• game of thrones karakteri. kendisini tudor'dan tanıdığımız natalie dormer oynayacak. tanıdığımız derken merhaba merhabamız var o kadar.
  • dizidekinin kim oldugunu unutan biri olursa, "gozleri ve memeleri esit derecede ayrik kiz" deriz, hemen hatirlar.
  • --- kitaptan spoiler ---

westeros'da "ben kralım!" diyen neredeyse herkesi nikahına almıştır... renly'di, joffrey'di, tommen'di... ve buna rağmen hala bakire olması ise ibretliktir.... dany malı ejderhalarla westeros'a gelirse "ben aslında lezbiyenim." derse hiç şaşırmam.... haa.. kendisinde fena halde kraliçe karizması vardır orası ayrı... cersei'ya dany'e falan 300-500 basar bu konuda....

--- kitaptan spoiler ---

ayrıca: http://pbs.twimg.com/…dia/a9ydeylcqaalpde.jpg:large
  • --- spoiler ---

game of thrones dizisinde ölümüne en çok üzüldüğüm karakterlerden biri. dikenlerin kraliçesi babannesi ile beraber tam bir soğuk savaş, taht oyunları ustasıydı.

ilk düğünündeki en gerilimli anda pastaya bakın!! diye bağıran zekası,

joffrey'nin ne olduğunu anlayıp, elinde arbaletle "beni birşey öldürürken izlemek ister misiniz majesteleri?" diyerek psikopatı ayak üstü boşaltan manipülasyonu,

kadınlara ilgi duymadığını adı gibi bildiği renly'e dünyanın en normal şeyinden bahseder gibi "isterseniz kardeşim gelsin, sizi moda soksun ya da ben arkamı döneyim beni o farz edin"* diyerek seks yapmaya zorlaması,

cersei'nin zekasıyla dalga geçer gibi, "kraliçenin kıyafetine bak loras ne kadar güzel değil mi, dikişi, kumaşı, metal işlemeleri.." diye dünyanın en sahte iltifatını etmesi, koluna girip yakında kız kardeş olacağız diye alay etmesi, tommen'la evlendikten sonra yine cersei'e artık önemsiz olduğunu ve alkolikliğini vurgulamak için "sizi ne diye çağırayım? ünvanınız nedir? bizim için erken ama bilseydim size şarap getirtirdim" diye giydirmesi sonra da suratının aldığı şekle yanındakilerle liseli kızlar gibi gülüşmesi,

dincilere onlardanmış görünmek için kabarık ve abartılı saçlarının ve dekolte kıyafetlerinin yerine dümdüz gösterişsiz saç ve kapalı kıyafetler kullanarak sinsiliğin kitabını defalarca yazması unutulmayacak bir kadındı.

böyle karakterler diziden ayrıldıkça dizi herkesin söylediği gibi amerikalıların favori ve klişe zombi hikayesine dönüştü.

--- spoiler ---
  • "patlamaya nasıl uyandı?" diye soranlar var. kız nasıl uyandığını zaten anlatıyor. hem de şöyle abide gibi bir eserle anlatıyor.

"... cersei understands the consequences of her absence, and she is absent anyway, which means she does not intend to suffer those consequences..."

şu cümlenin kuruluşunun ustalığına bir bakın, ya! şu örgünün güzelliğine bakın:

cersei understands the x of y, and she is y^ anyway, which means she does not intend to suffer those x.

cersei understands the consequences of her absence...
    ilk cümlede y' nin isim hali kullanıyor. aynı zamanda ilk cümlenin fiili, x' in de fiilimsi olarak katıldığı bir tamlama. ve x ile y' nin bağlantısını açıklıyor. bu aynı zamanda bizim mantık serimizin başındaki ön kabul.

...and she is absent anyway...
    daha sonra reddedilemeyecek bir gerçeği ortaya koyuyor. bunu ortaya koyarken ilk cümledeki önerme bağlarından birisini fiil olarak kullanıyor.

...which means she does not intend to suffer those consequences.
    son olarak da ilk önermede bahsettiği iki değişkenden birini sonuç olarak ortaya koyuyor.

önce bir denklem koydu. sonra denklemin içinde bildiği kısımları doldurdu. arkasından da bilmediği kısımın cevabını aldı.

bir de bütün bunları fısıldayarak yapmıyor mu? üstüne üstlük bütün de şapel onun aksanlı fısıltılarıyla yankılanmıyor mu?... cümlenin herbir kelimesinde içim ayrı eriyor.

bu tiradı, hiç yoksa 100 defa falan izlemişimdir. mantık yürütmelerle daha de önce karşılaştım, onlar da hoşuma gitti. ama hiç biri bu kadar berrak ve sanatsal olmamıştı.
  • neden fahişe gibi giyindiği konusunda cersei'nin derin düşüncelere daldığı fakat joffrey'nin konuşmayı sıkıcı bulması sebebiyle bizi aydınlatamadığı, osuruğu gül kokan tyrellerin kızı. renly olsam sevişirdim.
  • bu kız oğullarımı ona kaptıracağımı sanıyorsa çok yanılıyor. kendisi benle iyi geçinmeye başlasa iyi eder.

gelecekten editli: ben demiştim.
  • --- spoiler ---

bildiğin gerçek kingslayer kendisidir. var mı margaery'den daha fazla kral öldüren?

s06e10 itibariyle: still counting amk. daha da arttıramaz herhalde.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

biz bu karakteri canlandıran natalie dormer'ın kepçük ağzını sevmiştik. böyle ölmemeliydi ağzını yediğim. ışıklar içinde uyu güzel kadın. büyükannen intikamınızı öyle bir alacak ki kanınız yerde kalmayacak.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap