• sormuslar ahmet hasim'e "merdiven derken hayattan bahsediyordunuz degil mi ?"diye, "hayir demis ben merdivenlerden bahsediyordum."
  • lise yıllarının boğucu edebiyat derslerinden akıllarda kalan kasvetli ahmet haşim şiiridir :

ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden
    eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak
    ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak

sular sarardı yüzün perde perde solmakta
    kızıl havaları seyret ki akşam olmakta

eğilmiş arza kanar muttasıl kanar güller
    durur dallarda alevden kanlı bülbüller
    sular mı yandı neden tunca benziyor mermer

bu bir lisan-ı hafidir ki ruha dolmakta
    kızıl havaları seyret ki akşam olmakta
  • tamburada parçası, fantastik albümünden.

have you seen, have you heard, have you thought or did you run and by the way did you stay?
    did he burn did she freeze, did he remember to say please ‘coz he is wise but i am weak,
    he’s the old owl with the beedy eyes, he’ll get you , you know.
    and all these things i talk about you’ve heard long before, so why ask for more?
    what you hear is what you know!

you say you know what papers for, to buy the things you wished for .
    what’s the point in all the greed, when you now you have all you need,
    so you take your cups, fill them up, drink it down, and get all high,
    and then later on wished you hadntcoz dizzyness is not easy.
    have a bite to eat, a sweet to suck, a glass of wine, it’s chill out time
    the night is cool but i am hot and what you hear is what you’ve got.
    what you hear is what you know! what you hear is what you know!
  • ahmed hasim'in şiiri...
    ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden
    eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak
    ve bir gün semaya bakacaksın, ağlayarak

diye gider...
  • çok seks bir şey. böyle kız erkek yan yana gelince seks oluyor. sonra kız etek giyerse götünün görünme ihtimali az olsa bile bacakları görünebileceği için seks oluyor. işte böyle şeyler hep ayıp seyler. o yüzden ki dikkat etmek lazım. özellikle gençleri, çocuklarımızı korumak için şey yapmak lazım.

(bkz: kızlı erkekli aynı merdiveni kullanıyorlar)

(bkz: liselilere etek yasağı)
  • efendim vakti zamanında kudüs'teki kıyamet kilisesi'nin kendilerine ait bölümlerini temizlemek ve bakmak isteyen mezhep mensupları arasında tartışma çıkmış. osmanlı'nın o dönemki askeri yöneticisi kavgayı durdurmuş ve "herkes yaptığı işi bıraksın" demiş. bir papaz tahta bir merdivende kilisenin üst camlarından birini silmekteyken emir gereği aşağı inmiş ve merdiven olduğu gibi cama dayalı bir şekilde yerinde kalmış. daha sonra bir daha da dokunulmamış ki bunun sebebi de yine kimin merdiveni indireceği konusunda anlaşılamasıymış. çeşitli nedenlerle birçok kez zarar görse de zaman içinde yenilenmiş. sene olmuş bayrampaşa, o merdiven halen orada:

http://upload.wikimedia.org/…adder_disagreement.jpg
  • hayatın mühendis yorumu.
    kimimizinki sade düz, kimimizinki durmadan dönen yer yer dar yer yer genişce..
    iniyorsun, çıkıyorsun, iniyorsun, çıkıyorsun. düşüyorsun, tutunuyorsun, kayıyorsun, toparlıyorsun. yeni basamaklar ekliyorsun. bazılarına hiç geri inmiyorsun.
    marifet merdiven boyu doğru insanlardan bir trabzan yapmak. çünkü bu hayata, şanslıysan, tek tarafı aileden bir duvarla, sağı boş bir merdivenle başlıyorsun. elinden tutan olursa aşk oluyor, eş oluyor. ama hayat bu, kısmetse ortada bir yerde huzurla, bir hayat yüküyle ölüyorsun.
  • "merdiven'in aslı farsça'da neverd-i bâm idi. kelime, tavana yükselen kıvrım, basamaklı yol demekti. zamanla bu söz, aynı dilde nerdbân sesiyle kelimeleşti.

bu kelime, bizim eski edebiyatımıza önce nerdbân sesiyle işlenmiş, sonra türk söyleyişi ona nerdüban ahengini vermişti. zamanla merdüvan ve merdüven sesini almış, nihayet merdiven güzelliğiyle türkçeleşmiştir."

(bkz: nihad sami banarlı)
  • garajin cati arasina cikmak icin soyle bir merdiven kullaniyordum. her defasinda merdiveni depodan alip isim bitince yerine goturmek o kadar zor gelmeye basladi ki, bu ise kokten bir cozum bulayim dedim. merdiveni ust ucundan donebilecek sekilde baglasam sonra diger ucundan makara ve ip yoluyla ceksem diye dusundum once, sonra da o ip koparsa basima gelecekleri... soyle yerden biraz kaldirinca kendiliginden tavana kalkacak, yere kadar indirildiginde ise yerde durmaya devam edecek bir mekanizmaydi aradigim. makarali, pistonlu, pilli motorlu bir cok karmasik cozum geldi aklima, ama hepsi gereginden fazla karmasik gorunuyordu.

en eften püften başarılarımda yeri olsun ve kayda gecsin diye yaziyorum, super sukela, %100 calisan cok basit bir cozum buldum. paint terk cizimimle soyle bir sey: http://imgur.com/nsdqkpa
    burda isin sirri agirligi merdiven eksenine dik olarak yerlestirmek. bu kutle belli bir aciya kadar merdiveni indirmeye yardim ederken kritik bir acidan sonra tam tersi yonde etki yapiyor, yani merdiveni kaldirmaya yardim ediyor.
    peki bu bilgi gerçek hayatta ne işime yarayacak diyen liselilere yanit olsun diye lise 1 fizigiyle su basit hesabi yaptim. hesaptakilere yakin degerlerle kurdugum sistem tam beklendigi gibi kritik acisi yaklasik 45 derece olacak sekilde calisti! merdiven yerden yavasca 45 dereceye kadar kaldirinca devamini kendisi getirip tavana kadar cikiyor. uzanip asagi dogru cekip yine 45 dereceye kadar indirince bu kez yere inip orda duruyor.
    cok mutluyum sozluk, yarim saattir indir, kaldir; indir kaldir.
  • son zamanların en iyi yalın şarkısı. "oturmuşum sabır ağacının dibine" kısmındaki tonlama gözleri doldurur, biraz da hüzün ve hasret varsa bünyede.
hesabın var mı? giriş yap