• son 20 senedir dunya bankasi ve imf recetelerini uygulayip aclik sinirinda yasayan insanlarin ulkesi.

neoliberal dunya pazarina dahil edilmesi icin, imf ve dunya bankasi tarafindan onerilen recetelerce tum tarim subvansyonlarinin kaldirildigi bu guney afrika ulkesi 2005'e kadar ciddi bicimde acligin pencesinde idi. ote yandan, bilindigi uzere, imf butun dunyaya subvansyonlari kaldirma recetesi yazarken avrupa birligi ve abd tarimi hat safhada subvanse edilmeye devam ediyor.

2005'te iktidara gelen bingu wa mutharika kendi deyimiyle "batinin yaptigini yap dedigini yapma" prensibi uzerinden ozellikle gubre subvansyonlarini yeniden yururluge sokup 2006'da aclik sorununu bir sene icerisinde cozmus, son 20 senede gormedigi kadar bol bir misir hasati gormustur.

ya ben lan neyse bisey demiyorum, halim yok uzun uzun yazmaya ama bizim memleketteki neoliberal komprodor lavuklara duyurulur.

(bkz: kilavuzu karga olanin burnu boktan cikmazmis)

surda ek bilgi mevcut: http://www.nytimes.com/…?_r=1&th&emc=th&oref=slogin
  • birleşmiş milletler'e bağlı kurumlardan birinin çalışanı olarak bu ülkede 6 ay yaşamış birini konuk ettim evimde. bu kişi bir kaç yılını dünyanın çeşitli yerlerindeki sivil toplum kuruluşlarında çalışarak geçirmişti. malavi'de de bulunduğu çevreye faydalı olmaya çalıştığını, ülkedeki yaşam koşullarının iyileşmesine katkıda bulunmaya çabaladığını biliyorum. sanırım çalıştığı kurum ile ülkedeki bakanlıklardan birisi (kalkınma?) ile koordinasyonu sağlamakla yükümlüydü.

neyse, içip sohbet ettiğimiz bir gece oradan ayrılma nedenini sordum kendisine. ''homofobi'' dedi. söz konusu arkadaş eşcinseldi. romantik yaşantısını ikinci plana atıp bir süre ülkeye uyum sağlamaya çalışmış, ancak oradaki homofobinin belirgin olduğu için çok dayanamamış. söylediğine göre afrika kıtasında durum böyle, uzlaşmaya yanaşmayan türde bir homofobi mevcut. türkiye'yi sordum kendisine, malavi ile kıyaslanabilir mi? dediğine göre türkiye'de de belirgin bir şekilde hissedilse de, fobik yaklaşımdan uzak, anlayan ve destekleyen insanların türkiye'de var olduğunu söyledi. ancak malavi'de böyle bir imkanı olmamış.

bunun üzerine kendisine hak verdim. sonuçta sosyal hizmet alanında çalışmak, bir şirkete girip çalışmakla karşılaştırıldığında bir tür özveri. hele bir de rahat bir şekilde yaşayamayacağı, kendini, kimliğini sürekli bastırmak zorunda kalacağı bir yerde yaşamak ile yaşamamak arasında seçim yapmak zorunda kalırsa haklı olarak yaşamamayı seçer. nitekim kendisi sonra burma'ya gitti. şimdi kafası rahat.
  • annesi babası aids'ten vefat etmiş, çoğu aids altında yaşamak zorunda bırakılan çocuklar diyarı...
    hastane 2 dolar ve çok pahalı geldiği için hastaneye gidemeyen insanların bulunduğu, talihsizliğe bırakılan, ingilizlerin sömürüp, dili dışında hiçbirşey vermediği dünyanın yüzlerce yıldır yok saydığı sahra altı ülkelerinden biri...

tecavüze uğrayıp aids olan çocuk yaştaki kızları, ölümden arındırma dedikleri bir sapıkça ritüelle ilk gün 3 kez seks yaparak ertesi sabah arındın diyerek hastalığın yayılmasını sağlayacak bir zincirin halkası haline getiriyorlar, karşı koyma güçleri ise yok...

ortaokulda okumaları için 1 yılda sadece 10 dolara ihtiyacı var ama olmadığından okula gidemiyorlar...
    dünyanın en yoksul, çocukların ailesiz, çocuk olmaya dair hiçbirşey bilemedikleri ülke...sadece açlık, sefalet, ölüm...umutsuzluk.

madonna'nın evlat edindiği çocuk vasıtasıyla çekilen belgeselle yaşadıklarını sadece farkedebildiğimiz geri bırakılan coğrafya...

buradan 15 usd'ye bir çocuğun toprak zeminde değil, döşek dedikleri yatakta uyumasını sağlayabilirsiniz, isterseniz.

http://www.raisingmalawi.org/#home
  • dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösterilmesine rağmen halen daha ülkemize vize uygulayan küçük bir afrika ülkesi.
  • ingilizlere çay toplayan işçiler günde sadece 1 dolar alıyorlar.

(bkz: hepimiz zenciyiz)
  • 10 milyon nüfusu olan ülke. ülkede bol bol çay, tütün, pancar ve mısır yeti$ir. ekonomisi pek iyi değildir, enflasyonu 84%'lerde gezer. ülkenin ba$kanı bakili muluzi'dir. her $eye rağmen tatil için cennet gibi bir ülkedir. insanların paraya ihtiyacı olduğundan 1000 dolar ile malavi'de bir sene krallar gibi ya$amak mümkündür.
  • üniversite eğitimi almaları için islam kalkınma bankasının sağladığı burslarla türkiye'ye gelen çok sayıda afrikalının vatanı.*
  • peace corpssayesinde bu ulkede 18 ay kalmis bir herifi isyeri icin mulakata almistik. bu ulkenin adini telaffuz ettiginde yanimdaki amerikali co-workerla "cool. thats interesting, will you excuse me for a second" diyip disari kacmis, haritaya bakip geri donmustum. bu kadar insanin bildigini gorunce kendimi daha da okuz hissettim.
  • ng ye göre 150 bin kişiye bir doktor düşen ülke.
  • yüzölçümün beşte biri gölden oluşan ülke.
hesabın var mı? giriş yap