• merak edenler icin kultur bakanlıgının sitesinde mp3 bulunmakta orjinal hafiz burhan'nın kendi sesiyle.adresi tam verim kolaylik olsun bari. (http://www.kultur.gov.tr/…ulturu/osmanli/makber.mp3)
  • siiri okuyunca bu adam veremden felan olur yaw diyebilirsiniz...ama bizim edebiyatci soylediydi...amcam ik ay sonra bask bi hatun ile hatta citir ile evlenmis, ona siirler yazmaya baslamis...
  • abdulhak hamid tarhan'in eşi fatma hanım'ın ölümü üzerine 1886 yılında yazmış olduğu mersiyedir yanılmıyorsam..
    bu eser 295 bent ve 2360 mısradır..nesir olarak uzunca bir önsözü de vardır..
  • atv isimli guzide kanalda umit besenin org esliginde seslendirdigi ve bu esnada bir tv studyosu dolusu insanın hoppidi hoppidi gobek atarak eslik ettigine tanık oldugum, bu defasında bana apayrı bir aglama istegi vermis olan sarkıdır. ulkeyi terketme fikrim bu vesileyle kesinlik kazanmıstır.
  • suyun öte yanında da aynı hüzünle okunan, gelip ruha dokunan şahane eser. (bkz: stelios kazantzidis)
    http://www.youtube.com/watch?v=qx77-o09jc0&
  • rakının icat sebebi.
  • son derece gotik sözleri olan türk sanat musikimizden bir parça
  • abdülhak hamit'in eşi fatma hanım ölümü üzerine değil; o ölmeden önce yazmaya başladığı şiiri. hamit, öteden beri bir türlü etkisinden kurtulamdığı ölüm duygusunun şiirini yazarken eşi fatma hanımı kaybedince zaten şiirini yazdığı ölüm'ü geleneksel mersiye formatında yazmaya devam etti. böylece şiir hem ölüme felsefi bir bakışın şiiri hem de çok sevgili birinin arkasından yazılan klasik bir mersiye oldu. esasen şiirin iki bölümden oluşuyor gibi durması da bundandır. birinci bölümde -ki şiire asıl ününü kazandıran da bu bölümlerdir- şair felsefi anlamda ölüm duygusunu işler. ikinci bölüm de ise eşi fatma hanımı kaybetmenin verdiği hüznü geleneksel mersiye kalıplarıyla anlatır.
  • sözlerinin tamamının sözlükte bulunmaması beni şaşırtan şarkı... belki de entry'lerini imha eden arkadaşlardan biri zamanında yazmıştır, bilemiyorum. olsun ben yine de yazayım, kenarda dursun.

her yer karanlık pür-nûr o mevkî
    magrip mi yoksa makber mi yâ râb
    yâ habgâh-ı dilber mi yâ râb
    rüyâ değil bu ayniyle vakî

kabri çiçekten bir türbe olmuş
    dönmüş o türbe bir haclegâhe
    bir haclegâhe dönmüşse türben
    aç koynunu aç maşukânım ben
  • içinde şöyle bir mücevher beyit olan manzume.

.

cânânın o günkü hâli eyvâh

eyvâh benim o günkü hâlim
hesabın var mı? giriş yap