• senaryosunu yazdığı iki film dışındaki eserlerini bilmiyorum ama belli ki az ama öz üreten yazarlardan. woody allen feyz alsın derdim ama herif turşu oldu.
  • çağın en iyi sanatçılarından biri olma yolunda koşar adım ilerleyen yönetmen/senarist/oyun yazarı.
    şimdiye kadar üç eserini gördüm, üçü de olağanüstü.
    (bkz: in bruges)
    (bkz: inishmaan'ın sakatı)
    (bkz: yastık adam)
    uzun ömrü olsun, güzel oyunlar, filmler izletsin bize.
  • sırf bu adamın oyunlarından birini kendi yerinde izlemek için irlanda'ya yahut ingiltere'ye gitmek isterdim.
  • in bruges der susarım. örgü ustası.
  • the banshees of inisheer -muhtemel- isimli yeni projesinde colin farrell ve brendan gleeson'la çalışacak olan yönetmen.

--- spoiler ---

"the script follows two lifelong friends on a remote ırish isle who face dark consequences after one of them decide to abruptly end their friendship. a cast for the film has not yet been announced, though sources tell deadline the movie could retime the director with his”ın bruges” actors colin farrell and brendan gleeson."

--- spoiler ---
  • shakespeare'den sonra, west end'de aynı anda dört oyunu birden oynanan ilk oyun yazarı olarak anıldığında henüz 27 yaşındaymış. yazdığı oyunlar sayıca sınırlı olsa da bu oyunların aldığı ödüller say say bitmiyor. irlandalı olmasıyla, yazarlığındaki zeka parıltısı arasında bir korelasyon var mıdır bilemiyorum, lakin in bruges filminde son zamanların en sevimli beckettian karakterlerini sinemaya taşımasıyla hayranlığımı kazanmıştır. pek anlamasam da bana öyle geliyor ki, senaryo inşa etmede oyun yazarlığından gelen bir ustalığı var. senaryosunu ayakta tutan inanılmaz diyaloglarıyla beni çok heyecanlandırmış, sinemayla daha fazla meşgul olmasını dilediğim yazar, yönetmen.
  • 70 doğumlu irlandalı yazar. galway yoresinde yetişmiş yazar, gençliğinde ingilizceyle tanışmış. londra tiyatro eleştirmenleri tarafından gelecek vadeden yazar klasmanında ödül kazanmıştır. şu ana kadar en ünlü eserleri ise aran adaları ve galway üçlemeleri.

kent oyuncuları inishmore’lu yüzbaşı adlı oyunlarını sergiledi. gelecek aylarda ise inishmore'un sakatı adlı oyunu istanbul dt de izleyeceğiz.

son olarak kendisi 2006'da six shooter filmi ile en iyi kısa film oscarı almıştır.
  • şu ana kadar yazdığı inishmaan'ın sakatı, leenane'nin güzellik kraliçesi, yastık adam ve yalnız batı oyunlarını seyretme şansım oldu. bir yazarın yazdığı bütün oyunlar nasıl bu kadar etkileyici olur diye sorgulamama sebep olmuştur. oyunlarında o kadar enteresan bir irlanda tasviri vardır ki, sırf oyunları yüzünden yurtdışında tatil imkanım olursa ilk göreceğim yerlerin başında irlanda geliyor. adam direk olarak ülke tanıtımına müthiş katkı yapıyor.
  • kara komedi yazarı. irlanda'nın coğrafi güzelliğine rağmen , ingiltere kapitalizminin arasında sıkışmışlıkla yazmaya başlıyor. ingiltere'ye göç eden inşaat işçisi bir babanın ve temizlik işçisi bir annenin iki çocuğundan biri. neden belirttim bunu. çünkü (bkz: leenane'in güzellik kraliçesi) adlı oyunu izlediğinizde daha net anlaşılabilir. oyunda kendisini hatta ve hatta babaannesini anlatıyor oyunda. kendi ülkesinde kiracı gibi yaşayan, hep bir yerlere gitmek isteyen, iç dünyasının kaçışlarını oyunlara aktaran mcdonagh abisinden esinlenerek tam olarak 16 yaşında yazmaya başlıyor. işsizlik sigortasından geçinen bir çocukken yazdığı oyunlarla ünlenmeye başlıyor.

ülkemizde yasaklanan vikipedi'de ise şu şekilde aktarılmış (amme hizmeti kıps) ;

irlandalı bir ailenin çocuğu olarak camberwell, londra'da doğmuştur. annesi ve babası daha sonra irlanda'nın galway şehrine taşınmış, martin ve kardeşi (senaryo yazarı john michael mcdonagh) ise londra'da kalmıştır. mcdonagh, 16 yaşından itibaren aldığı işsizlik ödemeleriyle yaşamını sürdürmüştür.

yazları galway'e yaptığı seyahatlerde, ingilizce'nin batı irlanda şivesini öğrenen mcdonagh, bu konuşma tarzını daha sonra oyunlarında kullanmıştır. bu kaba köy şivesinin yanı sıra ilkel simgesellik ve kara mizah da içeren oyunları; john millington synge, harold pinter ve david mamet'in oyunları ile ingiliz televizyon komedilerinin bir karışımı gibidir.

tiyatro eserleri arasında iki kara mizah üçlemesi (galway üçlemesi ve aran adaları üçlemesi) ile bir kara fantezi (the pillowman - yastık adam) ve iki de radyo oyunu bulunmaktadır. mcdonagh ayrıca sinema ile uğraşmaktadır. çektiği six shooter - altıpatlarisimli kısa filmle 2005'te en iyi kısa film dalında oscar kazanmıştır.

tiyatro eserleri
    galway üçlemesi
    leenane'in güzellik kraliçesi - the beauty queen of leenane (1996)
    hiç evlenmemiş bir kadın ile baskıcı annesi arasındaki ilişkiyi anlatan oyunda kadın son aşk şansı ile karşılaşırken annesini ise kötü bir ölüm bekler.

connemara'da bir kafatası - a skull in connemara (1997)
    connemara'lı bir adamın işi eski mezarlardaki iskeletleri parçalamaktır. son müşterisi ise yıllar önce kazara - ya da bilerek - öldürdüğü karısıdır.

yalnız batı - the lonesome west (1997)
    iki kardeş, babalarını vurup olaya kaza süsü verdikten sonra tartışmaya başlar. (sam shepard'ın true west - gerçek batı oyununa gönderme)

aran adaları üçlemesi
    ınishmaan'ın sakatı - the cripple of ınishmaan (1996)
    man of aran - aran adamı (robert joseph flaherty - 1934) isimli filmde rol almaya çalışan sakat bir çocuğun kara mizaha dönüşen öyküsü

ınishmore'lu yüzbaşı - the lieutenant of ınishmore (2001)
    bir ıra birliğinin çılgın lideri, en iyi arkadaşı olan kedinin öldürüldüğünü öğrenince vahşi bir şamata başlar.

ınısheer'in ölüm perileri - the banshees of ınisheer
    aran adaları üçlemesi'nin henüz yayınlanmamış ve sahnelenmemiş finali

diğer oyunlar
    the pillowman - yastık adam (2003)
    bir korku kitabı yazarı birçok çocuğun öldürülmesi sonrasında sorgulanır.

the tale of the wolf and the woodcutter - kurt ile ormancının öyküsü (radyo oyunu)
    sinema
    oscar ödüllü kısa film six shooter - altıpatlar martin mcdonagh'ın ilk sinema çalışmasıdır. filmde brendan gleeson, ruaidhri conroy, david wilmot ve aisling o'sullivan gibi önemli irlandalı oyuncular rol almıştır. filmde gleeson, eşinin ölümü sonrasında evine dönmek üzere hüzünlü bir tren yolculuğuna başlar. ancak yolda ruhsal bozuklukları olan bir gence rastlar.

bu kısa filmden sonra mcdonagh, senaryosunu da kendi yazdığı ın bruges isimli filmi yönetmeye başlamıştır. iki kiralık katilin saklanmaları için gönderildikleri bruges'da olay örgüsünün kurulduğu, colin farrell, ralph fiennes ve brendan gleeson'ın rol aldığı film 2008'de gösterime girdi. film 2008 sundance film festivali'nin ve jameson dublin uluslararası film festivali'nin açılış filmi olarak gösterildi.

son olarak mcdonagh, 2013 yılında gösterime giren , konusunu yedi tane psikopattan alan bir senaryo yazmak için uğraşan yazarın öyküsünü anlatan seven psychopats adlı filmin yönetmenliğini üstlenmiştir.
  • 14 senelik yönetmenlik kariyeri içerisinde yalnızca 3 uzun, 1 kısa metraj film çekmiştir.

o 3 film de: in bruges, seven psychopaths, three billboards outside ebbing, missouri

(bkz: seni mükemmeliyetçi piç)
hesabın var mı? giriş yap