• tamamen malbec uzumunden yapilmis bir iki arjantin-mendoza sarabi ictikten sonra anladim ki tek basina cekilmiyor, fazla koyu ve yogun, kismen pihtilasmis kan icsem boyle bir hissi olurdu herhalde agizda. zaten simdi baktim, genellikle cabernet sauvignon'la filan karistirilsin diye uretiyorlarmis cogunlukla. bordeauxdan gelen kirmalarda guzel olur, deneyelim, denetelim.
  • kökeni fransa'nin loire vadisi ve cahors bölgesi olan kara üzüm. bordeaux saraplarinin üretiminde kullanilan 6 üzüm cesidinden biridir. son yillarda arjantin'i (mendoza) yeni evi olarak benimsemistir. serin topraklari sevmektedir.
  • cot'un yaninda auxerrois olarak da bilinir. bordeaux' nun yaninda en iyi urunlerini arjantin'de vermeye baslamistir. sili ve avustralya'nin bazai bolgeleri yine bu uzumun yetistirilmeye baslandigi yerlerdir. iyi ornekleri genelde yumusak, olgun meyve ki ozellikle kirmizi eriktir bu, baharat tadi icerir. baharatli ya da tatli et yemeklerine iyi ayak uydurur.
  • arjantin şarabının kraliçesi, ekşimsi ve hafif aromalı kırmızı şarap sevenlere tavsiye edilir.
  • daha önce bi kaç sefer içtim aklımda kalıcı bi etki bırakmamıştı. dışarı tek başıma çıkmışken menüde mendoza görünce analiz ederek içmek için bi şişe söyledim;

öncelikle kişisel yorumum kesinlikle favori şarabım olamaz. az gövdeli, hafif ekşi ve meyve aromalarını rahatlıkla hissettiğiniz bir tadı var. ağızda bıraktığı burukluk tanenden değil mayhoş aromasından. yukarıda etle yakıştıranlar olmuş, pek katılmıyorum. etin ve baharatlı bi yemeğin yanında zayıf kalırmış gibi geliyor. (yanında yiyecek bişey söylemedim, saat 10'a geliyor). onun yerine peynir ya da malzemesi çok baskın tadı olmayan pizzayla daha iyi gider sanki. bunu deneyeceğim.

birinci kadehten sonra buza koymalarını istedim açıkçası içimi daha keyifli hale geldi. hani tanım yaparsam beyaz şaraptan biraz daha güçlü ama sonuçta yumuşak, damakta pek iz bırakmayan bi aroma. az tanenli olduğu için şişeyi zorlanmadan bitiririm gibi geliyor.

bu iş damak işi, keyif işi.. denemekten çekinmeyiniz
  • trivento'nun tribu serisinde yer verilmiştir bu üzüme. mutlaka tadılmalıdır.
  • biftek yiyorsan malbec icicen arkadas. usta ordan bi new york strip bi de malbec cek hizli olsun. bunu tavugun yaninda icmek isteyenler oluyor bazen agizlarinin ortasina elimin tersiyle vuruyorum.
  • yogun aromasi ve hafif eksimsi tadiyla arjantinin medari iftihari.
  • (bkz: carmenere)
  • fransanin bordeoux saraplarinda artik cok dusuk miktarda kullanilan, diger adi cot olan saraptir. son yillarda sili ve arjantin en buyuk malbec sarabi ureten ulkelerdir.
hesabın var mı? giriş yap