşınıyor. bu ayrıntıya çok dikkat edin.

adım 4: pozisyonu koruma...

kalıbınızı kullanın. herkeste olan birşey değil kabul ama yine de kendinizi öne çıkarmak için uğraşın biraz. metrobüsün yanaşmasına ramak kala kapının nereden açılacağı belli oluyor artık. kalıbınızla sırayı siz yönetin, diğerleri arkanızdan gelsinler.

adım 5: metrobüs durduğunda...

durmasıyla kapının açılması arasındaki 2-3 saniyeyi çok iyi değerlendirin. yönettiğiniz sıranın önünde kapıyı ortalayarak durun. sağ ve solunuza doğru biraz ilerleyerek olası rakiplerinizi ekarte edin ve pole pozisyonunu kapın. bunun için gerekirse kaldırımdan inin. metrobüs ile kaldırım arasında tek olacağınızdan daha rahat hareket edersiniz.

adım 6: kapılar açıldığında...

tüm bu söylenenleri yaptıysanız ve şansınız da yaver gittiyse metrobüse ilk binen siz olacaksınız. bunun keyfini çıkarmaya çalışmadan hemen bi yere çömün.

özel not: aracı beklerken en arka kapıda bekleyip oradan binmeye çalışın. böylelikle arkadan yanaşacak olan aracın da ön kapısına yakın olursunuz. baktınız bir hesap hatası oldu yada şöför amca sizin beklediğinizden fazla ileri gitti. arkadaki aracın ön kapısında tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.
  • aslında sanıldığından kolaydır. dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır: otobüs (yukarıda* da açıklandığı üzere metrobüs falan hikaye efenim) durduğunda kapının denk geleceği koordinatları hesaplamak ve kararlı davranmak. kapının denk geleceği koordinatlar her gün metrobüsle -pardon otobüsle- yolculuk yapan kimseler tarafından sıfır hata ile hesaplanabilmektedir. aslında mühim olan husus karar vermektir. nereye oturulacağına karar verilmezse koordinatlar tutturulup kapıdan içeri adım atılsa bile ayakta kalmak olasıdır. araçtan içeri ilk dalanlardan biri olmanın verdiği zafer sarhoşluğuna "şuraya mı oturayım buraya mı?" ikilemi eklendi mi sonuç hüsran olabilir. böylesine kötü bir duruma düşülmesi durumunda ise soğukkanlılığın korunması olası yeni hüsranları önlemek açısından elzemdir. zira karizma çizilmiş, şanslı yolcuların bakışları üzerinize dikilmiştir. artık o araçta yolculuk edilmesi ruh sağlığı için tehlike arz etmektedir. araçtan bir an önce dışarı çıkılmalı ve az önceki hüsran unutularak, ondan ders alınarak yeni araç beklenmelidir.
  • -metrobusun kapilari acildiginda insanlar iceri akar, genelde bir noktadan sonra nasil olsa yer kalmamistir diye dururlar. siz durmayin. genellikle 1-2 yer oluyor cunku, defalarca bu sekilde oturmayi basardim edirnekapi ve zincirlikuyuda.

-yukarida da bahsedilmis ama cok onemli: ilk gordugunuz bos yere oturun. yoksa kafasina oturursunuz.

-insanlari iyi gozlemleyin, bir-iki durak sonra inecek olan insanlari ayirt etmeye calisin. sonra yanlarina tuneyip onlar kalkinca yerlerine oturun. bir sure sonra bu skill'iniz master degree'ye ulasiyor ve zeytinburnu-incirli gibi duraklarda bile binseniz 1-2 durak sonra oturmayi basarabiliyorsunuz.

-bos metrobusun kapi acma noktalarini zaten tahmin edebiliyor olmaniz lazim.

-ve son kural: acimasiz olun. bos metrobus kapilarini actigi andan itibaren, siz artik bir insan degil hayvansiniz. yumurtaya ulasmaya cabalayan spermlersiniz. kendinizi icgudulerinize teslim edin ve yardirin.

-yazarin notu 1: madem oturmak icin bu kadar kasiyorsunuz, oturursaniz da bos bos oturmayin. kitap falan okuyun.

-yazarin notu 2: eger metrobuste herkes oturuyor, bir o kadar kisi de ayakta duruyorsa, ve bos bir koltuk varsa, gidip oturmaya calismayin. muhtemelen biri kusmustur ya da koltuk kirilmistir, aptal durumuna dusmeyin. uzaktan koltugun yanina kadar gidip got olanlari izleyin, eglenin.
  • özellikle zincirlikuyu durağında kapılar açıldığında, müzik durunca sandalyeye oturma yarışması gibi koltuk kapma yarışına girilir. yaşlı amcalar, teyzeler birden diriliverir.
  • orta yaş veya orta üstü bekar erkek bireyler için gerekli olan sanattır. bunlara kategori (0) diyelim. kategori (0)’a toplum hiçbir konuda yardımcı olmaya yanaşmaz, empati göstermez. bu cefakar insanlar ekmeğini taştan çıkartır.

(1)genç isen zaten zıpkın gibi fişek gibisindir, oturacak yeri naapıcan?
    (2)yaşlı isen yer veren biri mutlaka çıkar.
    (3)evli isen, metrobüse manitayla bindiysen beraber oturma ayağına hatunun kaptığı yerden nemalanabilirsin. metrobüsü aile salonuna çevirirsin icabında.
    (4)evli ve çocuklu isen nezih aile ayağına yatar yeri kaparsın. önce hanım çocukla oturur sonra vay efendim çocuk ağladı, babasını ister bahanesiyle hanımın yanına yanaşırsın. ayakta duran andallar çocuğa şirinlik yapar filan.
    (5)kadınsan boşalan veya o an için dolu olan tüm yerler sana tapuludur. 20 yaşında, sığır gibi sağlıklı olsan da oturmakta olan malın biri aniden kalkıp sana yer verebilir. bazı ezikler yer boşalınca oturmaz, senin oturmanı bekler. kısacası yer seni kapar. en fazla başka bir kadınla ağız dalaşına, itiş kakışa girersin. kaybetsen de bir sonraki boşalan yeri garantilemiş olursun. özellikle orta yaşlı,başörtülü kadınlar yaşlı muamelesi görüyor, bunu da hiç anlamadım zaten, saygıdan herhalde.
    (6)hamile ve çocuklu kadınsan sana yer verilmesi için kanun hükmünde kararname çıkartılır, otobüse adım atar atmaz otobüsteki varlığın yer veren yok mu diye tellallarla ilan edilir. yer vermeyenler sözlükte itinayla itin götüne sokulur. otobüste linç edilerek parçaları çevre ilçelere gönderilir.
    engelli veya sakat kardeşlerimizi değerlendirmenin dışında tutuyorum.

kategori (0) olarak öncelikle boş olan veya boşalan yerde en az (3)-(6)’ya kadar hakkın olduğuna inanmakla başlar her şey. sen de akbil basan, vergi veren, yorgunluktan canı çıkan, zaman zaman hasta olan bir insan evladısın. merak etme, (3)-(6) aralığı metrobüste yaşadığı dezavantajların katma değerini hayattan fazlasıyla alan, gerektiğinde (0)’la bulamadın mı, yapamadın mı diye dalgasını geçen güruhtur. pozitif ayrımcılık yalanına inanmadıktan ve pısırık olmadıktan sonra yer kapmak için uygulanacak pozisyonel taktikler fazlasıyla yazılmış zaten. onları itinayla uygulamak, uzun vadede getirisi olmayacak sırt dayama yeri, tekerlek üstü boşluk gibi yalancı rahatlık vaadeden konumlara itibar etmemek bu konuda faydalı olacaktır.

bu arada son zamanlarda yeni nesil mallar türedi metrobüslerde. boşalmasını beklediğin yer boşalınca üç kişi başında bekliyor ama oturmuyor, senin oturmanı da box out la engelleyip 5 metre ötedeki hamfendiyi koltuğa davet ediyorlar. o oturmazsa 10 metre ötedeki bir diğerine teklif ediyorlar. “lan hıyar, oturmayacaksan çekil de ben oturayım işte, 20 duraktır bekliyorum” diyemiyorsun. koltuğun tapusunu almış kimin oturacağına karar veriyor dallama. bunlara palayla girişmek en iyisidir.

bir de 15 durak oturup tam ineceği zaman “teyze, geç otur” diye artistik yapan tipler var. lan mal, veliahtını mı belirliyosun, madem yer vereceksin yiyorsa o 15 durağı ayakta gitsene. bunları da alev makinesinden aşağısı paklamaz bence.

hepinize bol sanatlı, oturmalı günler dilerim.
  • eğer,boş bir metrobüse binilecekse öncelikle kapının geleceği yer bir iki gözlem yapılarak hesaplanmalıdır. sonralıkla kadın ve yaşlı insanların bulunduğu yerden uzaklaşılmalıdır,eğer uzaklaşmazsanız içeriye girerken 2-3 saniyelik bir zaman kaybıyla karşılaşır ve ayakta kalmak zorunda kalırsınız.
    bir diğer önemli husus ise kendinize oturabileceğiniz 3 farklı koltuk tayin etmektir. binmeden önce şuraya oturayım ben diye düşünmeyin çünkü herhangi biri bu sanatı sizden çok daha iyi icra ediyor olabilir. kendinize olan güveni bu noktada kullanmamanız yolculuğunuzun keyifli olması açısından çok verimli olacaktır.

velhasıl kelam büyük bir sanattır bu,icra edenlere istanbul insanı deniyor. bilmem duydunuz mu.
  • kapının açılma noktasını artık iyi kestirmek, hesaplamak gibi bir derdiniz yok. zira istanbul metrobüs yolcuları fazlasıyla kaşarlandığı için durağa geldiğinizde kapı önlerine gelen noktalarda zip formatında kümelenmiş 4 adet insan grubu göreceksiniz zaten. onlar sizin yerinize çoktan hesaplamıştır koordinatları. en önde duran abinin yerle temas ettiği noktayı aklınıza yazın, o grup boşaldığında o noktaya yerleşmeye çalışın.

kibar olmaya çalışmayın. önünüzde sadece bir yaşlı teyze varsa, "o binsin ben de arkasından binerim, nasıl olsa 1 kişi" demeyin. aksi halde o teyze araca binene kadar sağınızdan solunuzdan insan seli akıp koltukları kapacaktır. o teyze dahil kimse size madalya veya koltuk vermeyecek kibar oldunuz diye. teyzeyi sollayıp koltuğu kapın, o da arkanızda olsa aynı şeyi yapmak isteyecektir.

ilk metrobüste şansınızı denediniz, olmadı, inmek istediniz. ikinci şansınızı mecburen 3. metrobüste deneyebileceğinizi bilin. çünkü siz içeride koltuk ararken kaldırımda 2. metrobüs için çoktan kümelenme safhası tamamlanmıştır.
  • araçların durduğu belirli noktalar olmadığından ilk biniş anı tamamen şanstır. kapıya denk gelmezsen oturabilmen mucizedir. bindikten sonra, artık işini şansa bırakamazsın. önce etrafına dikkat ile bakıp, mustakbel inecek şahısları belirlemen lazım. kafanda bir kroki oluşturduktan sonra, hedefinde ki koltukları basit bir algoritma ile derecelendirip merkez noktayı işaretlemen gerek. olay burada bitmiyor!!! merkez noktaya yakın rakiplerin olacak. işte bu faktörü egale etmenin bir yolunu bulman da gerek. bunun için çeviklik çok önemli! o yüzden hazır durumda olabilmen şart. protein ağırlıklı beslenerek kardiyo ve fitness çalışmalarının faydası olacaktır. eğer bu işi yapacam diyorsan bunları da yapmalısın. kaçarın yok.

ben bunu strateji ile başarabilen görmedim. ama başarıp bir koltuk kaparsan sherlock holmes olursun.
  • bu sanatı en iyi icra edenler kuşkusuz bu konuda geçmişte (henüz metrobüs yokkene de) benzer deneyime sahip olan istanbullulardır. vapurdan ilk önce inmeyi başarabilitesi yüksek olan kişiler bu grubun başında gelir. vapurun iskeleye yanaşma anını kollayıp pür dikkat bir şekilde kapı önünde bekleyerek sefere gider gibi inenleri hatırlayın. işte bu sanat bugün hala icra ediliyorsa bu emektarlarımız sayesindedir dostlar... şükranla anıyoruz...
hesabın var mı? giriş yap