• kendisine söylemem gereken birkaç şey var:

--- 510 spoiler ---

güzel ablam valar morghulis..

o yürek ısıtan maviş gözler, o francesco totti bordosu saçlar, o sütun bacaklarını ayırıp kutundan saçtığın suikastçi gölgeler, çorak yanaklı küçük kızı yakmalar, bıngıl bıngıl küvet seansları, hangi birini söyleyim ki, tüm bu mükemmelliklerin bana bugüne kadar hep ilham verdi, hep çok takdir ettim seni ablaların ablası..

sevimli cadımızsın sen bizim..

hep demişimdir; gece karanlık ve dehşet dolu, ışık tanrısı'ndan başka ilah yoktur, yüzümüzü ışığa döner, ona el açarız..

hadi sen de bi el at da jon snow denen deli oğlanı hayata döndürelim.. imanımızdan, itikadımızdan zaten şüphe etmeyiz de, nası desem; sana olan minnetimiz pekişsin..

jon esaslı bir çocuktur, vicdan sahibi güzel bir kardeştir, pehlivan bir savaşçı, etkileyici bir önder, romantik bir gönül adamı, adil bir hizmetkardır.. hem yazık piç sevaptır.. kanı da temiz kandır, safkandır, orasını sen çok iyi biliyorsun zaten..

stannis konusunda yanılgıların oldu, olmadı değil, kehanetlerde bi karışıklık oldu heralde, olsun mühim değil.. şu an artık kehanete falan ihtiyacımız yok zaten, hatta açıkçası başımıza ne geldiyse bu kehanetlerden geldi mnskim.. ama onu şimdilik bir kenara koyalım, şu anki amacımız bu cenazeyi diriltmek, yani en azından denemekte fayda var elinden geldiği kadar.. çünkü daha önce ışık tanrısı'nın insanları hayata döndürebildiğine şahit olduk, sen de o kadarını becerebilirsin diye umut ediyorum..

sonuçta o kadar caka sattın millete, havandan geçilmiyordu günahsız sabileri diri diri yakarken amını siktiğimin orospusu seni.. bunu da beceremezsen neyi becerecen büyücü kahpe.. stannis gönüllerimizin reyiziydi bizim, delikanlılar delikanlısı yedi krallığın sultanıydı, dağ gibi adamın kanına girdin, soyunu kuruttun kaşar çingene karısı amcık..

işin gücün alavere dalavere, nerde bir pislik var altından sen çıkıyorsun iblis.. jon snow'u ver siktir ol git sonra ne halin varsa gör, ateşlerde yanarsın inşallah, white walker'ların gangbang'ine uğrarsın inşallah pörsümüş am..

allah belanı versin melisandre of asshai..

--- 510 spoiler ---
  • hangi dinin rahibesiyse beni de gelsin alsın dediğim karakter. dedemin dedesi osmanlı sarayında badanacılık yapıyormuş kanım çok asildir bekliyorum kendisini.
  • --- spoiler ---
    a clash of kings'ten başlayarak a song of fire and ice'ta çok önemli bir yer tutan cadımsı abla. stannis baratheon'un başdanışmanı ve sancaktaşıyıcısı. ışığın hizmetkarı. rhlorr rahibesi. stannis'e yardım etmesinin sebebi stannis'in kurtarıcı olduğuna inanmasıdır.

seride büyüyü en açık şekilde kullanan kişi melisandre'dir. içinden gölge çıkarması, kılıcın alev almasını sağlaması, zehirden etkilenmemesi, geleceği bilmesi...

bunu alıp robb'un yanına verseydik şimdi robb 7 krallığın 8ini elegeçirmişti.
    --- spoiler ---
  • kendisi seks kokmaktadır. buram buram böyle.
  • azor ahai ayagina stannis'i gaza getirip oraya buraya yollayan fettan. ben soyleyeyim, stannis bu hatunun gaziyla mefta olacak ve her zaman ki bahanesi olan "aa yanlis yorumlamisim yhaa" diyerek isin icinden cikacak. oyle iki kilic alevlendirmeyle azor ahai olunacaksa thoros of myr saraplarin ve memelerin tanrisi olurdu.

sorry stannis, the azor ahai is in another castle..

16.06.2015 edit: kitapta olmasa da dizide oldu. stannis reyiz için üzgünüz.
  • --- spoiler ---
    s02e02'deki sevişme sahnesini kitapta hatırlamıyorum. seks olsun torba dolsun diye eklenmiş olabilir.
    --- spoiler ---
  • gölgeler karanlığın değil ışığın hizmetindedir diyerek düşündürmüştür.
  • küfür yememek için baştan uyarayım*: şu ana kadar yayınlanmış tüm kitapları okumayanlar aşağıya yazacaklarımı okumasınlar.

--- kitaptan spoiler ---

--- spoiler ---

kendisi bir yeşilgören. kendisinin yeşilgören olduğunu bilmeyen bir yeşilgören. küçük yaşta köle olarak (veya ışık tanrısının rahipleri tarafından gözlerinin rengi duyulduktan sonra ailesinden zorla) alınan daha sonra tamamen bir kırmızı rahibe olarak yetiştirilen kişidir.

ejderhaların dansı isimli kitapta ateşlerin içinde önce son yeşilgören* ve bran'ı görüp ardından bir kadının ağlayarak melony diye seslendiğini ve bir adamın sözünü duyar. adamın sözü türkçe kitapta *"sürü yedi" olarak çevrilmiş olsa da orijinal kitapta söylediği söz "lot seven"'dır. burada melony melisandre'nin gerçek ismi diğer söz de kendisini alıkoyan kişinin "yedi yaş yeterince çok" anlamına gelecek bir söz olabilir.

peki bu çıkarıma sadece melisandre'nin ateşlerinden mi vardım? hayır.

son yeşilgören, bran düşüncesini dile getirdikten sonra yeşilgören'lerin eski tanrıların hizmetkarı olduğunu ve işaretlerini şu sözlerle anlatmıştı:

bran - "yeşilgörenlerin, çocukların büyücüleri olduğunu sanıyordum"
    yeşilgören - "bir anlamda öyle. sizin ormanın çocukları dediklerinizin, güneş kadar sarı gözleri vardır ama çok uzun arada bir, içlerinden biri kan kadar kırmızı ya da ormanın kalbindeki bir ağaca yapışmış yosunlar kadar yeşil gözlerle doğar. tanrılar, yetenek bahşetmek üzere seçtikleri kişileri bu alametlerle işaretler."

ışık tapınaklarında en iyi alev okuyucu olan melisandre'nin sur'a geldikten sonra gücünün artmasının sebebi de buna bağlı olabilir. eski tanrıların kuzeyde daha kuvvetli olduğunu biliyoruz sonuçta.

peki jon'u kendisi mi diriltecek? işte bunu martin bilir. eğer jon azor ahai olacaksa gözlerinin mavi olması gerekiyor. mavi göz de yürüyen ölülerin ve white walkers'ların rengi. normal bir diriltme işleminde de aynı şekilde göz rengi değişiyor mu bilemiyorum. catelyn stark'ın ölümünden önce de gözleri maviydi sonuçta. jon'un ise siyaha çalan koyu gri.

kehanet - "günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı."

--- spoiler ---

--- kitaptan spoiler ---
  • --- spoiler ---

stannis baratheon'nu "sen azor ahai'sin" diyerek gaza getiren ve bana kalırsa gelecekte "aa değilmişsin lan" diyerek stannis'i yüzüstü bırakacak r'hllor rahibesi. hatta şu anda bile stannis'in azor olduğunu düşünmüyor olabilir. bence stannis'i sadece azor ahai'yi bulmak için kullanıyor.

--- spoiler ---
  • (bkz: ağlama melis)
hesabın var mı? giriş yap